Söğüt nerede? Diriliş Ertuğrul Söğüt'ün önemli ve tarihçesi

Diriliş Ertuğrul dizisi ile tekrar gündeme gelen Söğüt nerededir? Anadolu Türk tarihi açısından büyük önem taşıyan Söğüt hangi ile bağlıdır? İşte TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul'da yer almasıyla tarihçesi merak konusu olan Söğüt hakkında tüm bilgiler...

Söğüt nerede? Diriliş Ertuğrul Söğüt'ün önemli ve tarihçesi
Söğüt nerede? Diriliş Ertuğrul Söğüt'ün önemli ve tarihçesi
GİRİŞ 06.02.2019 17:23 GÜNCELLEME 06.02.2019 17:24

Osmanlı Beyliği’nin ilk başkenti olan Söğüt Türk tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. 1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile birlikte verilmiştir.

 

 

SÖĞÜT HANGİ İLE BAĞLI?

Osmanlı döneminde önce Sultanönü sancağının merkeziyken, sonra merkezin Eskişehir'e taşınmasıyla bu sancağa bağlı bucağa dönüşmüştür. 1648 yılında Anadolu vilayeti Bursa sancağının Lefke (bugün Osmaneli) kazasına bağlı bıcaktı. Daha sonra Anadolu eyaletine bağlı merkezi Bilecik olan Ertuğrul sancağının sınırlarına katıldı. Söğüt şu an Bilecik sınırları içindedir.

 

 

Söğütün Harita Üzerindeki Konumu

SÖĞÜT'ÜN TARİHÇESİ

Selçukluların bir boyu olan Kayıların bir bölümü (400 çadırlık bir oba) Ertuğrul Bey yönetiminde batıya doğru yer değiştirerek Söğüt ilçesi ve çevresine gelmişlerdir. Osmanlı vaka-i namelerinde Kayıların Söğüt ve çevresine yerleşme tarihi olarak 1230'lu yıllar gösterilmektedir. 1231 yılında İznik İmparatoru Selçuklu sınırına tecavüz edince Selçuklu Sultanı I. Aleaddin Keykubat Bizanslılara karşı bir sefer düzenlemiş, Ertuğrul Bey de bu sefere bir akıncı olarak katılmıştı. Selçuklu ve Bizans orduları arasında Sultanönü mevkiinde meydana gelen savaşın sonucunda Bizans ordusu yenilmiş, Karacadağ ve Söğüt dolayları Büyük Selçuklu Devleti'nin eline geçmişti. I. Aleaddin Keykubat Belekoma (Bilecik) Tekfurunu vergiye bağladı.

Savaşta büyük yararlıklar gösteren Ertuğrul Bey'e Söğüt'ü mülk, Domaniç'i de yaylak olarak verdi. Yine Osmanlı kaynaklarına göre Ertuğrul Bey 1281 yılında ölmüştür. Türbesi Söğüt'te bulunmakta ve her yıl Söğüt'te düzenlenen Ertuğrul Gazi Şenlikleri ile anılmaktadır.

Söğüt Nerede

EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ'NDE SÖĞÜT

Evliya Çelebi Seyahatname'sinde Söğüt'ü şöyle anlatıyor;  "Söğüt, Bursa sancağı hükmünde, Lefke kazası nevahisinde hakimli, bağlı bahçeli, arı havası, lâtif bir kasabadır. 700 kadar kiremitle örtülü Türk hanelerini havi, müteaddit camili, han ve hamamlı, çarşı ve pazarlı bir yerdir." diye bahseder. Bu mütevazı belde çeşitli istilâlara da sahne olmuştur. Evliya Çelebi bu konuda; "Osmancık bey olunca babası Ertuğrul’u bu Söğüt şehrinde defnedip, şehri de mamur etti. Bâdehu Yıldırım asrında Timurlenk bu şehri yağma ve harap etmiştir ki, hâlâ Ertuğrul Türbesi bile o kadar mükellef bir âsitâne değildir." 

SÖĞÜT'ÜN ÖNEMİ NEDİR?

Söğüt'ün tarihî süreç içinde bir yerleşme yeri halinde ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Eskiçağ'da orduların geçtiği güzergâh üzerinde olduğu belirtilen Söğüt yöresinin tarihi, Bilecik'i de kapsayacak biçimde Bitinya (Bithynia) bölgesinin genel tarihi içinde yer alır. Fakat buranın bir yerleşme yeri olarak ortaya çıkışı, Osmanlı Beyliği'nin kurulma aşamasının yaşandığı XIII. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşmiş olmalıdır.

Diriliş Ertuğrul Söğüt

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsveç'ten Türkiye ve İslam açıklaması: İsveçlilerin güvenliği için riskli
Galatasaray'da flaş ayrılık! TFF'ye bildirildi