Prematüre doğan buzağıya 'yaşamaz' dediler! Biberonla besleyip beşikte yatırarak büyütüyor

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan ve bir yıldır hayvancılık yapan Nezahat Nadiroğlu, prematüre doğan ve veterinerlerin yaşamaz dediği buzağıyı hayatta tutabilmek için evinde bakıma aldı. Nadiroğlu, beşikte gözü gibi sakladığı ve 'Güneş' ismini verdiği buzağının altını bezliyor, biberonla süt vererek gelişimini sağlıyor.

Prematüre doğan buzağıya 'yaşamaz' dediler! Biberonla besleyip beşikte yatırarak büyütüyor
Prematüre doğan buzağıya 'yaşamaz' dediler! Biberonla besleyip beşikte yatırarak büyütüyor
GİRİŞ 03.02.2021 17:22 GÜNCELLEME 03.02.2021 17:22

Van'ın Erciş ilçesinie bağlı Latifiye Mahallesi'nde yaşayan ve bir yıldır hayvancılıkla uğraşan 5 çocuk annesi Nezahat Nadiroğlu'na ait inek erken doğum yaptı. Erken doğduğu için gelişimini tamamlayamayan buzağı için Nadiroğlu seferber oldu. Buzağıyı evine alan Nadiroğlu, 'Güneş' adını verdiği buzağıyı çocuğunun beşiğine alıp, altını bezleyip, biberonla beslemeye başladı. Buzağının beslenmesini özenle yapan Nadiroğlu, düzenli olarak da banyosunu yaptırıyor. Evin maskotu haline gelen buzağıyı kucaklarından indirmeyen ve çocuğu gibi seven Nadiroğlu, erken doğumlu dünyaya gelen buzağının yaşaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Prematüre doğan buzağıya Güneş ismini koydular

Nadiroğlu, "Bu yavru 30 gün erken doğdu. İlk doğduğu zaman özel bir veterinere götürdük. Erken doğum gerçekleştiği için prematüre olduğunu ve akciğeri gelişmediği için yaşama şansının çok az olduğunu söylediler. Ben de onu eve aldım. Geceleri buzağı üşümesin diye sobayı yakıyorum. Gece uyanınca altını bezleyip, süt içiriyorum. Bir haftadır bizimle evde yaşıyor. Biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Güneş’i, 3 yaşındaki kızım Narin Nazlı’nın beşiğinde besliyorum. Veteriner hekimin verdiği iğneleri yaptırıyorum. Git gide daha iyi oluyor. Buzağı, kızımın ve bizim neşe kaynağımız oldu. Kızım Narin onu bir an olsun yalnız bırakmıyor. Güneş, evimizin resmen maskotu oldu. Uzun yıllardır gündelik ev temizliğine gidiyorum. 2 tane ineğim var. Onları besliyor, onlara bakıyorum. Erken doğum yapan Buzağıya ‘Güneş’ ismini verdik. Güneş gibi doğup, yaşasın diye. Bu süreçte bize destek olan Erciş ilçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Aileyi ziyaret eden İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Bekir Bora ve arkadaşları, buzağının prematüre doğduğunu buna bağlı olarak akciğerlerin gelişimini tamamlamadığını ve kasların güçsüz olduğunu ancak şu anki genel durumunun iyiye gittiğini söyledi. Bora, Tarım ve Orman Bakanlığının destekleme programları hakkında aileye bilgi vererek, yetiştiricileri müracaat etmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Şoför, otobüsten düştü, yolcu otobüsü dehşet saçtı
Trump'a suikast girişimi! Dünyadan peş peşe tepkiler! Çin ve Rusya'dan açıklama!