Kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor! Kansızlık, kabızlık, kolesterol...

Bilecik'in Söğüt ilçesine bağlı Harman köyünden toplanan ve faydaları saymakla bitmeyen kuşburnu hasadı eylül ayı itibariyle başladı. Toplaması son derece zahmetli olsa da kansızlığa, kabızlığa ve kolesterole iyi geldiği biliniyor.

Kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor! Kansızlık, kabızlık, kolesterol...
Kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor! Kansızlık, kabızlık, kolesterol...
GİRİŞ 14.09.2021 10:18 GÜNCELLEME 14.09.2021 10:34

Bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında da kullanılabilen kuşburnunun hasadı, eylül ayı itibariyle başladı. Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Harman köyünden toplanan kuşburnu, Eskişehir’deki pazar tezgâhlarında yerini aldı. Dikenli bir çalı meyvesi olan kuşburnu toplanırken zahmet istese de faydaları saymakla bitmiyor. Halk arasında kansızlığa, kabızlığa kolesterole iyi geldiği düşünülen kuşburnu aynı zamanda gözleri koruyor, cildi güzelleştiriyor. 

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?


 
ZAHMETLİDİR AMA ÇOK ŞİFALIDIR 

Kuşburnunu kendi elleriyle toplayarak Eskişehir’de satışını yapan üretici Fatma Seki, hasadın eylül ayı itibariyle başladığını belirtti. Zahmetli bir toplama gerektiren kuşburnunun faydalarına da değinen Seki, şöyle konuştu: “Kuşburnu hasadı eylül ayının ilk haftası başlıyor. Bilecik’e bağlı Söğüt ilçesinin Harman köyünden kendim toplayıp getiriyorum. Rengi kızarıp koyulaştığında toplanır, açık renk olduğunda rengi çıkmaz. Dalları eğerek topluyoruz. Çok dikenli olduğundan toplaması da çok zor. Çayı, marmelatı, reçeli yapılır. Kuşburnunun içi çekirdekli ve tüylü olur. Marmelat yaparken bu tüy ve çekirdeği süzmek gerekir. Kilosunu 20 TL’den satıyoruz. Kar yağıncaya kadar tezgâhlarda bulunabilir. Çok şifalıdır. İnsanlar bunu nezle, grip için alırlar, çayını yapıp içerler. Bacak ağrıları için kullananlar oluyor. Ihlamur çayına da koyarlar.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ahmet Davutoğlu aynı anda Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve milletvekili olmak istiyor
Bursa'da küçük uçak düştü: Hayatını kaybeden iki kişinin kimliği belli oldu