Diyarbakır'da 5 aylık bebek çengelli iğne yuttu, ölümden döndü!

Diyarbakır'da yaşayan Esvet ile Amine Solmaz çiftinin tek çocukları olan 5 aylık Efraim'in nefes borusuna ailenin taktığı çengelli iğneli nazar boncuğu kaçtı. Aile bebeğin ağzına kaçan nazar boncuğunu çıkardı ama çengelli iğne yemek borusuna saplanınca çıkaramadı ve en yakın hastaneye başvurdu. Minik bebek Diyarbakır'dan Elazığ'a sevk edildi ve yapılan operasyonla kurtarıldı.

Diyarbakır'da 5 aylık bebek çengelli iğne yuttu, ölümden döndü!
Diyarbakır'da 5 aylık bebek çengelli iğne yuttu, ölümden döndü!
GİRİŞ 25.03.2021 14:35 GÜNCELLEME 25.03.2021 15:06
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Diyarbakır’da ikamet eden Esvet ile Amine Solmaz çiftinin tek çocukları olan 5 aylık Efraim’in nefes borusuna ailenin taktığı çengelli iğneli nazar boncuğu kaçtı. Aile bebeklerinin ağzına kaçan nazar boncuğunu çıkardı ama çengelli iğneyi çıkaramayınca en yakın hastaneye başvurdu. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından bebek  Elazığ'a sevk edildi. Ambulansla Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bölümü'ne getirilen bebeğin yapılan tetkiklerinde iğnenin yemek borusunun alt kısmında takılı kaldığı tespit edildi. Hemen Çocuk Endoskopi Ünitesine alınan bebeğin nefes borusundaki iğne, yapılan endoskopik yöntemle yaklaşık 15 dakikalık sürede çıkarıldı. Sağlık durumu iyi olan bebek ve ailesi taburcu edildi.   

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden hastanın karnından 5 kiloluk kitle alındıÇocuğun durumu iyi

Hastanın Diyarbakır'dan Elazığ'a geldiğini belirten Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Hastayı kabul ettik, 5 aylık bir hasta. Bize gelmeden önce üzerinde bulunan nazar boncuğunu çengelli iğne ile birlikte ağzına götürmüş. Aile de fark edince müdahale etmiş, ağzındaki nazar boncuğunu çıkarmış fakat o esnada çengelli iğne yemek borusuna kaçmış. Hasta geldiği zaman çektiğimiz röntgende çengelli iğne yemek borusunun alt kısmında takılı vaziyetteydi. Hastaya 15 dakikalık sedasyon altında işlem yapıldı, endoskopi ile parça çıkarıldı. Hasta şu anda gayet iyi. Biraz sonra da evlerine göndereceğiz” dedi. 


 
Çocuk yaşı küçük de olsa elini ağzına götürebiliyor

Durumun ciddiyetinin farkına varılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Doğan, “Özellikle bu gibi çocuklarda ailelerin mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Ailelerin özellikle bebeğin üzerinde veya etrafında hiç biz zaman nazar boncuğu veya hediyelik amaçlı takılan altın ve buna benzer metaller, iğneleri toplu iğneler bulundurmamaları gerekiyor. Çocuğun her ne kadar yaşı küçük olsa bile istemsiz olarak eline aldığı her yabancı cismi ağzına götürme eğilimindedir. Dolayısıyla çocuğun aldığı yabancı bazen nefes bazen de yemek borusuna kaçabilmektedir. Nefes borusuna kaçtığı zaman daha ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu. 2 dakikalık ihmal can alabiliyor

Aileleri uyararak yabancı cisimleri çocuklarından uzak tutmalarını isteyen baba Esvet Solmaz, "Diyarbakır Bağlar’dan geliyorum çocuğum 5 aylık. Çocuğumun boğazına nazar boncuğu kaçtı. Nazar boncuğunu çıkartırken bu sefer çengelli iğne boğazına kaçtı. Direkt il sağlık kuruluşuna götürdük. Orada ilk müdahalenin ardından bizi direkt Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk ettiler. Ambulansla gece saat 22.00 gibi Elazığ’a geldik ve hemen endoskopiye aldılar. 10-15 dakikalık bir sürede çengelli iğneyi çocuğumun boğazından çıkardılar. Ailelere, göz önünde bulunan o tarz şeyler çocukların yanında olmasın. Çocukların üzerinde sadece emzikten başka hiçbir şey bulundurulmasın. İki dakikalık ihmal ömür alıyor.  O yüzden yazıktır” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaşar Doğan Hocam Candır Başarıların daim olsun
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  ya kafami 30 kere yere vursam, 40 kere sivri bir cisme kafa atsam bu cengelli ignenin 5 aylik bir bebegin bogazina kacip yemek borusuna saplanmasini anlayamiyacagim...bunun bir izahi varmi ???
  Cevapla
 • petrolcü 1 yıl önce Şikayet Et
  faruk kardeş. bu canda bu bedende bize emanet. Allah bu emanetlerden âhirette hesap soracak. birde bu dünya imtihan dünyasıdır. Allah sebepleri hâlkeder. vs.vs....
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne demiş şaiir; Anlamak yok çocuğum anlar gibi olmak var, Akılda son tavır saçlarını yolmak var...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden, Erdoğan'ı devireceğini söylemişti: ABD seçime müdahale için operasyonu başlattı!
'Türkiye ile anlaşmalıyız' diyerek duyurdular: Yapmamız gerekeni Türkler yaptı