Aşı olamayanların ilk tercihi oluyor

Türkiye’nin birçok yerinde tüketilen cağ kebap Erzurum’da iftar sofralarında ilk tercih edilen ürün oluyor.

Aşı olamayanların ilk tercihi oluyor
Aşı olamayanların ilk tercihi oluyor
GİRİŞ 01.05.2021 10:43 GÜNCELLEME 01.05.2021 11:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yurt genelinde uygulanan 17 günlük tam kapanmanın Perşembe günü saat 19.00’da başlamasıyla birlikte restoranlarda paket servisine geçiş yaptılar. Paket servisi yapan işletmelerde ise en fazla ilgiyi Erzurum’un meşhur lezzeti cağ kebap görüyor. Aşıda öncelikli grupta olmayan vatandaşlar ise yoğun protein deposu olan cağ kebabını iftar sofralarından eksik etmiyor.  

YÖRESEL BİR LEZZET

İftarda cağ kebap yemek isteyen vatandaşlar, lokantalara gelerek iftarlık kebaplarını ya kendileri alıyor ya da telefonla sipariş etmeyi tercih ediyorlar.  Cağ kebaplarının şiş fiyatları ise 7 ila 12 lira arasında değişiyor. Cağ kebabı, ‘cağ kebabı’ veya ‘yatık döner’ keçi ve kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Erzurum’un Tortum, Uzundere, Oltu, Olur ilçelerine ait olan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanıyor. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı aldığı biliniyor. Servisi, yine yöreye özgü lavaş ekmeği ile beraber yapılan cağ kebabı birçok yerde, yanlış olarak ‘çağ kebabı’ şeklinde telaffuz edildiği de görülüyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Cağ kebabı bu sıralar ise korona virüs aşısında öncelikli grupta olmayan vatandaşlar tarafından da ayrıca ilgi görüyor. Aşı için sıra bekleyen Erzurumlular bu süreçte maske ve mesafe haricinde yoğun protein deposu olan ve bağışıklığı güçlendiren cağ kebabını tercih ediyor. İşletme sahipleri müşterilerinin aşı sırası beklerken bağışıklıklarını cağ kebapla güçlendirmek istediklerini söylüyor.

ÖZELLİKLE AŞI OLMAYANLAR TERCİH EDİYOR

Cağ kebap restoranı işletmecisi Muammer Tanhaş özellikle aşı olamayan müşterilerinin protein deposu olan cağ kebabını bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yediklerini ifade ederek, “Erzurum’da Ramazan ayında çorba, kıyma, kadayıf dolması ve cağ kebabı iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Kapanma dolayısıyla iftara doğru siparişlerimizi alıyoruz. 1 saat kala ise hazırlıklarımızı yapıp servise çıkıyoruz. İftara yakın siparişlerimiz yoğun oluyor. Aşıda öncelikli grupta olmayan vatandaşlar ise protein deposu olan cağ kebabı yediklerini ifade ediyorlar. Cağ kebabın bağışıklık sistemine çok iyi geldiğini söylüyorlar." şeklinde ifade etti.

CAĞ KEBABININ İNCELİKLERİ

Cağ kebabının yapılışının inceliklerinden bahseden Tanhas, "Cağ kebabı ve kadayıf dolması Erzurum’un coğrafi işareti olan ürünleri arasında yer alıyor. Şehir dışından gelen misafirlerimiz bu kente gelince iki şeyi soruyor bunlarda cağ kebabı ve kadayıf dolması oluyor. Cağ kebabı koyun etinden yapılır. 2 bin 500 rakımda otlayan koyunların ve kuzuların etinden yaparız. Et buraya geldikten sonra sinirlerini falan ayırıp, soğuk hava deposunda 4 derece 3-4 gün beklettikten sonra cağa takar ve pişiririz” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Mulri 4 ay önce Şikayet Et
    Cağ kebabı candır
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'li siyaset bilimci Coffey: Orta Asya, Kafkaslar ve Afganistan Türk etkisi altında
İşte Türkiye'nin İHA ve SİHA ordusu! (Türkiye'nin havadaki çılgın projesi)