Mardin'de lise öğrencileri 2 bin metrekarelik alanda tarımsal üretim yapıyor

Mardin'de lise öğrencileri 2 bin metrekarelik alanda tarımsal üretim yapan meslek lisesi öğrencileri bu sayede ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Mardin'de lise öğrencileri 2 bin metrekarelik alanda tarımsal üretim yapıyor
Mardin'de lise öğrencileri 2 bin metrekarelik alanda tarımsal üretim yapıyor
GİRİŞ 14.05.2021 16:00 GÜNCELLEME 14.05.2021 17:10

Mardin Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Teknolojileri bölümü öğrencileri, okul bünyesinde kurulan sebze bahçelerinde hasat yaptı. Biber, domates, çilek ve salatalık yetiştirilen 2 bin metrekarelik alanda ürün toplayan öğrenciler, aynı zamanda harçlıklarını çıkarıyor. Okul Müdürü Hüseyin Mat, 2 bin metrekarelik alanın 400 metrekaresini salatalık yetiştirmeye ayırdıklarını belirterek, 40 öğrencinin, hasadı yapılan ürünlerden gelir elde ettiğini ifade etti.
 

Madalyalı maratoncu Mardin'in merdivenli sokaklarında antrenman yapıyor


Üretilen ürünleri ilçedeki esnafa satıyoruz

Hasadı yapılan ürünleri ilçedeki esnafa sattıklarını söyleyen Mat, "Tarım teknolojileri alanında 300 öğrencimiz var. 300 öğrencimizden şimdilik 40'ı, Döner Sermaye İşletmesi (DÖSE) kapsamında çalışıp, ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Ürünlerimizi ilçedeki esnafa satıyoruz. Günlük hasadımız 200 kilograma yakın" dedi.

Uygulamalı eğitim alıyorlar

Okulun tarım bölümü öğretmenlerinden Ümit Zirek ise, "2 dönüm arazi üzerinde tarımsal üretime başladık. Salatalık, domates, biber ve çilek üretimimiz var. Öğrencilerimizle beraber çalışıyoruz. Öğrencilerimize eğitim yönünden katkı sağlıyor. Çünkü teoride gördükleri dersi, uygulama alanında da görmüş oluyorlar. Aynı zamanda maddi maddi yönden kazanç da sağlıyorlar" diye konuştu.

Elde ettikleri kazançla aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar

Öğrencilerden Sultan Sol, elde ettikleri kazançla aile ekonomilerine katkı sağladıklarını ifade ederek, "Her yıl farklı farklı şeyler görüp üretiyoruz. Bu işe başladığımızda imkanımız kısıtlıydı. Küçük şeylerle başladık, şimdi çok iyi durumdayız. Yaz meyve ve sebzeleri yetiştirdik. Şimdi de hasadını yapıyoruz. Bunun yanında, gelir de elde ediyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
lise öğrencileri
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Son dakika: Bölgede sıcak temas! MSB duyurdu, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi..