Baş ağrısı şikayetiyle gitti, 43 yıl sonra gazi sayıldı

1978 yılında Suriye sınırında kaçakçılarla girdiği çatışmada ağır yaralanan ve tedavi olup terhis edilen 64 yaşındaki Trabzonlu er Mustafa Tiryaki gazi olamamıştı. Tiryaki baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, 43 yıl sonra gazi sayıldı.

Baş ağrısı şikayetiyle gitti, 43 yıl sonra gazi sayıldı
Baş ağrısı şikayetiyle gitti, 43 yıl sonra gazi sayıldı
GİRİŞ 27.09.2021 09:57 GÜNCELLEME 27.09.2021 10:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Trabzon’un Arsin ilçesinde yaşayan Mustafa Tiryaki, 29 Temmuz 1978'de, Şanlıurfa Jandarma Hudut Taburu'nda vatani görevini yaptığı sırada Suriye sınırında kaçakçılarla girdiği çatışmada isabet eden mermilerle yaralandı. Ankara'da 2 ay boyunca tedavi gören Tiryaki, ardından taburcu edildi. Döndüğü memleketinde sağlık sorunları devam eden Tiryaki, bir dizi ameliyat geçirdi. 'Gazilik' unvanı için hukuk mücadelesi veren Tiryaki, süreçleri takip edemediği için sonuç alamadı. 5 yıl önce baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede başında mermi olduğu ortaya çıkan ve hukuk mücadelesini kazanan Tiryaki'ye 43 yıl sonra 'gazilik' unvanı ve madalyası verildi. Tiryaki “Yüzümde gururla taşıdığım izlerim ve kafamdaki mermi ile bu onura nail oldum, gözüm açık gitmez” dedi.

Gurbetçi yıllar sonra köyüne döndü, ata yadigarlarıyla müze kurduGurbetçi yıllar sonra köyüne döndü, ata yadigarlarıyla müze kurdu


 

BAŞINDA MERMİ ÇIKTI

Mustafa Tiryaki, 5 yıl önce baş ağrısı ve görme bozukluğu şikayeti ile hastaneye başvurdu. Tiryaki'nin başının sol ön kısmında, askerde yaralandığı dönemden kalan mermi çekirdeği olduğu belirlenirken, risk nedeniyle alınamadı. Raporlarını alan Tiryaki, 'gazilik' unvanı için yeniden hukuk mücadelesine girişti. 5 yıl süren davalar sonucu yargı kararı ile Tiryaki'ye 'gazilik' unvanı beratı ve madalyası verildi. 

ÖLSEM DE GÖZÜM AÇIK GİTMEZ

Büyük mutluluk yaşadığını anlatan Mustafa Tiryaki, “Davamda haklı olduğumu bildiğim için hiç peşini bırakmadım. Mücadelemden vazgeçmedim. Bizim dönemimizde askerlik 20 aydı. Ben askerliğimi yaparken arkadaşlarımı şehit verdim. Gazi olan arkadaşlarım da oldu ama bana 'gazilik' unvanı verilmedi. Görüşmediğim, kapısını çalmadığım kimse kalmamıştı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği avukatları bana çok yardımcı oldu. Onların açtığı davalarla gazilik onurumu aldım. Yüzümde gururla taşıdığım izlerim ve kafamdaki mermi ile bu onura nail oldum, ölsem de gözüm açık gitmez” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • yiğido 2 yıl önce Şikayet Et
    Buna şükür, Allah sağlıklı uzun ömürler versin gazi kardeşimize, demek ki neymiş, Adalet geldi ama geç kaldı....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Devlet Bahçeli: İran-İsrail gerilimi tiyatrodur
Bilet alıp binemeyen Türk kimdi? İşte Titanik ile ilgili daha önce bilmediğiniz 45 sır!