Emekli astsubay hobi bahçesi kurdu! Organik elma yetiştiriyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde yaşayan ve görev yaptığı Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 7 yıl önce emekli olan astsubay Hasan Ali Cansu burada kurduğu hobi bahçesinde organik elma yetiştiriyor.

Emekli astsubay hobi bahçesi kurdu! Organik elma yetiştiriyor
Emekli astsubay hobi bahçesi kurdu! Organik elma yetiştiriyor
GİRİŞ 11.10.2021 13:03 GÜNCELLEME 11.10.2021 13:58
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Gölyaka Mahallesi’nde 1,5 dönümlük alanda 105 ağaçtan oluşan elma bahçesinde hasat yapan emekli astsubay Cansu, imkanı olan tüm emeklilere hobi bahçesi kurmayı tavsiye etti. Küçük hobi bahçelerinde organik elmanın yanı sıra farklı ürünler yetiştirmenin insanı hem sağlıklı tuttuğunu hem de boş vakitleri değerlendirme açısından güzel bir uğraş olduğunu ifade eden Cansu, 2014 yılında mensup olduğu Jandarma Genel Komutanlığı’ndan emekli olduğunu, daha sonra doğduğu topraklara gelerek atadan kalma bahçede elma yetiştirmeye başladıklarını söyledi. Hobi bahçesindeki elmaların tüm bakımlarını yapıp, suyunu ve gübresini verdiklerini anlatan Cansu, alanda starking ve kışlık yeşil elmalar yetiştirdiklerini, kışlık elmaları eş ve dostları için ayırırken, diğer yetiştirdiklerini ise sattıklarını söyledi. Elma üretiminde bu yıl 105 ağaçtan yaklaşık 7 - 7,5 ton civarında bir ürün aldıklarını belirten Cansu, ancak bu yıl iyi verime rağmen ürünü satmakta zorlandıklarını belirtti.

21 yıl önce memuriyeti bıraktı! Mermer fabrikasının başına geçti21 yıl önce memuriyeti bıraktı! Mermer fabrikasının başına geçtiBURADA YETİŞEN ELMALAR YURTDIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR

Beyşehir Gölü’ne kıyısı olan mahallede yetişen elmaların ihracatçı firmalar tarafından farklı ülkelere gönderildiğini anlatan Cansu, “Biz de bu yıl yetiştirdiğimiz elmalarımızı kilosu 1,5 liradan sattık. Oysa bu elmaların maliyeti bize daha fazla, üretici en az 2,5-3 liradan satamazsa para kazanamaz. Ama alıcılar, ‘Üreticiden ne kadar ucuza alırsam daha çok kar yaparım’ düşüncesinde. Baktığınız zaman elmalar, marketlerin manav reyonlarında kilosu 6-7 liradan aşağıya düşmüyor. Buna rağmen yine de memnunuz diyoruz. Yöremizin elmaları Konya’nın yanı sıra Isparta’nın da en güzel elmalarından. Geçen yıl yöremizin elması Burdur ve Eğirdir yöresinde yapılan yarışmalarda birinci seçilmişti. Kaliteli elmalar yetiştiriyoruz, çünkü topraklarımız verimli, güzel ürünümüz var. Ancak, elmalarımızın çok daha güzel bir şekilde üreticiyi de memnun edecek şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz. Çünkü, bu yörede yetişen elmalar yurt dışına da ihraç ediliyor. Biz de bunun gururunu yaşıyoruz” dedi. EŞİYLE BİRLİKTE YAPIYORLAR

Emekli astsubay Hasan Ali Cansu’nun eşi Fatma Cansu da, hobi bahçesinde meyvecilikle uğraşmanın güzel bir uğraş olduğunu belirtti. Hobi bahçesinde elma hasadı yapan Ayşe Koval ise, alanda yevmiye ile çalıştıklarını ve para kazandıklarını ancak kendilerine iş verenlerin düşük fiyatlar nedeniyle gelir elde edememesine ise üzüldüklerini söyledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Mehmet Kandemir 2 yıl önce Şikayet Et
    Eğer Organik üretiyorlarsa yalan söylüyorlar. Organik tarım demek ilaç veya gübre vermemek demek. Yani nakliye dışında bir maliyeti yok. Demek ki ürünler organik değil..
    Cevapla
  • Hanifi Çifçi 2 yıl önce Şikayet Et
    Maaşallah Allahım Bereketini Versin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sergey Lavrov, Türkiye'den dünyaya seslendi
Filistinliler, cuma namazını İsrail saldırısında yıkılan Faruk Camisi enkazında kıldı