Antalya'da 17 yıl önce dikilen fidanlar, ihracat kapısı oldu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 17 yıl önce kaymakamlığın girişiyle bin dekar alanda oluşturulan kiraz bahçelerinde toplanan yaklaşık 600 bin ton erkenci kiraz Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Üreticiler kilosunun 45 lira olduğunu söyledi.

Antalya'da 17 yıl önce dikilen fidanlar, ihracat kapısı oldu
Antalya'da 17 yıl önce dikilen fidanlar, ihracat kapısı oldu
GİRİŞ 04.06.2021 16:40 GÜNCELLEME 04.06.2021 16:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Manavgat Kaymakamlığı'nca ilçede orman köylülerine alternatif ürün yetiştirmek amacıyla 2004 yılında erkenci kiraz fidesi dağıtıldı. Burmahan Mahallesi'nde yaklaşık bin dönüm alanda ekilen kirazlar ürün vermeye başladı. İklimsel faktörlere bağlı olmak üzere bu sene yaklaşık kiraz bahçelerinden 600 bin ton ürün toplandı. İhracatçı firmalar tarafından mahalleye gelerek alınan kirazlar Avrupa ülkeleriyle dünyanın çeşitli ülkelerine gönderiliyor. Üreticiler, kilosunu ortalama 45 liradan alan ihracatçı firmaların bu sene Güney Kore'ye de ihracat yapma imkanı bulduklarını söyledi

Edirne'de girişimciler 1 milyon liralık yatırım yaptı! Sınır ülkelerinden talep yağıyorEdirne'de girişimciler 1 milyon liralık yatırım yaptı! Sınır ülkelerinden talep yağıyor


Toplanan ürünler ihraç ediliyor

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çakal ve Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Burmahan Mahallesi'ndeki kiraz bahçelerini ziyaret ederek, üreticilerin sorunlarını dinledi. Kaymakam Mustafa Yiğit, ilçenin turizm kadar tarımda da ön planda olduğunu belirterek, "Buraya özgü narenciyenin yanı sıra çok farklı meyveler de üretilmeye başlandı. Özellikle tropik meyveler yaygınlaşıyor, bu erken dönemde kiraz üretimi de başladı. Yaklaşık 15 gün ve bir ay içerisinde üretim tamamlanıyor ve toplanan ürünler ülke dışına ihraç ediliyor. Bu önemli bir konu" dedi.

Erkenci kiraz olduğu için yurtdışında da tercih ediliyor

Toros Dağları'nın 800 metre rakımındaki Burmahan Mahallesi'nde kiraz üretildiğini vurgulayan Kaymakam Yiğit, "Vatandaşlarımız, kiraz üretimini kendilerine iş edinmiş durumda. Bu üretimden de ciddi bir kazanç sağlıyor. Burada yaklaşık bin dönüm bir alanda kiraz ekili. Özellikle erkenci kiraz olduğu için yurt dışında da tercih ediliyor ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Buradan yılda ortalama iklim durumuna bağlı olarak 500- 600 ton civarında kiraz yurt dışına gönderiliyor" diye konuştu.

Genelde her ürün yetişiyor

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat'ın tarımsal anlamda çok şanslı olduğunu ifade ederek, "Birkaç ürünün dışında genelde her ürünün yetişebildiği, tropikal meyvelerin, yayla kesiminde kirazın yetişebildiği bir ilçede yaşıyoruz. Özellikle orman köylülerine alternatif ürünler yetiştirme konusunda yardımcı oluyoruz. Mesela tıbbi aromatik bitkileri, kekik; biraz yüksek rakımlı yerlerde badem, ceviz, keçiboynuzu gibi çok çeşitli meyvelerin üretimini vatandaşlarımıza öneriyoruz. Alternatif ürün için odamıza müracaat eden bütün vatandaşlarımıza elimizden gelen bütün yardımı yapıyoruz" dedi.

Ürünleri mahallemize kadar gelen ihracatçı firmalara veriyoruz

Üretici Şükrü Okudan da yıllar önce kaymakamlığın girişimiyle getirilen kiraz fidanlarını babasının diktiğini belirterek, "Şu anda 30 dönüm alanda yaklaşık 1200 kiraz ağacımız var. Her yıl ortalama 40 ton civarında ürün topluyoruz. Topladığımız ürünleri mahallemize kadar gelen ihracatçı firmalara veriyoruz. Bizim buradan toplanan kirazlar, Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Bu sene Güney Kore'nin de açıldığını duyduk, belki oraya da gidiyordur" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ertuğrul 7 ay önce Şikayet Et
    Nasıl oluyor anlamadım,geçen yıl 2 tl ye alan yoktu.İşciliği zor olduğundan çoğunu kesip attık,şimdi de 45 tl nasıl iş?Kim alıyormuş bizede söylesinler.2 tl ye alanda kırk nazı ile lütfedip aldı.Ne hakkı ile alan var nede hakkı ile satan.
    Cevapla
  • Cancağızım 7 ay önce Şikayet Et
    Herkes satarken pahalı olsun alış verişe gelince pahalı olmasından şikayet ediyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kar yağışı İstanbul'a geliyor! Meteoroloji'den son dakika açıklaması
İngiltere'den tüm dünyayı etkileyecek karar: Flaş Ukrayna hamlesi!