Hafıza güçlendirmek için ne yapılır? Hafızayı güçlendiren dualar...

Hafızanın güçlenmesi ve unutkanlığın azalması için beynin aktif olarak çalışması çok önemlidir. Kuran ezberi yapmak, teheccüd namazına kalkmak ve seher vakti ibadetle meşgul olmak zihnin açılmasında ve ezberin güçlenmesine yardımcı olduğu rivayet edilmektedir. Beyin sürekli olarak çalışması algılanma ve öğrenme yetisini arttırmaktadır. Peki hafıza güçlendiren dualar nelerdir? İşte hafızayı güçlendiren yöntemler...

Hafıza güçlendirmek için ne yapılır? Hafızayı güçlendiren dualar...
Hafıza güçlendirmek için ne yapılır? Hafızayı güçlendiren dualar...
GİRİŞ 24.02.2021 12:17 GÜNCELLEME 24.02.2021 13:37

Hafızanın güçlenmesi ve unutkanlığın azalması için yeme-içme alışkanlıklarının değiştirilmesi, vitamin ve mineral takviyelerine dikkat edilmesi ve uyku kalitesinin arttırılması önerilmektedir. Bunlar dışında dua etmenin ve ibadetlerin hafızayı güçlendirdiğine dair rivayetler bulunmaktadır. Zihnin ve algıların açılması için Kuran-ı Kerim’in çok fazla yüzünden okumak tavsiye edilir. Bununla birlikte ilmin artması, öğrenmenin kolaylaşması ve ezberin kuvvetlenmesi için dualar edilmektedir. 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEK İÇİN OKUNACAK DUALAR

1- Unutkanlıkların azalması için

Bismillâhirrahmânirrahîm, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.

2- Zihnin Açılması İçin Sınava girerken Okunacak Dua: 

Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ.

HAFIZA NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Kuran’ı okuyan insanının, Allah’ı anan ve sürekli olarak Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e salat ve selam gönderen kişinin zihni açılır, ezber kabiliyeti artar. Unutkanlığın azalması ve hafızanın güçlenmesi için beynin aktif olması çok önemlidir. Özellikle sürekli ezber yapan, kitap okuyan ve hafızlık yapan kişilerin hafızasının güçlendiği belirtilmektedir. Teheccüd namazına kalkmak, seher vakti uyanık olmak, Kuran-ı Kerim’i ezberlemek ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e salavatlar getirmek unutkanlığı azaltmaktadır. 

Hafızanın güçlenmesi için dünya işleriyle çok alakadar olmamak, dünyevi mevzular için çok üzülmemek, günleri dolu dolu ve verimli geçirmek, yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek de ayrıca çok önemlidir. Sabahları aç karnına 21 adet kuru üzüm yemek zihnin açılmasına ve hafızanın güçlenmesi için tavsiye edilmektedir. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Tesla' faciasında yeni gelişme! Elon Musk'ın başı fena ağrıyacak
Savunma sanayinde kritik görüşme: Rekor bekleniyor