Evinizdeki bilinmeyen servet! Her gün 1 gram altın elde ediyorlar

Antalya'da 32 yaşındaki Haluk Arlı ve 38 yaşındaki Cemil Şahin evlerinde elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ediyor. Metalleri ayrıştırarak sıvı haline getiren 2 arkadaş her gün en az 1 gram altın elde ediyor.

Evinizdeki bilinmeyen servet! Her gün 1 gram altın elde ediyorlar
Evinizdeki bilinmeyen servet! Her gün 1 gram altın elde ediyorlar
GİRİŞ 22.09.2021 17:41 GÜNCELLEME 22.09.2021 17:41
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Antalya'da yaşayan özel güvenlik görevlileri Cemil Şahin ve Haluk Arlı, 4 yıl önce internette araştırma yaptıkları sırada, elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde edilebileceğini öğrendi. Evde hobi olarak altın ayrıştırmaya çalışan Şahin ve Arlı, yaptıkları çalışmalar sonucunda evde her gün 1 gram altın elde etmeyi başardı. Çöp ve hurdacılardan topladıkları elektronik atıkları eve getirip ayrıştırarak sıvı haline getirdikleri altını çökerten Şahin ve Arlı, içi oyulmuş patatesin içine koyuyor. Şahin ve Arlı, yoğun ısı altında patatesin içindeki kırmızı toprak halindeki çökeltiyi ısıtarak, ayrışan altını çıkarıyor.

Balıkesir'de tarladan maden suyu çıktı! Vatandaş şok olduBalıkesir'de tarladan maden suyu çıktı! Vatandaş şok oldu


24 AYAR SAF ALTIN ELDE EDİLİYOR

Haluk Arlı, elektronik atıkları çöplerden, hurdacılardan temin ettiklerini söyledi. Belli formüllerle elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ettiklerini anlatan Arlı, “Ürünlerin kendine göre sistemleri var. Önce bakır ve gümüşünü alıyoruz. Farklı formüller kullanarak sıvı haline getiriyoruz. Sıvıda bakır ve gümüşü ayırdıktan sonra altını çökertip toz ya da kırmızı toprak haline getiriyoruz. Kırmızı toprağı patatesin içinde eriterek, 24 ayar saf altın elde ediyoruz" dedi.

ÇÖPE ATACAĞIMIZA DEĞERLENDİRİYORUZ

Altını, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde ettiklerini aktaran Cemil Şahin ise şöyle konuştu: "Hafıza kartları üzerinde bulunan altın kaplamadan, altın elde ediyoruz. Bunlar saf 24 ayar altın kaplama ürünler. Evdeki atık elektronik eşyaları çöpe atacağımıza bunları evde kullanılan temizlik ürünleriyle işleyerek kendi madenimizi oluşturuyoruz. Bunları yakarak ya da evde kullanılan çamaşır suyu gibi temizlik ürünleriyle eriterek saf altın haline getiriyoruz. En iyi iletken olduğu için bütün elektronik cihazlarda altın, gümüş, paladyum ve bakır kullanılmıştır."

ALTINI PATATESTEN ÇIKARIYORUZ

Elektronik atıklardan altın elde edilmesinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını anlatan Cemil Şahin, “Herkes evinde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupalı yapabiliyorsa biz neden yapmayalım, dedik ve başardık. Altını patatesten çıkarıyoruz. Çünkü patatese altın yapışmıyor" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 7
 • Hamza 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem bu işin yaygınlaşmasını istiyorsunuz Nasıl yapıldığını detaylı bir video ile anlatın herkes öğrensin.
  Cevapla
 • Guş 2 yıl önce Şikayet Et
  Uzun zamandır YouTube ta anlatıyorlar zaten
  Cevapla
 • 61KENARABENİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Bugünkü değerden yıllık ederi 180.300 tl eder. Aylık 1505 tl eder. böl ikiye,kişi başı 7512 tl . Allah bereket versin.
  Cevapla
 • yaşar 2 yıl önce Şikayet Et
  bir çok kansorejen kimyasal sıvı kullanılması gerek
  Cevapla
 • AhmetY 2 yıl önce Şikayet Et
  Her şeyi anlatmıyorlar çok ince bir iş ve kesinlikle bilgi istiyor. Çok iyi araştırılıp öyle denemelerle yapmak gerekiyor.
  Cevapla
 • hhüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşaallah :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uzman isim zamanlamasına dikkat çekti! Reisi'nin kazansında dikkat çeken detay...
Reisi'nin yerine geçen isim belli oldu: 50 gün içinde seçime gidilecek