Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, pandemide yaşlı bireylerin aile ferdi oluyor!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Pandemi sürecinde kentte bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar için hizmette yeni bir pencere açtı. “Evim Dünyalara Bedel” projesiyle yaşlı bireylerin aile fertlerinden biri haline gelen Büyükşehir ekibi, ev ev gezip, her türlü yardımı sağlıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, pandemide yaşlı bireylerin aile ferdi oluyor!
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, pandemide yaşlı bireylerin aile ferdi oluyor!
GİRİŞ 01.02.2021 17:12 GÜNCELLEME 01.02.2021 17:12

Dünyayı tesiri altına alarak insanoğlunun alışkanlıklarını yeniden kurgulamasına neden olan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (YADES ) iş birliğinde hayata geçirilen “Evim Dünyalara Bedel” projesi kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik destek artırıldı. Zorunlu izolasyon sürecinde vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu evlerinde geçiren yaşlı bireyler için şehri karış karış gezen Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanlığı Engelliler ve Yaşlılar Şube Müdürlüğü ekipleri; temizlik, kişisel bakım, sağlık, tamir-bakım ve onarım, acil ulaşım desteği, terapi gibi konularda hizmet veriyor. Ayrıca salgın sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması olan yaşlı vatandaşların psikososyal açıdan olumsuz etkilenmemesi için uzman psikologlarca psikolojik destek sağlanarak ruhsal boşluğa düşme ihtimalinin önüne geçiliyor.Ev ev dolaşılarak ihtiyaçlar gideriliyor

65 yaş üstü ihtiyaçlı aile bireyleri tarafından “Evim Dünyalara Bedel” hizmeti için kurulan çağrı merkezine iletilen talepler, sosyal inceleme ekiplerince değerlendirme altına alınıyor, ihtiyaçlar belirlenip hizmet programı oluşturuluyor. Böylelikle her ev için özgün bir nitelik taşıyacak hizmet programıyla da yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Evde izolasyon süresi boyunca 65 yaş üstü bireylerin fiziksel ve ruhsal açıdan korunmasını sürdürülebilir kılmak adına yoğun gayret sarf eden büyükşehir ekipleri, ulaştırdıkları hizmetlerin yanı sıra egzersiz eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkacak kas zayıflıklarının meydana gelmemesi için yaşlılara özel belli başlı sportif aktiviteler yürüterek bilişsel ve davranışsal sorunların yaşanmasına engel oluyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Orman yangını faciası: 3 kişi hayatını kaybetti: 4 kişi gözaltında!
Mourinho neşteri vurdu! 6'sı yabancı 9 ismin biletini kesti