Duha namazı nasıl kılınır? Evde bayram namazı yerine kılınacak duha namazı kaç rekat?

Duha namazı nedir ve nasıl kılınır? Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar Corona virüs tedbirleri kapsamında bu bayram namazının camilerde kılınmayacağını açıkladı. Sayar herkese bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için duha namazı kılınmasını tavsiye etti. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar dedi. İşte 2 veya 4 rekat duha namazı...

Duha namazı nasıl kılınır? Evde bayram namazı yerine kılınacak duha namazı kaç rekat?
Duha namazı nasıl kılınır? Evde bayram namazı yerine kılınacak duha namazı kaç rekat?
GİRİŞ 23.05.2020 15:24 GÜNCELLEME 23.05.2020 15:24
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı Corona virüs tedbirleri kapsamında camilerde bayram namazının kılınmaya şeklinde açıklama yaptı. Camilerin 12 Haziran tarihinden itibaren ibadete açılacağı belirtilmişti. Bu yıl Ramazan Bayramı'nın 24 Mayıs'a denk gelmesi nedeni ile Bayram Namazı'nın camide kılınamayacağı duyuruldu. Lakin Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, Bayram namazı yerine evde kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için namazı kılınmasını önerdi. Peki duha namazı nasıl kılınır? Duha namazı nedir?

 

DUHA NAMAZI NEDİR?

İşrak veya duhâ namazı; Güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

DUHA NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır.

 

DUHA NAMAZI NASIL KILINIR?

2 Rekatlık Duhâ Namazı Nasıl kılınır?

1. Rekat duha namazı

"Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya" diye niyet ederiz
"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız
Sübhaneke'yi okuruz
Euzü-besmele çekeriz
Fatiha Suresini okuruz
Kur'an'dan bir sure okuruz
Rüku'ya gideriz
Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

2. Rekat duha namazı

Ayağa kalkarak Kıyama dururuz
Besmele çekeriz
Fatiha Suresini okuruz
Kur'an'dan bir sure okuruz
Rüku'ya gideriz
Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz
Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
"Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız

DİYANET’TEN DUHA NAMAZI AÇIKLAMASI

“Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur'an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler. Sonra bizim kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. 'Kuşluk duha namazı' zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu tavsiye ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar".

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, Şafi mezhebinde de asıl olan yine bayram namazının cemaatle camide kılınması olduğunu, farklı bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların evlerinde tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılabileceği yönünde olduğunu kaydetti. Sayar, "İsteyen kardeşlerimiz, özellikle Şafi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz bu görüşle de amel edebilirler" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Mgl misafir 4 ay önce Şikayet Et
    Sünnet'e önem verip Sünnet sevabına nail olmak isteyenler ilk rekatta Fatiha'dan sonra Kâfirun sûresi ikinci rekatte Fatiha'dan sonra Ihlas sûresi okuyabilirler.bunu da eklemiş olalım inşeAllah. Ramazan'ın kıymetini bilip layıkıyle agırlamaya çalışarak Bayramı hakkeden tüm mü'min kardeşlerimin bayramları şimdiden mübarek olsun.
    Cevapla
  • Resul Akdogan 4 ay önce Şikayet Et
    Allah razi OLSUN RABBIM Devletimize zeval vermesin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Boris Johnson 'mahvoluruz' deyip yeni yasakları bir bir açıkladı! İngiltere devi diken üstünde
Türkiye'ye çelme takmışlardı! Orta Doğu'yu karıştıracak F-35 açıklaması