İstanbul'da lüks sitede 'tesettür mayosu' skandalının cezası 7 bin TL!

İstanbul'da lüks sitedeki 'Tesettür mayosu ile havuza girilmez' tabelasına itiraz eden Ş.K.A.'nın başvurusunu değerlendiren TİHEK siteye 7 bin lira ceza kesti.

İstanbul'da lüks sitede 'tesettür mayosu' skandalının cezası 7 bin TL!
İstanbul'da lüks sitede 'tesettür mayosu' skandalının cezası 7 bin TL!
GİRİŞ 25.03.2021 17:36 GÜNCELLEME 25.03.2021 17:39
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

İstanbul Pendik'te ikamet eden Ş.K.A. isimli kadın geçen ağustos ayında tatil yaptığı 142 dairelik yazlık sitesinin ortak kullanım açık yüzme havuzuna girmeye çalıştı. Ancak site yönetimi tarafından havuza girme kuralları arasına 'Tesettür mayosu ile havuza girilmez' ibaresinin eklendiğini gördü. Bunun üzerine site yönetimiyle iletişime geçmeye çalışan Ş.K.A., bu yasağın din, vicdan ve kanaat hürriyetini engellediğini ve inanç temelinde ayrımcılık oluşturduğunu ifade etti. Kuralın düzeltilmesi için noterden ihtarname de çeken Ş.K.A., talebine cevap alamayınca, 21 Ağustos'ta Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na (TİHEK) başvurdu.

Karar kat maliklerinin

TİHEK, başvuru sonrası site yönetiminden görüş talep etti. Yönetimin yanıtında, "15 Aralık 2013 yılındaki toplantısında gündem maddelerinden olan "Havuz Kurallarının Belirlenmesi ve Onaylanmasının" toplantıda bulunan kat maliklerinin de görüşü alınarak karara bağlandı ve imzalanarak tutanak altına alındı. Kat malikleri kurulu kararı kesinleşti, toplantı esnasında söz konusu karara herhangi bir itiraz veya şerh düşülmedi. Toplantı tutanağı da tüm kat maliklerine tebliğ edildi. Yasal süreler içerisinde herhangi bir şikâyet ve itirazda bulunulmadı. Karar, kat malikleri tarafından alındı. Söz konusu incelemenin tüm kat maliklerine (142 kat maliki) yöneltilerek sonuçlandırılması gerekiyor" ifadelerine yer verildi.

Bu davranış özgürlüğe müdahaledir

Bu yanıt sonrası başvuruyu değerlendirerek karara bağlayan TİHEK, şu tespitlerde bulundu; "Kat malikleri kurulu kararlarının, kanunun emredici hükümlerine ve kişilik haklarına aykırı olamayacağı ve ana taşınmazın yönetiminin de kanunların emredici hükümlerine aykırı olamayacağı hususlarının altını çizmek gerekir. Ayrıca yürürlükteki mevzuatta havuza tam tesettürlü mayo ile girilemeyeceğini açıkça yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Din ve vicdan özgürlüğü, din ve inancın uygulanması, dinin gereklerine göre dine özgü kıyafetler giyilmesini, inanılan inancın geleneklerine uyulmasını kapsar.

İdari para cezasına karar verildi

"Sonuç olarak başvuru dosyasındaki hususlar bir arada değerlendirildiğinde, kat malikleri kurulu kararının ayrımcılık yasağına aykırı davrandığı, başvuranın inancı nedeniyle hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit bir şekilde yararlanamadığı tespit edildi. 'İnanç' temelinde ayrımcı muamelenin vücut bulduğu kanaatine varılarak muhatap hakkında 7 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir."

YAZDIR
YORUMLAR 71
 • ertan 5 ay önce Şikayet Et
  chp iktidarı isteyenlerin bekledikleri özgür hayat, vicdan hürriyeti, ifade özgürlüğü budur. ona göre karar verin.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  7000/142 50 lira ceza kesilmiş. Sen böyle basiretsiz olursan havuzu bırak ev de bile oturtmazlar. Keseceksin iki üç milyon ceza bak bir daha insanların giyimine karışan çıkıyor mu. Ama nerde o efe.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Kat malikleri toplansa "Boynuzlu olmayanlar havuza giremez." diye karar alsa o zaman ne olacak. Havuz keçilere kalacak.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 5 ay önce Şikayet Et
  Adalete bakarmusınız? Bir mayo davası bile bir yıl sürmüş, verilen ceza da basit olmuş. Hakkaniyetli ceza vermeyen hakimlere de, dava açılsbilmeli.
  Cevapla
 • sabri 5 ay önce Şikayet Et
  7000 / 142 = 49 tl. daire basına düşen para. Bu dinsiz imansızlar 50 tl değil daire başı 5000 tl öder yine almazlar. çünkü düşmanlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Burası dünyanın en soğuk köyü! Eksi 71 derece...
Türkiye buz kesecek: Meteoroloji'den son dakika kuvvetli kar uyarısı