HES kodu nasıl alınır? Otobüs, metro, metrobüs ve tramvay kullanırken HES kodu zorunlu mu?

HES kodu otobüs, metro ve metrobüste zorunlu mu? İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodunu zorunlu hale getirdi. Salgınla mücadele kapsamında atılan bu adımın ardından vatandaşlar toplu taşıma araçlarını nasıl kullanacaklarını araştırmaya başladı.Hayat Eve Sığar Uygulaması, SMS ve e-Devlet üzerinden HES kodu alınabiliyor.

HES kodu nasıl alınır? Otobüs, metro, metrobüs ve tramvay kullanırken HES kodu zorunlu mu?
HES kodu nasıl alınır? Otobüs, metro, metrobüs ve tramvay kullanırken HES kodu zorunlu mu?
GİRİŞ 01.10.2020 09:24 GÜNCELLEME 01.10.2020 09:24

Tüm Türkiye’de şehir içi toplu taşıma araçlarında yeni dönem resmen başlıyor. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeyle konaklama ve toplu taşıma araçlarında HES kodunu zorunlu olması kararını aldı. Kamu kurumlarında işlem yapmak isteyen randevu alabilmesi için HES koduna sahip olması gerekiyordu. Salgınla mücadele kapsamında hastalık tanısı konmuş veya temaslı kişilerin, hastalığı bulaştırmasının önüne geçmek için önemli adımlar atıldı. Yaklaşık 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da günde 8 milyon kişi toplu taşıma ile seyahat ediyor. Otobüs, Metro, Metrobüs gibi sıklıkla kullanılan toplu taşıma araçlarında HES kodunun ulaşım kartlarına entegre edilecek. Peki Otobüs, Metro ve Metrobüs için HES kodu zorunlu mu? İşte İçişleri Bakanlığını tarafından yeni uygulanacak kararın detayları…

 

 

HES KODU TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA ZORUNLU MU?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Genelge kapsamında şehir içi toplu ulaşımda kullanılan ulaşım kartı ile HES uygulaması arasında gerekli entegrasyonlar yapılacak. Entegrasyon ile Covid19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca askıya alınacak.

 

 

“Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak.”

HES KODU NEDİR NASIL ALINIR?

HES Kodu edinmek ve toplu taşıma araçlarında kullanmak isteyen adaylar için üç farklı yöntem bulunuyor. İsteyen kullanıcılar telefonlarının mobil marketlerinde bulunan “Hayat Eve Sığar” uygulaması ile kodu edinebiliyor. Uygulamayı yüklemek için telefonları yetersiz olan kullanıcılar kısa mesaj (sms) ile HES kodunu alabiliyor. Devlet hizmetlerinin  internet üzerinden yapılmasını sağlayan e-Devlet üzerinden HES kodu alınabiliyor. İşte HES kodu alma yöntemleri detaylı anlatım;

1- HAYAT EVE SIĞAR HES KODU ALMA

Telefonları üzerinden kod almak isteyen kullanıcılar ilk olarak telefonlarında bulunan mobil marketler üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmekte. Uygulamayı telefonlarına yükleyen vatandaşlar kayıt işlemini tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yaparak “ HES kodu Oluştur” butonuna tıklayarak kodu oluşturabilir. İsteyen kullanıcılar KOD kullanım sürelerini belirleyebilir.

2- SMS İLE HES KODU EDİNME

Telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapan kullanıcılar HES yazıp aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayarak kodu edinebilir.

3- E-DEVLET HES KODU NASIL ALINIR?

E-devlet üzerinden HES kodu almak isteyen vatandaşların T.C kimlik numarası ve şifreleriyle sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Sağ üst bölümde bulunan arama bölümüne ”HES Kodu Sorgulama” yazan kullanıcılar bu bölümde karşılarına gelen ekrandan süresiz veya süreli olarak  HES kodu oluşturabiliyor.

E-DEVLET HES KODU OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'nin S-400 korkusu bitmiyor: Türkiye'yi açıkça tehdit etti!
Son dakika: Dünyanın beklediği seçimde dengeler değişti!