Tapu daireleri çalışma saatleri: 2020 Tapu dairesi sabah kaçta açılır akşam kaçta kapanır?

Tapu dairesinde işlem yapmak isteyen vatandaşlar tarafından bu günlerde oldukça araştırılan konulardan birisi de Tapu ve Kadastro dairelerinin çalışma saatleri. Tapu daireleri , bina, arsa, arazi gibi taşınmazların kayıtlarının tutulduğu ve bu bilgilerin güncellendiği resmi kurumlardır. Ev, arazi gibi taşınmazların devir ve satış işlemlerinin yapıldığı Tapu daireleri saat kaçta açılır akşam kaçta kapanır?

Tapu daireleri çalışma saatleri: 2020 Tapu dairesi sabah kaçta açılır akşam kaçta kapanır?
Tapu daireleri çalışma saatleri: 2020 Tapu dairesi sabah kaçta açılır akşam kaçta kapanır?
GİRİŞ 12.02.2020 16:57 GÜNCELLEME 12.02.2020 16:57

Türkiye'nin sınırları içinde bulunan bütün taşınmazların kayıtlarının tutulduğu ve bu taşınmazların devir, satış gibi işlemlerini gerçekleştirirken  başvurulması gereken resmi kurum tapu daireleridir. Tapu daireleri bu satış ve devir işlemlerini denetlemek ile görevlidir. Vatandaşların yaptıkları işlemleri denetleyen ve tescilleyen Tapu daireleri devlet kurumları ile aynı saatte mesai yapmaya başlar. Arazi ve arsa alım satımı, devir işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tapu dairelerinden gerekli bilgi ve belgeleri temin edebilirler. Peki tapu dairelerinde işi olan vatandaşlar için tapu daireleri kaçta açılıyor hafta sonu tapu dairelerinde işlem yapılabilir mi? 

 

2020 TAPU DAİRELERİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Tapu Daireleri resmi devlet kurumu olduğu için diğer devlet daireleri ile birlikte çalışmaya başlar. Saat 8.00’da kapılarını vatandaşlara açan Tapu daireleri 12.00 - 13.00 arası öğle tatiline girer. Tapu dairelerinde bu saatler arasında işlem yapmak isterseniz 12.00- 13.00 arasında kapalı olduğunu unutmayın. Öğle tatili sonrası 13.00’da işlem almaya devam eden resmi kurum 17.00 kapanır.

 

HAFTA SONU TAPU DAİRELERİ ÇALIŞIYOR MU?

Hafta sonu tapu dairelerinde işlem yapmayı planlayan vatandaşlar için kötü bir haberimiz var. Tapu daireleri hafta sonları ve milli ve dini  bayramlarda işlem yapmaz. İşte tapu dairelerinin 2020 yılında çalışmadığı resmi tatil günleri:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
23 Mayıs Ramazan Bayramı
30 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

TAPU DAİRELERİNDE HANGİ İŞLEMLER YAPILIR

Taşınmazların Satış ve Devir İşlemleri
Kamulaştırma İşlemleri
Satış Vaadi Sözleşmesi Şerhi
Taşınmaz Sorgulaması
Tahsis İşlemleri
Kat Mülkiyeti Tesisi
Kamuya Devir veya Terk İşlemleri
Devre Mülk Hakkı Tesisi
Aile Konutu Şerhi
İpotek İşlemleri
Finansal Kiralama Sözleşmesi Belirlenmesi

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türk uzmanlar haftalar önce uyarmış
Türkiye tüm dengeleri altüst etti! Rusya'dan bomba açıklama: Durum kötüye gidiyor