Kaportacı eşi çırak bulamadı! Azimli kadın çıraklıkla başladı şimdi usta olacak

Antalya'nın Finike ilçesinde 33 yıldır kaportacılık yapan Ahmet Durdemir'in çırak bulamaması üzerine eşi Zühra Durdemir yaklaşık 6 yıldır kendisine yardımcı oluyor. Azimli kadın kalfalık belgesinin ardından ustalık belgesine müracaat etti.

GİRİŞ 12.10.2021 15:54 GÜNCELLEME 12.10.2021 16:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Antalya'da iş yeri sahibi eş Ahmet Durdemir, 1988 yılında Finike sanayi sitesinde kaportacılığa başladığını belirterek, en büyük destekçisinin kendisinin olduğunu söyledi. Ahmet Durdemir, "33 yıldır bu işi yapıyorum. Çırak olmadığı için iş yerimde tek başıma mücadele veriyordum, bizim meslekte yardım edecek birilerine mutlaka ihtiyaç oluyor. Ben de eşimi çağırdım. Eşim yardıma gelene kadar 12 yıldır da kalfasız ve çıraksız tek başıma çalıştım. Bu meslekte sonuncu kişileriz. Eleman olsa da keşke yetiştirsek. Kimse evladını sanayi ortamına sokmak istemiyor. Öyle olunca eşimden yardım istemek zorunda kaldım, Aile bütçesine katkı sağlamak için gelip bana yardımcı olmaya başladı. Sonra bana yardım ederken işi öğrendi. Kapı döşemesi ve benzeri işler, kaynak, silikon kaynak, tampon onarımı yapmaya başladı. Kalfalık belgesi için Çıraklık Eğitim Merkezi'ne müracaat ettik. Bugün itibariyle kalfalık sınavına da girdi. Eşimin sıradaki hedefi ustalık belgesi almak olacak, en büyük destekçisi benim" dedi. 

Tezgaha bile düşmeden alıcı buluyor! Sarı fasülye yok satıyorTezgaha bile düşmeden alıcı buluyor! Sarı fasülye yok satıyor 
USTALIK BELGESİ ALACAĞIM 

Evdeki işlerinden fedakarlık yaparak eşine yardıma koşan Zühra Durdemir de çırak olarak başladığı işini mesleğe dönüştürdü ve kalfalık sınavına girdi. Atölyede her işe koşturan Zühra Durdemir, şöyle dedi: "2 çocuk annesiyim. Finike sanayisinde kaportacılıkla uğraşan eşime yardım ediyorum. Maalesef sanayide çıraksız çalışmak mümkün olmuyor. Atölyenin bakımı, temizliğini yapacak, gelen giden müşteriyle ilgilenecek çay ikram edecek insan lazım. Bayandan kaportacı olur mu, olmaz mı diye düşündüm ancak eşimin iş yerinde bir yardımcıya ihtiyacı olduğu için onu yalnız bırakamadım. 4,5 yıldır bu işi yapıyorum. Çırak olmayınca mecbur kaldık. Tampon onarım, plastik kaynak ve buna benzer birçok işi öğrendim ve yapıyorum. Arabanın kaporta parçalarını söküp takıyorum. Bu süreçte kalfalık belgesi için daha önce başvurmuştum. Bugün kalfalık sınavına girdim. Sıradaki hedefim ustalık belgesi almak, İnşallah ustalık belgesini de alacağım" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • 16 Hüdavendigar 1 yıl önce Şikayet Et
  Eskiden aileler çocuklarını geleceklerini kurtarmaları için zanaatkarların yanına çırak verirlerdi. Şimdi oraları adeta öcü gibi görüyorlar. Hiç hayra alamet bir durum değil.
  Cevapla
 • Cafer 1 yıl önce Şikayet Et
  İlerde başustalık için kavga etmesinler.
  Cevapla
 • Helal 1 yıl önce Şikayet Et
  2 çocuk annesi ev işleri çocuklar belli bir yaşa da gelmiş hepsini bir arada yapıyor helal olsun şimdi ki bi çok bayanlarda herşey hazır olmasına rağmen memnun edemiyorsun bı de kötü oluyorsun bu bayanı ornek alsınlar eli opelisi bir ablamiz Allah yardımcınız olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AFAD ayni bağışlarda öncelikli kabul edilecekler listesi yayınladı
AFAD'dan deprem uyarısı: Günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün değil