45 yaşındaki matematik öğretmeni tek nefeste 81 ili sayıyor

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki matematik öğretmeni Barış Gökdemir 17 yaşındayken plakaları ezberlemeye başlamıştı. Gökdemir tek nefeste 81 ili saymasıyla reklam filminde oynadı ve tüm Türkiye'de tanındı

45 yaşındaki matematik öğretmeni tek nefeste 81 ili sayıyor
45 yaşındaki matematik öğretmeni tek nefeste 81 ili sayıyor
GİRİŞ 14.01.2022 15:49 GÜNCELLEME 14.01.2022 17:20
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine doğan 45 yaşındaki Barış Gökdemir henüz 17 yaşındayken üniversite yıllarında plakaları ezberlemeye başladı. Zaman içerisinde kendisini geliştiren Gökdemir, 24 yıl önce öğretmenlik görevine başladığında da ise öğrencilere matematiği sevdirmek için 81 ilden özel kod geliştirdi. Matematik dersinde öğrencilerin zorlandığı konuları, şehir isimleri sayarak anlatan, bu sayede öğrencilere matematiği sevdiren Gökdemir, hem plakaları hem de şehir isimlerini hızlıca okumaya başladı. Yaklaşık 15 yıldır tek nefeste 81 ili sayan Gökdemir, tüm şehirlerin telefon kodlarını da ezbere biliyor.

15 yaşındaki Nursena 'yapamazsın' diyenlere inat lisede motor bölümünde okuyor15 yaşındaki Nursena 'yapamazsın' diyenlere inat lisede motor bölümünde okuyor

30'UN ÜZERİNDE DOKTOR, MÜHENDİS VE AVUKAT YETİŞTİRDİ

2017 yılında sınıfta ders anlatırken yine 81 ili sayan Gökdemir, öğrencisi tarafından kamera ile kayda alındı. Öğrencisinin görüntüyü YouTube'ye yüklemesiyle tanınan Barış Gökdemir, geçtiğimiz günlerde de bir reklam filminde oynadı. Barış Öğretmen, kısa sürede herkes tarafından sevilen kişi haline geldi. Öğretmenlik görevi boyunca sayısız öğrenciye matematiği sevdiren, veliler tarafından takdir toplayan Barış Gökdemir, 24 yıllık görevi boyunca 30'un üzerinde matematik öğretmeni, doktor, mühendis ve avukatlar yetiştirdi. 


 
17 YAŞINDA PLAKALARI EZBERLEDİM 

Üniversiteyi 17 yaşında kazandığını anlatan Gökdemir, "İl dışında üniversiteyi kazanınca sanki yurt dışına çıkmış gibi plakaları merak ettim ve ezberledim. Tek nefeste okuyacağım diye bir şartım ve amacım yoktu. Yıllar sonra öğretmenliğe başlayınca öğrencileri sınıfta sayarken 1-2-3 yerine Adana, Adıyaman, Afyon şeklinde yoklama almaya başladım. Hep bu şekilde sayınca belleğime yerleşti, bu şekilde saymayı öğrencilerime de öğrettim. Yaklaşık 15 yıldır da tek nefeste sayabiliyorum. Bu yetenekle öğrencilerimizin sempatisini kazandık. Onların derse daha çok ilgi duymasına vesile oldum. Matematik dersinin sevimli bir ders olduğunu öğrencilerime ispatlamış oldum. Öğrencilere matematik formülü öğretirken esprili sözlerle bazen şiirsel sözlerle de dersi sevdirdim" dedi. 
 
TÜM İLLERİN TELEFON KODLARINI DA EZBERE BİLİYORUM

Çok fazla olumlu tepki aldığını söyleyen Gökdemir, "Herkese teşekkür ediyorum. Duygulanmamak elde değil. Vatandaşları çok seviyorum. Örneğin 5-10 yaşlarındaki çocuk beni gördüğünde 'Bayburt'u da saydın mı?' demişti. Onun yüz ifadesini görmek gerçekten dünyalara değer" diye konuştu. Tüm illerin telefon kodlarını da ezbere bildiğini vurgulayan Gökdemir, "Ama onları tek nefeste söyleyemiyorum" dedi.  


 
OĞLUMUN HERKES TARAFINDAN GÜZEL TANINMASI GURURLANDIRDI

Allah vergisi bir yetenek olduğunu söyleyen 70 yaşındaki anne Gülbin Gökdemir, "Hak şeyleri hayreyler, zannetme ki gayr eyler,  Mevla neyler, neylerse güzel eyler. Barış küçükken havale geçirmişti sonrasında kendiliğinden mi Allahtan mı böyle yetenekleri olduğunu gördük. Başka yetenekleri de var. Org çalar, Mevlit okur. Oğlumun herkes tarafından güzel tanınması beni gururlandırdı ve mutlu etti. Çok güzel bir yeteneği var, huyu da güzeldir. Allah herkese böyle evlat nasip eylesin” şeklinde konuştu. 

BARŞ ÖĞRETMEN OLDUĞU İÇİN HİÇ PİŞMAN DEĞİLİM

Oğluyla gurur duyduğunu söyleyen 73 yaşındaki baba İbrahim Gökdemir, "Barış, 24 yıllık öğretmen olmuş, ne mutlu bize. Biz okuyamadık ancak çocuklarım okusunlar diye üstlerinde çok durdum. Çocuklarıma ‘ceketimi satarım ama sizi okutmaya çalışırım’ derdim. Barış’ın rahatsızlığı nedeniyle ben tıp okumasını istiyordum ancak o matematiği sevdi ve matematik öğretmeni olacağını söyledi. Öğretmen olduğu için hiç pişman değilim. Nice talebeler yetiştirdi. Çarşıda eski öğrencilerini görüyor ve gelip bize mühendis, öğretmen avukat, doktor olduklarını söylüyor ve gururlanıyor, biz de çok gururlanıyoruz. Barış öğretmenliği çok seviyor, öğrencilerini çok seviyor, biz de Barış’ımızı çok seviyoruz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • EYTHaktır 2 yıl önce Şikayet Et
  getirden alisveris yaptim 3 adet suyumu getirmediler hakkimi helal etmiyorum burdan siparis vermeyin
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  öğretmen abimize,haber 7 okuyucularına ve herkese, 40 hadis ve 99 esmaül hüsna öğrenmelerini tavsiye ederim,zaten bilen varsa eğer, tebrik ederim.
  Cevapla
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  matematikçi olması bile vuu hocamızın boş bir insan olmadığını gösteriyor! siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? kıskançlık, hasetlik, kin sizin kanınızda var. bravo, hocamı can-ı gönülden tebrik ediyorum. yüzü bile tertemiz maşallah
  Cevapla
 • HAHAHA 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc akıl fikir versin.
  Cevapla
 • hakkı 2 yıl önce Şikayet Et
  Baydı artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem uzmanı Hasan Sözbilir 'ilk kez oluyor' deyip duyurdu: Yeni fay tespit edildi...
CHP sözcüsü Yücel'e sert tepki: Bu açıklama, Müslümanlara müdahaledir!