Ardahan'da 6 çocuk yaralamalı kavgaya karıştı! 'Roman okuma' şartıyla uzlaştı

Ardahan'da yaralamalı kavgaya karışan 6 çocuk roman okuyup okudukları kitapları özetlemeyi kabul edince mağdur tarafından affedildi.

GİRİŞ 16.12.2021 12:38 GÜNCELLEME 16.12.2021 14:10
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığınca yürütülen Yargı Reformu Strateji Belgesi (YRS) ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda (İHEP) geniş yer verilen uzlaştırma uygulaması ile mağdurların haklarının korunması ve kamuya yararlı edimlerle suç faillerinin topluma kazandırılması amaçlanıyor. Bakanlık, onarıcı adalet anlayışı çerçevesinde de çocukların adli süreçlerde yararlarını gözeterek, rehabilite edilip suça tekrar karışmamalarını hedefliyor. Bu kapsamda suça sürüklenen çocukların topluma kazandırılması ve taraflar arasındaki uyuşmazlığı mahkeme aşamasına taşımadan sonlandırılması için adliyelerde bulunan uzlaştırma büroları da çalışma yapıyor.

İKİŞER ROMAN OKUYUP ÖZETLEME ŞARTI KOŞULDU

Ardahan’da yaşıtlarıyla kavga ettikleri iddiasıyla "yaralama" suçundan haklarında şikayet bulunan çocuklar E.D, H.C, H.U, P.İ, Y.C. ve A.S. ile ilgili soruşturma açıldı. Dosyadaki suç uzlaştırmaya tabi olduğundan dosya Ardahan Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu'na gönderildi. Uzlaştırma Savcısı Funda Bayram ile uzlaştırıcı Ülker Uğurlu, mağdur ile suça sürüklenen çocuklar ve aileleriyle görüştü. Taraflar arasında "suça sürüklenen çocukların ikişer roman okuyup özetini çıkarma" şartıyla uzlaşma sağlandı.

KİTAPLAR OKUNDU ŞİKAYET GERİ ÇEKİLDİ

Kitaplar okununca şikayet geri çekildi. Yaklaşık bir ayda ikişer roman okuyan çocuklar, hazırladıkları özetleri de uzlaştırma bürosuna sundu. Şüpheli çocukların kitap okuyup, özetleme edimini gerçekleştirmesi ile çocuk müşteki şikayetinden vazgeçerek akranlarını affetti. Savcı Funda Bayram, AA muhabirine, uzlaştırma bürosu görevlileri olarak benzer suçlarda tarafların davalık olmadan uzlaşması için çalıştıklarını söyledi. Bu konuda çalışmalarının devam edeceğini ifade eden Bayram, "Suça sürüklenen çocukların olduğu bir dosyada, şüphelilerin belirli romanları okuyup özetini çıkarmaları karşılığında mağdurla aralarında uzlaşma sağlanmıştır. Uzlaştırma kurumu olarak taraflar arasındaki uyuşmazlığı mahkeme aşamasına taşımadan sonlandırmakla birlikte aynı zamanda topluma da katkı sağlanmaktadır." diye konuştu.

1 MİLYON 100 BİN 383 DOSYADA UZLAŞILDI

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ceza hukuku uyuşmazlıklarında ilk kez 1 Haziran 2005’te uygulanan ve 2016’da gözden geçirilerek yeniden revize edilen uzlaştırma, 1 Ocak 2017’den itibaren Türkiye genelinde etkin ve yaygın şekilde uygulanıyor. Uzlaştırmaya tabi suçlar kapsamında çözüme kavuşan dosya sayısı bugün itibarıyla 1 milyon 100 bin 383’e ulaştı. Böylece müzakeresi tamamlanan dosyalarda uzlaşma başarı oranı yüzde 83 oldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Kitap okuma cezası değilde.Kitap okuma şartı ile uzlaşıldı demek daha doğru...
  Cevapla
 • Ercan 11 ay önce Şikayet Et
  Kitap okumayı ceza şeklinde verirseniz bugün yaralamaya karışan gencin yarın daha cahilce işlere karışmasının önüne geçemezsiniz.
  Cevapla
 • belde 11 ay önce Şikayet Et
  okumayan aydınlanır, okumayan cahil kalır. illa okuyan cahil olacaksa onu da kendi bilir. o zaman irade-nefis eğitimi gereklidir. sonrası belli bu işin sonu kötektir.
  Cevapla
 • hımm 11 ay önce Şikayet Et
  İçeri giripte düzelen çocuk varmı git bak bakim hemşerim :)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika petrol kararı! Dünyada yeni kriz yolda! Akaryakıt fiyatları artabilir
ABD, S-400'leri bahane edip satmamıştı, Türkiye bin pişman etti onu da yaptı!