Tilavet secdesi kazası nasıl yapılır: Tilavet Secdesi duası ne zaman edilmeli? 14 secde ayeti!

Kur'an-ı Kerim'in içinde yer alan kimi ayetlerin okunması yahut dinlenmesi durumunda müminler tarafından uygulanması lazım gelen Namazda Tilavet Secdesi kaç tanedir, 14 secde hangi ayetlerdedir? Kur'an-ı Kerim'de toplamda 14 bölümde bulunan Tilavet Secdesi kazası nasıl yapılır? Gerek yerin gerekse göğün sahibi Cenab-ı Hakk'ın kullarına yerine getirmesini emrettiği Namazda Tilavet Secdesi duası ne zaman edilmelidir?

Tilavet secdesi kazası nasıl yapılır: Tilavet Secdesi duası ne zaman edilmeli? 14 secde ayeti!
Tilavet secdesi kazası nasıl yapılır: Tilavet Secdesi duası ne zaman edilmeli? 14 secde ayeti!
GİRİŞ 27.05.2020 10:52 GÜNCELLEME 27.05.2020 10:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Tilavet Secdesi'nin ne olduğuna açıklık getirilecek olursa; Kur'an-ı Kerim içerisinde 14 yerde bulunan bazı secde ayetlerin okunduğu ya da işitildiği takdirde uygulanması gereken, Allah-u Teala'nın kullarına yapılmasını emrettiği bir ibadettir. Kur'an-ı Kerim okuyan veya dinleyen müminler Tilavet Secdesi'nin geçtiği ayetlerden sonra Allah'ın huzurunda secde etmektedir. Tilavet Secdesi ibadetini yerine getiren Müslümanlar, hem Allah'ın emirlerine itaat etmiş hem de secde etmekten kaçınan müşriklere karşı tepkisini en güzel şekilde ortaya koymuş olurlar. Peki, Müşrik kimselerin yüce Allah'a boyun eğmekten ve secde etmekten kaçındıkları anlatılan Namazda Tilavet Secdesi nasıl yapılır? Hanefi mezhebine göre yapılması vacip, diğer mezheplerde ise sünnet olan Tilavet Secdesi kaç tanedir, hangi ayetlerdedir ve ne zaman yapılmalıdır? İşte, Peygamberimiz (S.A.V)'inde içerisinde secde ayeti bulunan bir sure okuduğu veya dinlediği vakit yaptığı, sahabelerinin de aynı şekilde ona uyarak secde ettikleri Tilavet Secdesi duasının yapılışı...

TİLAVET SECDESİ NEDİR?

-Kur'ân'da on dört yerde geçen secde âyetlerinin okunması veya işitilmesi halinde yapılan secdeye denir. Bu secdenin yapılması vaciptir.

NAMAZDA TİLAVET SECDESİ NASIL YAPILIR? TİLAVET SECDESİ DUASI...

*Tilavet secdesi yaparken tıpkı namazda olduğu gibi abdest alınır namaza uygun olarak giyinilir.

*Abdestin ardından niyet edilerek yapılan tilavet secdesinde direkt olarak secdeye varılır. Secdede yine tıpkı namazda olduğu gibi üç defa "Subhane Rabbiyel Alâ" denilir ve Allah u Ekber denilerek kalkılır. Kalkerden ise  ''Semiğna ve Adağna Ğufraneke Rabbena ve İleykel Masıyr'' ayeti okunur ve secde gerçekleştirilmiş olur.

TİLAVET SECDESİ NEDEN YAPMAK GEREKİR?

-Secde âyetlerinin bir kısmında genel olarak müşriklerin yüce yaratıcının karşısında boyun bükmekten ve secde etmekten kaçındıkları anlatılmakta, bir kısmında ise müminler/muhataplar doğrudan secde etmekle emrolunmaktadır. Secde âyetlerinin bu muhtevası göz önünde bulundurulursa, bu âyetleri okuyan veya işiten kimsenin secde yapması, hem emre itaat etmek hem de secde etmekten kaçınanlara tepki göstermek ve muhalefet etmek anlamına gelmektedir. Bu bakımdan, tilâvet secdesiyle yükümlü olabilmek için her şeyden önce, dinlenen âyetin secde âyeti olduğunun bilinmesi gerekir.

