Orman Ekosistem Köprüsü yaban hayvanlarının güvenli geçiş rotası oluyor

Tarsus-Pozantı Otoyolu'nda 2012'de yapılan köprüden, yaban keçisi, kurt, vaşak, yaban domuzu, oklu kirpi, tilki, tavşan gibi hayvanların geçişi fotokapanlara yansıdı.

Orman Ekosistem Köprüsü yaban hayvanlarının güvenli geçiş rotası oluyor
Orman Ekosistem Köprüsü yaban hayvanlarının güvenli geçiş rotası oluyor
GİRİŞ 30.06.2021 02:12 GÜNCELLEME 30.06.2021 02:17
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yaban hayvanlarını korumak amacıyla Tarsus-Pozantı Otoyolu'na inşa edilen Orman Ekosistem Köprüsü yaban hayvanlarının güvenli geçiş rotası oluyor.

AA'nın haberine göre Bakanlıkça otoyollarda alt ve üst geçitlere yapılan ekolojik köprüler yaban hayvanlarının yolun karşısına rahat geçmesine imkan sağlıyor.

Akdeniz'i, Toros Dağları üzerinden İç Anadolu'ya bağlayan Tarsus-Ankara Otoyolu'nun Gülek Boğazı mevkisinde 2012'de yapılan Orman Ekosistem Köprüsü de yaban hayatı için önemli konumda bulunuyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü ekipleri, hayvanlara güvenli geçiş sunan köprüdeki hareketliliği son bir yıldır fotokapanlarla takip ediyor.

Ekipler, fotokapana takılan yaban keçisi, kurt, vaşak, yaban domuzu, oklu kirpi, tilki, tavşan gibi çok sayıda yaban hayvanının davranışları ve mevsimsel hareketleriyle ilgili bilgiler de topluyor.

"YABAN HAYATINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR"

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, son yıllarda ekosistem köprülerinin sayısının arttığını söyledi.

Ekosistem köprülerinin önemine dikkati çeken Çangır, "Ekosistem köprüleri yaban hayatına, hayvanların popülasyon artışına çok önemli katkı sağlıyor ve habitat bütünlüğünü esas alıyor. Mevsim şartlarına göre de hayvanların hareketliliğine imkan veriyor. Hayvanlar bu köprüleri kullanarak mevsim şartlarına göre pozisyon alıyor. Örneğin, kuzey bakıda hava soğukluğu artıyorsa güney bakıya geçiyor. Oradaki yem ihtiyacını daha fazla karşılıyor. Yaz aylarında sıcak hava şartlarında da kuzey bakılar tercih etmektedir. Onun için ekosisteme doğrudan katkısı bulunmaktadır" diye konuştu.

Çangır, sorumluluk alanlarındaki ekosistem köprüsünde fotokapanla izleme yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Diğer alanlarımızda olduğu gibi bu alanlarda da ekosistem köprüleri, kullanan yaban hayvanlarının çeşitlerini, kullanım sıklığını ve mevsimsel şartlara göre hareketlerini belirlemek ve varsa kaçak avcılıkla mücadele etmek amaçlı da kullanılmakta. Ekosistem köprülerinin sayılarının her geçen gün artması bizleri memnun etmektedir. Yaban hayvanlarının her türlü hareketlerini, bu geçitlerde cins ve tür olarak takip etmekteyiz. Onun için oldukça önem arz etmektedir. Bölge Müdürlüğümüzde hedef türümüz yaban keçisidir. Başta yaban keçilerimiz olmak üzere çakal, kurt, tavşan, oklu kirpi ve benzeri farklı türde yaban hayvanlarının buradan geçtiğini görmekteyiz."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • İlkay 3 ay önce Şikayet Et
  Bu haberi gündemden düşürmemek lazım. Çok güzel Ne güzel. Doğada yaban hayvanları bu köprü sayesinde güvenli şekilde dolaşabilecekler. Teşekkürler bu güzel projeyi yapanlardan Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Leman 3 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten çok güzel. Tabiat canlılar için doğa için Ülke çapında her yere daha çok yapılmalı.
  Cevapla
 • RAmazan 3 ay önce Şikayet Et
  Harika bir uygulama keşke sayısı çoğaltılsa, hem hayvanlar rhat eder hem de trafik tehlikeye düşmez
  Cevapla
 • Kastamonulu 3 ay önce Şikayet Et
  Vallahi böyle bir şey ülkemizde görmek çok güzel bir şey yapanlardan Allah Razı Olsun Heryere yapılsın bencede
  Cevapla
 • Umut 3 ay önce Şikayet Et
  Böyle yapılması güzelde hedef göstermek gibi oldu bizim millet oraya pusuya yatar şimdi
  Cevapla
 • Mehmet kuşdemir 3 ay önce Şikayet Et
  2 nokta daha önerildi ama yapmadılar ne yazık ki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel'den son dakika açıklamaları
Binlerce kişiye vergi müjdesi! Vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak