Sel felaketinde zarar gördüğü için devletten destek alan genç 750 bin lirayı iade etti

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde kuyumculuk yapan babasını kaybeden 24 yaşındaki Feridun Akın devletin zararını karşılamak için yaptığı ödemenin 750 bin liralık kısmını fazla olduğu gerekçesiyle iade etti.

Sel felaketinde zarar gördüğü için devletten destek alan genç 750 bin lirayı iade etti
Sel felaketinde zarar gördüğü için devletten destek alan genç 750 bin lirayı iade etti
GİRİŞ 20.09.2021 17:39 GÜNCELLEME 20.09.2021 17:40
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Kastamonu’da şiddetli yağışın ardından 11 Ağustos’ta ilçedeki Ezine Çayı’nın taşması, can kayıplarının yanı sıra iş yerleri ile çok sayıda evin su ve balçık altında kalmasına neden oldu. Selde ilçede bulunan birçok işyeri yıkıldı, birçok işyeri de zarar gördü. Bu işyerlerinde bir tanesi de ilçede kuyumculuk yapan Harun Akın’ın dükkanı oldu. Kuyumcu Harun Akın, sele işyerinde yakalandı. Selin ardından yapılan aramada Harun Akın’ın cenazesi, kuyumcu dükkanında bulundu. Ayrıca işyerinde yapılan aramada da ilk etapta 500 gram civarında bir altın bulundu. Hasar tespit çalışmaları sırasında selde hayatını kaybeden Harun Akın’ın oğlu 24 yaşındaki Feridun Akın’a işyerindeki zarar ile ilgili tutanak tutuldu.

 Bakan Kurum: Sel mağdurları için konut inşaatı başladı Bakan Kurum: Sel mağdurları için konut inşaatı başladı
HİÇ DÜŞÜNMEDİ

Tutanakta kayıp altınlara karşılık olarak 1 milyon 100 bin liralık ödeme yapıldı. Bu ödemenin ardından ilçede görev yapan polis ekipleri tarafından kuyumcu dükkanının tahliyesi sırasında bir miktar daha kayıp altın bulundu. Bunun üzerine Feridun Akın, bulunan altınların değerine karşılık gelen 750 bin lirayı, görevlilerle irtibata geçerek iade etti. Feridun Akın’ın bu onurlu davranışına karşılık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Feridun Akın ile görüşerek teşekkür etti. 
 
FAZLASINI İADE ETTİK

Babasını sel felaketinde kaybettiğini belirten Feridun Akın, “11 Ağustos’ta ilçemizde yaşanan sel felaketinde babamı dükkanın içerisinde bulduk, vefat etti, selde babamı kaybettim. Burada kuyumcu dükkanı işletiyorduk. Kuyumcu dükkanında yaptığımız aramada 400-500 gram civarında bir altın bulduk. Sonradan da devletimiz bizlere zararlarını karşılayacağız dedi. 'Ne kadar zararınız var ise bir kağıda yazın ve bize teslim edin' dediler. Ondan sonra zararımızı yazınca örnek veriyorum bizlerde 2 kilogram altın var ise 1,5 kilogram altın yazdık biz. Çünkü kendi imkanımızla bulduğumuz altınları mevcut kayıp altınlardan düşmüştük. Bunun akabinde bizlerin yüzde 60’lık zararımızın kısmı karşılandı. Yaşanan olaydan 1 ay sonra bize verilen para 1 milyon 100 bin liraydı. Devletimiz bize bu 1 milyon 100 bin lirayı ödedi. Bu parayla bizim yüzde 60-70 civarında bir zararımız karşılanıyordu. Bizler zaten zarar olarak belirttiğimiz kısımdan kendi bulduğumuz 200-300 gramlık kısmı düşmüştük, tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyordum. Polis abilerimiz bizi aradı. Bizler de gidip polislerden dükkanda olan geri kalan altınları aldık. Bu altınları tarttık, 1 kilodan fazla altın çıktı. Yaklaşık 750 bin lira civarında bir paraya tekabül ediyordu. Biz de bu 750 bin lirayı tekrar devletimize iade ettik” dedi. 
 