KURANI KERİM'DE TİLAVET SECDESİ AYETLERİ HANGİLERİDİR?

Secde ayetleri: Kur’ân-ı Kerimde geçen secde ayetleri, 14 tanedir:

*A’râf suresinin 206;

*Ra’d suresinin 15,

*Nahl suresinin 49,

*İsra suresinin 109,

*Meryem suresinin 58,

*Hac suresinin 18,

*Sâd suresinin 24,

*Furkan suresinin 60

*Neml suresinin 25,

*Secde suresinin 15,

*Fussılet suresinin 37,

*Necm suresinin 62,

*İnşikâk suresinin 21,

*Alak suresinin 19'uncu ayetidir.

TİLAVET SECDESİ FARZ MIDIR?

-Secde âyetini okuyan veya işiten her mükellefin secde etmesi gerekir. Tilâvet secdesi, ibadet içeriğinin ötesinde bir inanç anlamı ve bağlantısı içerdiği için, abdestsiz olan kişilerin, hatta hayızlı kadınların hemen secdeye kapanmalarının mümkün hatta gerekli olduğunu söyleyenler olmuşsa da, âlimlerin çoğunluğu tilâvet secdesi için abdest şartında ısrar etmişlerdir. Tilâvet secdesi yapmak, Hanefîler'e göre vâcip, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.

KİMLER TİLAVET SECDESİ YAPMAKLA YÜKÜMLÜDÜR? TİLAVET SECDESİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

-Namazın İftitah tekbiri ile vaktinin belirtilmesi niyeti dışındaki bütün şartları Tilavet secdesi için de şarttır. Bu secde için İftitah tekbiri alınmaz. Müslüman, akıllı ve ergen olmak; âdet ve loğusalık hallerinden temiz olmak gibi namaz için gerekli olan vücup şartları, Tilavet secdesi için de vücup şartıdır.

-Şu halde secde ayetinin okunduğunu işiten gayr-ı Müslim, deli, âdetli veya loğusa bir kimsenin Tilavet secdesi yapması gerekmez. Ama bunlardan birinin okuduğu secde ayetini işiten kimse, secde etme ehliyetine sahipse secde etmekle yükümlü olur. Secde ayetinin okunduğunu işitenler, sarhoş veya cünüp olsalar bile secde etmekle yükümlü olurlar. Ancak işittikleri esnada durumları müsait olmadığından, secdeyi daha sonra kaza olarak yerine getirirler.

-Secde ayetini deli bir kimse veya mümeyyiz olmayan bir çocuk okumuş ise, bunu duyanların secde etmeleri gerekmez. Çünkü Kur’ân-ı Kerim okumanın sahih olması için okuyan kişinin iyi ile kötüyü birbirinden ayırabilen / mümeyyiz biri olması şarttır. Elektronik cihazlarda okunan secde ayetini işitenler de secde etmekle yükümlü olmazlar.

YORUMLAR 3
 • Hmdi külünk 4 yıl önce Şikayet Et
  RAMAZANI ŞERİFİMİZ TÜM İSLm alemine mübarak olsun hayırlar getirsin inşallah kuranın 114 ayetinin 14 dördu secde ayetleridir surelerinnde isimleri 1araf 2rad 3nahl 4isra 5meryem 6hac 7sad 8furkan 9neml 10cecde 11fussilet 12necm 13inşikak 14alak sureleridir rabbim bayramınada ulaşmayi nasib etsin koronadan kurtuluşu nasib etsin inşallah amin saygılar.
  Cevapla
 • Huseyin 4 yıl önce Şikayet Et
  İki defa secde yapılsa hükmü nedir
  Cevapla
 • Nedim Yılmaz 4 yıl önce Şikayet Et
  İsra süresinde 107. ayet değil mi?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'ihanet çetesinin 40 yıllık planını bozduk'
Irak'ın kuzeyine 'Pençe' vuruldu! Kilit kapanıyor