Tezgaha bile düşmeden alıcı buluyor! Sarı fasülye yok satıyor

Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde yetiştirilen ve fiyatı yeşil fasulyeye göre daha pahalı olmasına rağmen alıcı bulmakta zorluk çekmiyor. Ayrıca sarı fasülye hem lezzetli hemde pişirmesi daha kolay olmasıyla da öne çıkıyor..

Tezgaha bile düşmeden alıcı buluyor! Sarı fasülye yok satıyor
Tezgaha bile düşmeden alıcı buluyor! Sarı fasülye yok satıyor
GİRİŞ 12.10.2021 12:00 GÜNCELLEME 12.10.2021 12:56

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde yetiştirilen sarı fasulye, pazar tezgâhlarında ilgi çekiyor. Sarı fasulye, yeşil fasulyeye göre pahalı olsa da vatandaşlar tarafından oldukça fazla talep görüyor. Turşuluk ve yemeklik olarak kullanılabilen ürün, toplaması zahmetli ve işçilik gerektirdiğinden genellikle üreticiler tarafından tercih edilmiyor.

Emekli astsubay hobi bahçesi kurdu! Organik elma yetiştiriyorEmekli astsubay hobi bahçesi kurdu! Organik elma yetiştiriyor


YEŞİL FASÜLYEDEN DAHA PAHALI 

Sarıcakaya’da yetiştirdiği sebzeleri Eskişehir pazarında satan üretici Muharrem Ertuğrul, “Sarı fasulyeyi Sarıcakaya’da yetiştiriyoruz. Bu fasulye, ince olduğu ve az mahsul verdiği için toplaması zahmetli oluyor. Toplamasının zahmetli, işçiliğinin zor, fiyatının da diğer fasulyeye göre daha yüksek olması nedeniyle üreticiler çok tercih etmiyor. Sonbaharda oluyor, sıcakları çok sevmiyor. Diğer fasulyeyi toplamadığında büyümeye devam ediyor, bunu hiç toplamasak da büyümüyor, biraz daha uzuyor sadece. Şu anda yeşil fasulyenin yarım kilogramını 5 TL’ye satarken, bu sarı fasulyenin kilogramını 15 TL’den veriyoruz." dedi. 


 
TEZGAHA KOYMADAN BİTTİĞİ OLUYOR 

Fiyatı yeşil fasulyeye göre daha yüksek olsa da vatandaşların sarı fasulyeyi çok sevdiğini ve bu yüzden oldukça fazla talep gösterdiğini dile getiren Ertuğrul, “Geçen hafta daha tezgâha bile koyamadan iki vatandaş beşer kilogramdan bütün ürünü satın aldı. Turşuluk diye geçiyor, ama pişirme için de çok lezzetli. Çok çabuk pişiyor, bu yüzden kontrollü pişirmek gerekiyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Antalya'da otomobil köprüden dereye uçtu...5 kişi araçtaydı
Bodrum FK finale yükseldi