BU PARANIN DEVLETE İADE EDİLMESİ GEREKİYORDU

Kendilerine ödenen paradan 750 bin liralık kısmını devlete iade ettiklerini söyleyen Feridun Akın, “Almamız da bu parayı doğru olmazdı. Çünkü bu parada yetim hakkı var, bu sonuç olarak devletimizin parası. İnsanların bizlere yardım olarak gönderdiği para. Bu sonuç olarak devlete iade edilmesi gereken bir paraydı, biz de bunu yaptık. Üzerimize düşen görevi yaptık biz” diye konuştu. 
 
SAYIN BAKANIMIZ SÜLEYMAN SOYLU BİZLER İÇİN DUA ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun olayı duyduktan sonra kendileri ile görüştüğünü ve dua ettiğini anlatan Akın, şöyle konuştu:  “Parayı iade edeceğim zaman dayımın oğlu var, burada bir okulda müdür yardımcılığı yapıyor. 'Abi dükkanda fazla altın çıktı, bu parayı bize yapılan ödemeden düşmemiz, geri iade etmemiz gerekiyor' dedim. Bunun için nereye başvuru yapmamız gerekiyor dedim. O da kaymakam beye söylemiş, o da şaşırmış, sanırım böyle bir durumla ilk defa karşılaşmış. Bu durumu Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya anlatmış. Süleyman Soylu da 'görüşelim' demiş, bizler de Sayın Bakanımızın yanına gittik, bizimle görüştü, bize dua etti. Ondan sonra bizler gidip bankaya yatan paradan 750 bin lirasını devlete iade ettik.”

 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
bozkurt
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Salih 2 ay önce Şikayet Et
  Allah babana gani gani rahmet eylesin seninde kazancını bereketli eylesin
  Cevapla
 • Sefa Yılmaz 2 ay önce Şikayet Et
  Şaşar olduk böyle davranışlara. Halbuki ben müslümanım diyen herkesin bu ve benzeri davranışları dinimizin gereğidir zaten. Neden şaşırıyoruz. Çünkü hep dünyalık yaşıyoruz da ondan. Para, mal, mülk hepsi tek gayemiz. Bu genç ne diyor o parada 83 milyonun hakkı var diyor. Yani müslümanlar nerde olursanız olun yerin üstü bir şekilde geçip gidiyor. Ya yerin altı. Yerin altı var. Mezar var, hesap var, mizan var. Rabbim onada bizede rahmet eylesin Malcom X diyor ki "Bize kalmayacak dünya için bize kalacak günahlar biriktiriyoruz". Sayıları az olsada böyle yiğit, özü doğru, harama meyletmeyen insnımızda var. Rabbim selametlik versin.
  Cevapla
 • oku yorum 2 ay önce Şikayet Et
  Senin gibi böyle güzel bir evlat yetiştiren babana Allah rahmet eylesin. Allah sizin gibi mert insanların sayısını artırsın inşaallah
  Cevapla
 • Derman 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanım ,aradığınız Ömerler ,halkın arasında işte!Böylelerini danışman yapın.Menfaatçi,hak hukuk bilmeyen burjuvalara ihtiyacınız yok.
  Cevapla
 • Enver Miral 2 ay önce Şikayet Et
  İnsan da Müslüman da Türk de Osmanlı torunu da Ülkücü Milliyetçi Vatan sever Delikanlı da Adam da Dürüst de Helal haram bilen de vs vs insan oğlu insan görmek isteyen isteyen işte şerefli delikanlı adama baksınlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Pegasus' skandalı büyüyor! Apple'dan açıklama: Uyardık...
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim tek derdimiz var; ihracat, ihracat, ihracat