Bu yıl Hac olacak mı? 2020 Hac ibadeti ne zaman yapılacak? Diyanet İşlerinden açıklama!

Hac iptal oldu mu? Hac ibadeti için hazırlık yapan hacı adayları şimdiden bu yıl Haccın yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan makamları tarafından yapılacak açıklamayı beklediklerini duyurdu. Peki 2020 Hac ibadeti yapılacak mı? İşte Hacı adaylarının en çok merak ettiği soruya ilişkin detaylar...

Bu yıl Hac olacak mı? 2020 Hac ibadeti ne zaman yapılacak? Diyanet İşlerinden açıklama!
Bu yıl Hac olacak mı? 2020 Hac ibadeti ne zaman yapılacak? Diyanet İşlerinden açıklama!
GİRİŞ 11.06.2020 17:13 GÜNCELLEME 11.06.2020 17:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

2020 yılında Hac ibadetinin yapılıp yapılmayacağı kayıt yaptıran Hacı adayları tarafından merak edilmeye başladı. Koronavirüs tedbirleri Hac ve ve Umre ibadeti geçici olarak durdurulmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan  "Suudi Arabistan makamlarından 2020 haccının kriterleri, şartları, süresi, yaş aralığı, sağlık durumları, kotanın değişip değişmeyeceği, azalıp azalmayacağı noktasında tarafımıza herhangi bir resmi açıklama gelmemiştir." şeklinde açıklama yaptı. Şimdi gözler Suudi Arabistan makamlarından gelecek açıklamaya çevrildi. 

 

 

2020 HAC İPTAL OLDU MU? 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak durdurulan Hac ibadetinin bu yıl yapılıp yapılmayacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı Hac organizasyonu için Suudi Arabistan makamları tarafından yapılacak açıklamayı beklediklerini açıkladı.

HAC İÇİN 2 MİLYON 300 BİN KAYIT YAPTIRILDI

Bircan, Suudi Arabistan'ın Kovid-19 salgını nedeniyle bu yılki hac ziyaretine "yüzde 20 kontenjan sınırlaması" getirdiğine ilişkin basında yer alan iddialara yönelik AA muhabirine açıklamada bulundu.

 

 

İslam'ın beş şartından biri olan hac ibadetinin ümmet ve kardeşlik bilincini geliştirip pekiştirdiğini belirten Bircan, hac yapmak için bu yıl 2 milyon 300 bin civarında kişinin ön kayıt yaptırdığını söyledi.

Bircan, bu yıl hacca gideceklerin belirlenmesi için 9 Ocak'ta kura çekiminin yapıldığını hatırlatarak, haccın meşakkatli bir ibadet olduğunu kaydetti.

Haccın diğer ibadetlere göre önemli farklarından birinin sağlık olduğuna dikkati çeken Bircan, ilgili şartları taşıyanların hac ibadetini yapma sorumluluğu taşıdığını söyledi.

Bircan, hac ibadetinin yapıldığı Suudi Arabistan'da normalleşme dönemi kapsamında bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını anımsatarak, Mekke-i Mükeremme'de belirli saatler dışında sokağa çıkma yasağının sürdüğünü ifade etti.

YORUMLAR 1
  • Selman 3 ay önce Şikayet Et
    Hac yapılacak mı sorusu bile abes. Aklımızın başına gelmesi için coronanın bize çok sağlam tokat atması gerekiyor sanırım
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Koca'dan yüz yüze eğitim ile ilgili net mesaj!
HDP'li isimlere 6-7 Ekim operasyonu: O gün bugün, Türkiye kirli plana dur diyor