Gurbetçi yıllar sonra köyüne döndü, ata yadigarlarıyla müze kurdu

Uzun yıllar Fransa'da yaşayan ve köyüne dönerek komşusunun evine satın alan İsmail Ünat buraya yerleşerek miras olarak ata yadigarı eserlerden oluşan müze kurdu. Ünat torunlarına miras kalması için böyle bir girişime imza attı.

Gurbetçi yıllar sonra köyüne döndü, ata yadigarlarıyla müze kurdu
Gurbetçi yıllar sonra köyüne döndü, ata yadigarlarıyla müze kurdu
GİRİŞ 27.09.2021 09:26 GÜNCELLEME 27.09.2021 09:26

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Nikfer Mahallesi’nde yaşayan İsmail Ünat, yıllarca Fransa’da ormancı olarak çalıştığını ve yurt dışında eski evleri alarak tadilatını gerçekleştirdikten sonra satarak geçimini sağladığını belirtti. Bir süre sonra Türkiye’ye kesin dönüş yaparak köyde bulunan eski eşyaların ve atadan kalma tarihi değer taşıyan eşyaları çevreden topladığını anlattı. Bir süre sonra köyde komşularının evini satın aldı. Tarihi yapısı bozulmadığı için burayı bir müze haline getirerek torunlarına miras kalması için topladığı eşyaları buraya yerleştirdi. Müzeyi gezenler Nikfer Mahallesi’nin yüzlerce yıllık geçmişine yolculuk yapmış oluyor. İsmini ise Nikfer Kültür Evi olarak adlandırdığını ifade eden İsmail Ünat, burayı gezmek isteyenleri özel olarak karşılıyor ve içeride bulunan tarihi yolculuğa anlatarak eşlik ediyor. 

Bu bölgede yetişmez dediler! 4 ağaçtan 50 kilo fıstık elde ettiBu bölgede yetişmez dediler! 4 ağaçtan 50 kilo fıstık elde etti
MÜZEMDE BİNİ AŞKIN ESER VAR 


Torunlarına miras olduğunu anlatan Ünat; “1972 yılında Fransa’ya gittim, ormancı olarak 2004 yılına kadar eski evlerin alım satımını gerçekleştirdim. Böylesi işler ile uğraştığım için bunlara hevesim vardı bir eserim olsun istiyordum. Nikfer’e geldim burası komşumun eviydi 1944 yılında bu evin yapımı başlamış bu köydeki marangozun eviymiş ve meşhurdu marangozluk. Baktım bu bina güzel elverişli ben burayı bir müzeye çevirmeye karar verdim. Hem torunlarıma bir miras kalsın diye uğraştım. Bu müzemde bini aşkın eser ve parçalar vardır. Bunları ben köyden ve çevre köylerden topladım. Ben bunları topladıkça değere bindi ve fiyat olarak herkesin elinde değerlendi. Elimden geldiği kadarıyla toparladım ve bir eser yaptım. Çocuklarıma torunlarıma bir eser kalırsa ne mutlu bana” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Selçuk Bayraktar paylaştı... 'Akıncı'nın sırrı' Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajında
İran Devrim Muhafızları'nda Akıncı TİHA rahatsızlığı