10 bin lira temel ihtiyaç kredisi geri ödemesi ertelenecek mi?

10 bin TL temel ihtiyaç destek kredisi başvuru sonuçları, koronavirüs döneminde maddi destek ihtiyacı olan vatandaşların gündeminde yer alıyor. Yüzde 0,49 faiz oranıyla 10 bin TL'ye kadar 6 ay ertelemeli olarak sunulan ve 1 Haziran 2020 tarihinde sona eren pandemi destek kredisinin ödemeleri ertelenecek mi sorusu yanıt arıyor.

10 bin lira temel ihtiyaç kredisi geri ödemesi ertelenecek mi?
10 bin lira temel ihtiyaç kredisi geri ödemesi ertelenecek mi?
GİRİŞ 05.10.2020 09:12 GÜNCELLEME 05.10.2020 09:12
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Pandemi sürecinin başlangıcında kamu bankaları tarafından ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek amacıyla vatandaşa yüzde 0,49 faiz oranıyla 10 bin TL'ye kadar 6 ay ertelemeli kredi verildi. Milyonlarca başvuru yapılan temel ihtiyaç destek kredisi için geri ödeme tarihi yaklaşıyor. Peki kredinin geri ödeme tarihi ertelenecek mi?

 

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ GERİ ÖDEMELERİ ERTELENECEK Mİ?

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu: ''Halen 4 milyona yakın kişinin bireysel temel ihtiyaç destek kredisi başvuru sonucu beklediğini belirterek tatil kredisi yerine bu kişilere 0.49 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli 10 bin lira temel ihtiyaç destek kredisi paketinde 2.faz için başvuru yapma imkanı sunulması gerektiğini'' söyledi. Ayrıca 10000 TL temel ihtiyaç destek kredi ödeme ertelemesi için istekte var’’ şeklinde açıklama yaptı.

 

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ YENİ BAŞVURULARI OLACAK MI?

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu: Bu kredi paketinde yine ilk 6 ayı ödemesiz dönemli olmak üzere devlet bankaları vatandaşa düşük faizli kredi desteği sağlamalıdır. İnsanlar önünü görene ve virüs krizi tamamen atlatılana kadar maddi olarak rahatlatılmalıdır" açıklamasında bulundu.

Böylelikle normalleşme sürecine girilmesinin ardından alınan tedbirler doğrultusunda bu süreç de pek çok kişi tarafından beklenen kredi destek başvuru sonuçları mağduriyet durumlarını da ikiye katlamasından dolayı vatandaşlardan sık sık talepler gelmeye başladı. İkiye katlanan giderlerin karşılanması amacıyla başvuruları onaylanmayan vatandaşlarımız için olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılması bekleniyor. Aynı zamanda 2. Faz başvuru imkânı sunulmasıyla beraber vatandaşlarımız için müjdeli haber gelmesi bekleniyor.

Kamu bankaları tarafından kredi başvuru sonucu bekleyen milyonlarca kişi ise çaresizlik içerisinde beklemeye devam ediyorlar. Bu kişilerin uzayan süre nedeni ile mağduriyetleri artarken biran önce olumlu ya da olumsuz kredi başvuru sonucu yanıtlarının SMS ile gönderilmesi isteniyor.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ İLK TAKSİT ÖDEMESİ BAŞLIYOR

Mayıs ve Haziran ayında kredi çeken kişiler için belirlenen 6 aylık erteleme tarihi doldu. 6 ay ertelemeli kredi kullanan kişiler için Bireysel Temel İhtiyaç Destek kredisi için ilk ödeme tarihi Ekim ayı itibari ile başlıyor. Kullanmış olduğunuz kredi için oluşturulan geri ödeme planı üzerinden sizde taksit ödeme tarihinizi görüntüleyebilir, kredi çekmiş olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak ilk taksit ödeme tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kredi borcunun gününde ödenmemesi durumunda günlük faiz işletilirken kişinin kredi notu düşürülüyor. Bu da bir sonraki kredi kampanyasından yararlanma ihtimalini düşürüyor. Yine kişinin bozuk kredi sicili nedeni ile daha sonrasında düşük faizli kredi kullanma imkanı da azalıyor.

YORUMLAR 6
 • Osman 21 saat önce Şikayet Et
  6 ay daha uzatılmalı ve vatandaşa tekrardan destek kredisi sağlanmalıdır millet zor durumda
  Cevapla
 • Neslihan 1 gün önce Şikayet Et
  6 ay daha uzatılsın yorum yapan arkadaşlarla aynı düşüncedeyim çok iyi olur
  Cevapla
 • Ersin 2 gün önce Şikayet Et
  Bir 6 ayda uzatılırsa çok iyi olur devletimizden bu desteği inşallah bekliyoruz
  Cevapla
 • murat 4 hafta önce Şikayet Et
  Biz bu ihtiyaç destek kredisini neden çektik, çünkü pandemi başladı ve işsiz güçsüz kaldık, 6 ay ertelendi tamam ama şimdi 6 ay sonra pandemi bitmediki, malesef artarak devam ediyor, ümitli gelişmeler var ancak borcumuzu ödeyemiyoruz, bizi bankalarla zor durumda bırakmayın, bir altı ay daha erteleyin lütfen.
  Cevapla
 • Neslihan 1 gün önce Şikayet Et
  Evet aynı düşüncedeyim 6 ay daha uzatılsın zor durumdayız bu pandemi bitene kadar
  Cevapla
 • Veli 6 gün önce Şikayet Et
  Evet murat bey doğru söylüyor bir 6 daha uzatilsin lütfen koranayi atlatana kadar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suriye Milli Ordusu, ilk askeri kışlasını törenle açtı
Taciz skandalında yeni gelişme