İstanbul Müftüsü: Günümüzde söylem dindarlığı hakim

Esenler Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri'nde ‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı oldu.

İstanbul Müftüsü: Günümüzde söylem dindarlığı hakim
İstanbul Müftüsü: Günümüzde söylem dindarlığı hakim
GİRİŞ 05.05.2021 19:53 GÜNCELLEME 05.05.2021 19:53

‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu olan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, günümüzde söylem dindarlığının hâkim olduğunu söyleyerek, “Dini çok konuşulan bir şey haline getirdik. Dindarlık, davranışsal bir şeydir. Dinin en güzel tebliği de bu amel üzerinden gerçekleşir” dedi. 
 

Esenler'de çevrimiçi çocuk iftarı

AHLAK DİNİN ÖZÜDÜR 

Dinden bahsedildiğinde ahlakın üzerinde önemle durulması gerektiğini belirten Maşalı, “Din dediğimizde aklımıza inanç esasları gelir. İşin bir de ahlak tarafı vardır. Ahlak, insan ilişkilerimize yansır. İbadetlerle inancımızı beslemek önemlidirama bu yaptıklarımızın bizde bir sonuca ulaşması ve davranış olarak tezahür etmesi gerekmektedir. İnanç ve ibadetin insanın hayatında ve diğer insanlarla ilişkilerindeki tezahürünün adıdır ahlak. Eğer bu gerçekleşmiyorsa burada bir eksiklik vardır. Ahlakın varlığı kişide inancın da sağlamlığına dalalet eder. Ahlak,  inanç ve ibadetin sağlamasını yapan bir şeydir. Bu yönüyle baktığımızda da ahlak, dinin özüdür. Attığımız adım ahlaki olarak tezahür ediyorsa bu güzel bir adımdır” şeklinde konuştu. 

İHMAL ETTİĞİMİZ BİR ALAN 

Ahlakın, kişinin dinle olan irtibatını kuvvetlendirdiğini söyleyen Maşalı, şunları kaydetti: “Bir kişinin hayatında ahlak ne kadar çok öne çıkıyorsa o kişi dini hayat bakımından iyi bir seviyeye geliyor demektir. Beni din dairesinde tutan şey ahlakımdır. Bir kişi ahlaktan yoksunsa sabahtan akşama kadar ben dindarım dese dahi dini dairenin içerisine girmiş olmaz. İbadet olmadan dindarlık kemale ermez ama ibadetin olması da tek başına yeterli değildir. Eğer Müslümanlık iddiasında bulunuyorsak bu iddianın tezahürü komşularımızla ilişkilerimizde yatıyor, insanlarla irtibatınızda yatıyor. Bugün dini tutum ve davranışlarımız açısından baktığımızda ya da din olgusuna bakışımızı değerlendirdiğimizdeburası ihmal ettiğimiz alan olarak karşımıza çıkıyor.”

DİN YAŞANILAN BİR ŞEYDİR 

Günümüzde dinin daha çok söylem düzeyinde aktarıldığını da sözlerine ekleyen Maşalı, “Din, yaşanılan bir şeydir. İslam’ın yayılması da ahlak üzerinden olmuştur. Örneğin Balkanlar’da İslam’ın yayılmasında en büyük etken güvenilir tacirler olmuştur derler. Ahlaki tutum ve davranış olarak tezahür etmeyen ya da ikili ilişkilerimize müspet manada katkı sunmayan bir ibadetin makbul olduğunu söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı. Programın ardından Fatih Demir sahne alarak izleyenlere huzur dolu anlar yaşattı. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fransa'dan skandal karar: Spor müsabakalarında başörtüsü yasaklandı
Son dakika: 19 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayıları yeniden yükselişte