Libya'da sıcak gelişme! Hüsrana uğrayan Hafter'i sildiler!

Stratejik öneme sahip Vatiyye Üssü'nün darbeci Hafter'den alınmasının ardından sıcak gelişmeler devam ediyor. Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi yanlısı "Cemahiriye" televizyonu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile iş birliğini sonlandırmanın işaretlerini vererek, Hafter'i "emirlerini dışarıdan alan ve dış güçlerin planlarını Libya'da uygulayan birisi" olmakla suçladı.

Libya'da sıcak gelişme! Hüsrana uğrayan Hafter'i sildiler!
Libya'da sıcak gelişme! Hüsrana uğrayan Hafter'i sildiler!
GİRİŞ 22.05.2020 00:23 GÜNCELLEME 22.05.2020 00:24
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Kaddafi yanlısı Cemahiriye TV'nin, bir milyondan fazla takipçisi bulunan resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Hafter'e ülkedeki mevcut çatışma ortamından dolayı tepki gösterildi.

 

Açıklamada, "Gerçek komutanlar savaş alanında çarpışmalı binlerce kilometre ötedeki lüks evlerinden sıradan halkın kanı pahasına ticari ve siyasi anlaşmalarla uğraşmamalı." ifadeleri kullanıldı. 

'SANAL KOMUTANLIĞIN PARÇASI OLMAYACAĞIZ'

Kaddafi yanlılarının ülke içinde Hafter ile iş birliğinin sona ermesine işaret edilen açıklamada, "Vatiyye Üssü'nün düştüğünü yeni duyan, bir buçuk yıldır hiçbir cepheyi ziyaret etmemiş sanal bir komutanlığın parçası olmayacağız." ifadelerine yer verildi.  

Libya hükümeti, orduya bağlı hava unsurları tarafından imha edilen ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerine ait Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinden birisini başkent Trablus’ta sergiledi. Libya 17 Şubat devriminin simgelerinden Şehitler Meydanı’nda getirilen Pantsiri görmek için binlerce Libyalı meydana akın etti.

 

 

Hafter'i "emirlerini dışarıdan almak ve dış güçlerin planlarının Libya'daki uygulayıcısı olmakla" itham eden Cemahiriye TV, Hafter'in Libya içindeki "taktiksel çekilmelerinin ve ateşkeslerin yurt dışından gelen emirler doğrultusunda gerçekleştiğine, Hafter'in bunları uygulamak mecburiyetinde kaldığına" dikkati çekti. 

Kanalın açıklamasında, Trablus'a yönelik saldırısında Hafter'in zafere saatler kaldığı yönündeki açıklamaları, kendisini devlet başkanı ilan ettiği beyanları ve sözde ateşkes ilanları "hayali" şeklinde nitelenerek, "Libya'da cephe hattında kalanların siyasi bir rolü hak edebileceği" savunuldu.

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki başkent Trablus'un batısında yer alan Vatiyye Askeri Üssü'nün kontrolünü sağladı.

KADDAFİ'NİN DEVRİLMESİ

Libya'yı 42 yıl otoriter biçimde yöneten Muammer Kaddafi, Arap Baharı isimli süreçte NATO'nun askeri müdahelesiyle devrilmişti. 

Kaddafi'nin doğum yeri Sirte kenti, ocak ayında kent içindeki Medhali Selefi bir grubun taraf değiştirmesi ve Kaddafi yanlılarının Hafter tarafına geçmesiyle, Hafter milislerinin eline geçmişti. Libya'daki meşru hükümet güçleri kentten çekilmek zorunda kalmıştı.

Libya'daki hükümet ve ordu, başkenti ele geçirmek için bir yıl önce saldırı başlatan Hafter milislerine karşı ülkenin batısında birçok askeri başarı elde etmiş, bu başarılara eş zamanlı olarak ülke içindeki siyasi nüfuz alanını da genişletmişti.

ETİKETLER
libya son dakika
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Kimki 3 gün önce Şikayet Et
  Silgiylemi sildiler hipoylamı sildiler
  Cevapla
 • Ömer 3 gün önce Şikayet Et
  Kaddafinin agi sizi bulmazmi sanırsınız daha beter olacaksınız çok arayacaksınız o adam mi
  Cevapla
 • Ali 3 gün önce Şikayet Et
  Hafter'in dış güçlerin maşası olduğunu daha yeni anladılar.
  Cevapla
 • İstanbul-18 3 gün önce Şikayet Et
  Kafalarına SİHA ların attığı roketler düşünce bir anda akılları başlarına geldi demek ki. Çift taraflı oynayan satılış guruh bunlar, baktılar hafter denilen it siliniyor hem diğer tarafa yöneldiler. Asıl öncelikli yok edilmesi gerekenler bunlar olması lazım bence.
  Cevapla
 • Ümit 3 gün önce Şikayet Et
  Baksen. Güya gözünüz yeni açıldı...
  Cevapla
 • POYRAZZZZZ 3 gün önce Şikayet Et
  hafter türkiyenin PKK sı
  Cevapla
 • Merdoğlu 3 gün önce Şikayet Et
  libyanın diyecektin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gaziantep'te bir günde 56 vaka
4 İlde koronavirüs yeniden hortladı! Gevşeme pahalıya mal olabilir