Tek ameliyatla 3 organı birden alındı! 48 saatte taburcu oldu

İzmir'de yaşayan 40 yaşındaki 2 çocuk annesi Duygu Köseler ameliyat korkusu nedeniyle sağlık problemlerini sürekli erteleyince 6 saat süren operasyonda hastanın safra kesesi, böbreği ve rahmi aynı anda alındı..

Tek ameliyatla 3 organı birden alındı! 48 saatte taburcu oldu
Tek ameliyatla 3 organı birden alındı! 48 saatte taburcu oldu
GİRİŞ 14.10.2021 15:58 GÜNCELLEME 14.10.2021 16:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İzmir'de ameliyat korkusu nedeniyle sağlık problemlerini sürekli erteleyen hastanın tek bir ameliyatla üç organı alındı. Safra kesesindeki taş nedeniyle karın ağrıları yaşayan, çalışmayan sol böbreği enfeksiyon odağı haline gelen ve rahminde 9 santimetrelik miyom bulunan kadın, safra kesesi, böbreği ve rahminin alınmasının ardından sadece 2 gün sonra taburcu olarak evine döndü.

16 yıldır karaciğer nakli bekliyordu! 17 yaşındaki gencin karaciğeri nakledildi16 yıldır karaciğer nakli bekliyordu! 17 yaşındaki gencin karaciğeri nakledildi


TEK AMELİYATLA 3 ORGANI ALINDI

İzmir’de yaşayan 2 çocuk annesi 40 yaşındaki Duygu Köseler, rahmin içerisindeki 9 santimetrelik büyük bir miyomun neden olduğu kanama şikayetiyle Medicana International İzmir Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Daha önce de rahminden miyom aldıran genç kadının laparoskopik histerektomi diye adlandırılan rahim aldırma ameliyatı olmasına karar verildi. Gerçekleştirilecek ameliyat için tahlilleri yapılan Duygu Köseler’in safra kesesinde de taş olduğu, taşın safra kesesinin ağzını kapamaya başladığı anlaşıldı. Sürekli karın ağrısı yaşayan ancak ameliyat korkusu nedeniyle bu ameliyatı sürekli erteleyen Köseler’in bir yandan da böbrek yetmezliği ile mücadele ettiği, sol böbreğinin fonksiyonsuz olduğu, vücut içerisinde kaldıkça enfeksiyon odağı haline gelebileceği ancak yine ameliyat korkusu nedeniyle bu ameliyatı da olmadığı anlaşıldı. Bir an önce rahmini, safra kesesini ve böbreğini aldırması gereken Duygu Köseler’le ilgili olarak Medicana International İzmir Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Çağ Çal, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İlkay Şahin, tek ameliyatla üç organın alınması için karar vererek hazırlıklara başladı.  
 
OPERASYON 6 SAAT SÜRDÜ

Laparoskopik denilen kapalı teknikle ameliyata alınan Duygu Köseler’in ilk olarak sol böbreği alındı. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Çağ Çal ve Op. Dr. Ümit Eskidemir’in gerçekleştirdiği ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürdü. Sonrasında Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol, yaklaşık 40 dakika süren bir operasyonla hastanın safra kesesini aldı. Son olarak operasyona dahil olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İlkay Şahin yaklaşık 2 saat süren zorlu bir ameliyat sürecinin ardından Köseler’in rahmini aldı.  

48 SAATTE TABURCU OLDU

Operasyonun başından sonuna kadar kapalı yöntemle gerçekleştirildiğini ifade eden Op. Dr. Şahin, hastanın derin bir ameliyat izinin bile olmadığını, sadece 48 saat sonra taburcu olarak evine gittiğini ifade etti.  Hasta Duygu Köseler ise, iğneden, kan görmekten ve hatta damar yolu açtırtmaktan bile çok korktuğunu, bu nedenle sağlık problemlerini sürekli ertelediğini, tek bir ameliyatla üç organını aldırdığına kendisinin bile inanamadığını söyledi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • serdar 6 gün önce Şikayet Et
    allah şifa versin. Allah yar ve yardımcınız olsun. imtihan
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nu savunmak isteyen Sözcü işleri daha da karıştırdı: Algı ellerinde patladı!
Özel sektör 2022 maaş zam oranı belli oluyor! Çalışanlara 3 ay fazladan zam müjdesi gelebilir