Burada yetişmez dediler! Kimseyi dinlemedi, bir ağaçtan 100 kilo meyve topluyor

Mersin'in Erdemli ilçesinde lokantacılık yapan 53 yaşındaki 2 çocuk babası Ufuk Kurt 7 yıl önce içerisinde 1 yaşında elma fidanları bulunan bir bahçe satın aldı. Burada elma olmaz diyenleri dinlemeyen Kurt her ağaçtan 100 kilo elma topladı.

GİRİŞ 05.10.2021 16:31 GÜNCELLEME 05.10.2021 16:32
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Mersin'in Erdemli ilçesi merkezinde lokantacılık yapan 53 yaşındaki 2 çocuk babası Ufuk Kurt 7 yıl önce içerisinde 1 yaşında bodur elma fidanı bulunan bir bahçe satın aldı. Ancak hem köylüler hem de arkadaşları, bahçenin bulunduğu bölgede elmanın yetişmeyeceğini, fidanları söküp yerine başka bir meyve fidanı dikmesini tavsiye etti. Bu tavsiyelere katılmayıp elmaların bakımını eşinin desteği ile sürdüren Kurt, bugün bahçesindeki verim ve kaliteyle görenleri hayran bırakıyor. 6.5 dönüm bahçesinde 450 bodur elma fidanı bulunan Kurt, bu yıl her bir ağaçtan yaklaşık 100'er kilogram ürün alarak hem ekonomik kazanç elde etmeye başladı, hem de olmaz diyenlere azmiyle örnek oldu. 

Fakir yemeği olarak biliniyordu! Altın çağını yaşayan şırdan 20 liraya satılıyorFakir yemeği olarak biliniyordu! Altın çağını yaşayan şırdan 20 liraya satılıyor 
SÖK BU FİDANLARI DEDİLER 

Lokanta esnafı Ufuk Kurt, "7 yıl önce burayı aldım, aldığımda elma fidanları 1 yaşındaydı. Bazı köylüler, bazı arkadaşlar burada elmanın yetişmeyeceğini, elmanın verimli olmayacağını söyleyerek, fidanları söküp ceviz veya benzeri şeyler dikmemi tavsiye ettiler. Ben bu aşamada dikilen fidanları sökmeyi düşünmedim. Bakımını yaparaktan bu aşamaya getirdim. Maşallah verimleri de kalitesi de güzel" dedi. HER AĞAÇTAN 100 KİLO ELMA ALDI

6.5 dönüm bahçede 450 bodur elma ağacının bulunduğunu ifade eden Ufuk Kurt, "Her bir ağaçtan 2 kasa 3 kasa elma topladık. Ağaçlarda meyve seyreltmesi yapıldı. Hasadını yaptığımız her bir ağaçtan yaklaşık 100 kilo meyve aldık. Yani sök diyenleri dinleseydim şuanda bu ağaçlar yoktu. Şuan onların sözlerine karşı ben de şaşkınım. Şu meyveleri gördükçe" diye konuştu. Tam hasadın 20 gün sonra gerçekleşeceğini  dile getiren Kurt, "Ben burayı aldığımda elma olmaz burada sök bu elmaları diyenleri, buraya elma yemeye davet ediyorum. Buyursunlar gelsinler" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • xxlxx 2 yıl önce Şikayet Et
  Elma bu ülkenin her yerinde yetişiyor. Mut'ta neden yetişmesin?
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 2 yıl önce Şikayet Et
  Haberi baştan sona 2 defa okudum ve mut diye bir kelime göremedim. Mut değil Erdemli , Erdemli .
  Cevapla
 • ÖFKELİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Tarım ülkesiyiz, hiç bir şey üretmesekte , toprağımız Dünyayı doyurur, fakat tarım politikamız yok denecek seviyede. Pandemi de öğrendik ki, her şey duruyor ama yemekten vazgeçilmiyor.
  Cevapla
 • Metin 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir atasözü vardır ekici ol bilici olma diye yani sen ek dik ALLAHA a havele et verisine karışma
  Cevapla
 • Fadime 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah, Allaha emanet
  Cevapla
 • Nurullah 33 ÖZ 2 yıl önce Şikayet Et
  netice itibariyle meyve suyu fabrikasına veriyor elma üreticisinin hali ortada
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 2 yıl önce Şikayet Et
  Yooo. Hiçte öyle değil. Bir çok arkadaşım var. Hem öğretmenlik yapıyor hemde elma vb. meyve yetiştiriyor. Üstelik her yılda elmadan iyi para kazanıyorlar. Bu yıl dalında kilosunu 2-3 ₺ sattılar.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Sonuçta üretim var. Satılmayanlar elbette olacaktır. Onlar Fabrika ya verilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Atatürk ve Erdoğan'a hakaret eden DEM Partili gözaltına alındı
Yalanlara tepki gösterip borçları açıkladı! 20 günde 2 milyar TL harcamadıysanız...