73 yaşındaki Kanada vatandaşı şifayı İzmir'de buldu

73 yaşındaki Kanada vatandaşı Nabiha Ahmet Badasseh'e ileri derecede aort kapağı darlığı teşhisi konuldu. Badasseh ülkesinden yaklaşık 8600 kilometre uzaklıkta İzmir'de kasıktan kapalı olarak yapılan işlemle sağlığına kavuştu.

73 yaşındaki Kanada vatandaşı şifayı İzmir'de buldu
73 yaşındaki Kanada vatandaşı şifayı İzmir'de buldu
GİRİŞ 27.08.2021 11:30 GÜNCELLEME 27.08.2021 12:14

Uluslararası bilinirliğe ve yetkinliğe sahip Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulaması Hastanesi, 73 yaşındaki Kanada vatandaşı Nabiha Ahmed Badasseh’e şifa oldu. Ülkesindeki sağlık sisteminden memnun kalmayan ve ileri derecede aort kapağı darlığı teşhisi konulan Badasseh, kasıktan kapalı olarak yapılan Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) yöntemi ile yeniden sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene, başarılı bir operasyon geçiren hastayı birkaç gün içinde taburcu edeceklerini söyledi.

6 yaşındaki lösemi hastası Elisa koronavirüse yenildi6 yaşındaki lösemi hastası Elisa koronavirüse yenildi


NEFES DARLIĞI ŞİKAYETİYLE BAŞVURDU

Kanada vatandaşı 73 yaşındaki Nabiha Ahmed Badasseh, nefes darlığı, aralıklı bayılma ve bacaklarda şişlik şikâyetleri ile ülkesi Kanada’da hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda ileri derecede aort kapağı darlığı teşhisi koyulan hasta, Kanada’daki sağlık sisteminden memnun kalmayınca iki yıl önce İstanbul’da gelerek tedavisine burada devam etmek istedi. İstanbul’da açık kalp cerrahisi önerilmesi üzerine başka arayışlara giren Badasseh, yaptığı araştırmaların sonunda Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’ne geldi. Hasta burada DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene ve ekibinde yer alan Uzman Dr. Ayşe Çolak ve Dr. Ahmet Anıl Başkurt tarafından kasıktan kapalı olarak yapılan Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) yöntemi ile yeniden sağlığına kavuştu.  


 
HASTANEMİZİ TERCİH ETTİLER 

Hastanın durumundaki ciddiyeti görerek kısa bir süre içerisinde ameliyat kararı aldıklarını söyleyen DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene, “20 yıldır Kanada’da yaşayan hastamızın aort kapağında çok ciddi darlık mevcuttu. Hastamızın hastaneye kabulünü yaptıktan kısa bir süre sonra, TAVI olarak bilinen kasıktan girme yöntemiyle yeni bir aort kapağı takma işlemini gerçekleştirdik. Başarılı bir operasyon geçiren hastamızı birkaç gün içinde taburcu edeceğiz” dedi. 

Arkadaş tavsiyesiyle hacamat yaptırdı! Emlakçı kadın ölümden döndüArkadaş tavsiyesiyle hacamat yaptırdı! Emlakçı kadın ölümden döndü


KANADA'DA YAŞAYAN HERKESİ YÖNLENDİRECEKLER

Türkiye’den 8 bin 600 kilometre uzakta yaşayan Kanadalı hastanın İzmir’i ve DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesini seçmesini de değerlendiren Prof. Dr. Ergene, “Hastamız, yaklaşık iki sene önce Türkiye’deki tedavi olanaklarını duyduktan sonra İstanbul’da çeşitli girişimlerde bulunmuş. Ancak orada açık kalp cerrahisiyle ameliyat önerildiği için tercih etmemişler. Daha sonra hastanemizde aort kapağına kasıktan girilerek yapılan tedaviyi duyuyorlar ve bizimle ilgili yaptıkları araştırma sonucunda başarılı buldukları için hastanemize geliyorlar. Ayrıca hasta yakınları bize İstanbul ve İzmir arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu da söyledi. Buradaki tedaviden çok memnun kaldıklarını; Kanada’da yaşayan herkesi İzmir’e ve DEÜ Araştırma Uygulaması Hastanesine yönlendireceklerini ifade ettiler. Hastamıza tekrar geçmiş olsun diliyoruz” diye konuştu.  


 
DOĞRU KARAR VERDİĞİMİZİ GÖRDÜK 

Nabiha Ahmed Badasseh’in oğlu Adam Mohamed Yousef ise İzmir’i ve DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesini tercih ettikleri çok memnun olduklarını ifade ederek, “İstanbul’da da girişimlerde bulunduk ancak İzmir’i ve Dokuz Eylül Hastanesini seçerek ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gördük. Annemi tekrar sağlığına kavuşturdukları için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Hastanın İzmir’de tedavi olması için aracı olan ve Kanada’da yaşayan arkadaşı Sedat Elbir de DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene’ye teşekkür ederek, “DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesinin Türkiye’nin en iyi hastanelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Asım Oktay Ergene gibi önemli bir ismin burada çalışıyor olması da oldukça önemli. İzmir’deki doktorların sağlıkta ne kadar öncü olduğu bilmeyenler olabilir. Başka hastalarımızı da biz burada tedavi ettirdik, herkes gönül rahatlığıyla gelebilir” ifadelerini kullandı.  
 
REKTÖR TEBRİK ETTİ 

DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesinin dünyanın saygın sağlık kurumları arasında yer aldığını söyleyen ve yapılan başarılı ameliyat nedeniyle Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene ve ekibini tebrik eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ne sahip DEÜ Araştırma Uygulama Hastanemiz sağlık alanındaki güçlü altyapısını tüm dünyanın hizmetine sunuyor. Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Asım Oktay Ergene ve ekibi tarafından Kanadalı vatandaşa yapılan ameliyat, uluslararasılaşma çabalarımızın bir göstergesi. Bu tarz ameliyatların yurtdışındaki hastaların hastanemizi tercih etmesi noktasında önemli bir referans noktası olacağını düşünüyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla Türkiye’nin ve İzmir’imizin sağlık turizmi hedeflerine katkı koymayı amaçlıyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya'da hareketli saatler! Gardiyanları rehin alan DAEŞ'li mahkumlar öldürüldü
Eylem Tok ve oğlunun tutuklanmasına ilişkin detaylara ulaşıldı