Yıllar önce safra kesesini almışlardı, 13 yıl sonra ikincisi olduğunu öğrenince şok oldu

Denizli'de yaşayan Faruk Karacaoğlu 13 yıl önce safra kesesi ameliyatı olarak aldırdı. Benzer şikayetleri çıkan Karacaoğlu 2 yılda 15 doktor tarafından farklı tedaviler görünce bir safra kesesinin daha olduğunu öğrenince şok oldu.

Yıllar önce safra kesesini almışlardı, 13 yıl sonra ikincisi olduğunu öğrenince şok oldu
Yıllar önce safra kesesini almışlardı, 13 yıl sonra ikincisi olduğunu öğrenince şok oldu
GİRİŞ 31.01.2022 17:26 GÜNCELLEME 31.01.2022 17:26

Denizli’de yaşayan Faruk Karacaoğlu, 2009 yılında artan ağrıları sonrası hastaneye giderek safra kesesinden ameliyat oldu. Geçen süre zarfından benzer rahatsızlıkları tekrardan ortaya çıkan Karacaoğlu, farklı doktorlara giderek tedavi olmaya çalışsa da sağlığına bir türlü kavuşamadı. Başvurduğu her uzman tarafından farklı teşhis ve tedaviler önerilen Karacaoğlu'nun ameliyat olduğunu söylemesinin ardından ilaç tedavileri devam etti. Son 2 yıldan bu yana 15 doktora giderek ağrılarından kurtulmaya çalışan hasta, Genel Cerrahi Uzmanı Ahmet İmdat Koçberber tarafından yapılan muayenesinde ikinci bir safra kesesi olduğunu öğrenince şok oldu. Faruk Karacaoğlu, Özel Egekent Hastanesi’nde yapılan başarılı operasyonun ardından hasta sağlığına kavuştu.

Aynı aileden 4 kişi Almanya'dan gelip Samsun'da mide ameliyatı olduAynı aileden 4 kişi Almanya'dan gelip Samsun'da mide ameliyatı oldu

NORMAL OLANI ALINMIŞ 

Safra kesesinin normal olanının ilk alındığını belirten Dr. Koçberber, “Safra kesesinin hem kanalı hem de damarının çift olması nadir bir durum. Yıllar önce benim bir hastamın da başına gelmişti. Bu hastamız 12-13 sene önce başarılı bir şekilde safra kesesi ameliyatı geçirmiş. Safra kesesinin orijinal yerinde olanı alınmış. Ancak normal yerinde olmayan arka tarafta yeni bir kanalı olarak ayrı damarı olan daha farklı ikinci safra kesesi varmış. Yıllar içerisinde bu kesenin içerisinde taşlarda oluşmuş. Hastamız farklı semptomlarla doktorlara gitmiş ama safra kesesi alındığı için ilaç tedavisiyle geçiştirilmiş” dedi. 


 
HAYATİ TEHLİKE OLUŞTURABİLİRDİ 

İlerleyen süreçte ikinci safra kesesinin önemli etkenlere neden olabileceğini ifade eden Dr. Koçberber, “Hastamızı dün kapalı bir şekilde ameliyat ettik ve bu ikinci safra kesesini biraz zorda olsa aldık. Bizde doktorlar olarak safra kesesinde ameliyat oldu diye ayrı bir safra kesesi olduğunu düşünüp buna göre hastada ileri tetikleri yapmamız gerekiyor. Ana safra kanalı dediğimiz poledok kanalına baskı yapıp neredeyse çürümesine, tıkanıklığına sebep olup hayati tehlikede oluşturabilirdi” diye konuştu. 
 
SENDE SAFRA KESESİ VAR DEYİNCE ŞOK OLDUM

Çok farklı tedavilerin uygulandığını belirten hasta Karacaoğlu ise, “Daha önceden 2009’da operasyon geçirdim sol keseden ameliyat olmuştum. Uzun bir zaman rahatsızlığım olmadı ama yazın yoğunlaşmaya başladı. Tekrardan hastaneye geldik ve doktor safra kesesi taşı olduğunu söyledi. Hocaya ben safra kesesi ameliyatı olmuştum deyince üzerinde durmamıştı. Farklı tedaviler uygulandı. Son 1-2 aydır ağrılarım daha da artarak yoğunlaştı. Buraya geldik ve filim çektik, İmdat bey safra kesesinde taş var dedi bana. Ben safra kesesinden ameliyat oldum deyince doktorda şaşırdı. Yapılan ultrason ardından gerçekten ikinci bir safra kesesi olduğu ortaya çıktı. Filmlerden sonra hocam ile baya şaştık. Sende safra kesesi var deyince şok oldum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
6-8 Ekim olayları davasında tahliye kararlarına itiraz
Filistin başvuru yapmıştı! FIFA'dan İsrail adımı