Kazak doktor 280 kiloya ulaştı, ameliyat için kendini Türk doktorlarına emanet etti

Kazakistan'da yaşayan 40 yaşındaki dermatoloji doktoru Ruslan Aliyev 120 kiloya varınca mesleğini bıraktı ve hızla kilo alarak 280 kiloya kadar çıktı. Aliyev obezite ameliyatı için Türkiye'ye gelerek kendini Türk doktorlarına emanet etti

Kazak doktor 280 kiloya ulaştı, ameliyat için kendini Türk doktorlarına emanet etti
Kazak doktor 280 kiloya ulaştı, ameliyat için kendini Türk doktorlarına emanet etti
GİRİŞ 05.02.2022 17:34 GÜNCELLEME 05.02.2022 17:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kazakistan'ın Almatı şehrinde eşi ve çocuklarıyla yaşayan dermatoloji doktoru Ruslan Aliyev’in, doktorluğu bırakıp iş hayatına atıldıktan sonra yeme düzeni değişti. Spor yapmayı da ihmal eden Ruslan Aliyev, hızla kilo aldı. 280 kiloya ulaşmasının ardından gün geçtikçe yürümekte zorlanan Aliyev, koronavirüsün ülkede hızla yayılmasıyla doktorluğa dönüş yaptı. Koronavirüs hastalarının yoğun bakımdaki yaşam mücadelelerinden etkilenen Ruslan Aliyev, meslektaşlarının ve ablasının yönlendirmesiyle Türkiye'de mide küçültme ameliyatı olmaya karar geldi. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tahir Oruç'a muayene olan Aliyev, obezite ameliyatı oldu. Başarılı geçen ameliyat sonrasında muayeneye gelen Ruslan Aliyev, 6 ay kilo verdikten sonra deri sarkma sorunu için yeniden Türkiye'ye gelip ameliyat olacağını söyledi.

Yaptırdığı 78 kovid testi de pozitif çıktı! Talihsiz adam 14 aydır karantinadaYaptırdığı 78 kovid testi de pozitif çıktı! Talihsiz adam 14 aydır karantinada

OBEZİTE AMELİYATI İÇİN TÜRKİYE'Yİ SEÇTİ

Ruslan Aliyev, “Obezite hayatıma çok engel oluyordu. Normal hayatımda arabaya binemiyordum. Dizlerim çok ağrıyordu. Sürekli depresyona giriyordum. Sürekli uykuya dalıyordum. Obezite cerrahisi için ilk önce Rusya'yı düşünüyordum ama meslektaşlarım Türkiye'de ameliyat olmamı tavsiye etti. Ablam Türkiye'de Prof. Dr. Mehmet Tahir Oruç hocamıza ameliyat olmuştu ve ameliyatı başarılı geçmişti. Ameliyat sonrasındaki süreçleri de iyiydi. 3 ayda 40 kilo vermişti, o yüzden hocamıza ameliyat olmayı tercih ettim" dedi.

KORONAVİRÜSLÜ HASTALARDAN ETKİLENDİ

Doktorluk mesleğini 120 kiloya kadar sürdürdüğünü söyleyen Ruslan Aliyev, “Sonrasında başka işlere yönlendirdim kendimi. İş insanı olduğum için spor, yürüyüş yapamadım. Her zaman oturuyordum. Hızla kilo almaya başladım. 2-3 yıl sonra koronavirüs hastalarına bakmam için hastaneye çağırdılar. Tekrar doktor olarak çalışmaya başladım. Covid-19 hastalarına bakıyordum. Onlardan etkilendim. Böyle fazla kilolar yüzünden hayatım gittikçe riske giriyordu. O yüzden ameliyat olmaya karar verdim" diye konuştu. Obezite ameliyatı sonrasında kilo verip, doktorluğa devam etmeyi istediğini belirten Ruslan Aliyev, “İleride kendi kliniğimi açmayı düşünüyorum. Tahir hocayla da çalışmayı çok istiyorum. 6 ay sonra yine Türkiye'ye gelerek sarkmış derilerimi burada aldırmayı düşünüyorum" dedi.

280 KİLONUN ÜZERİNDEKİ ZOR YAŞAM

Prof. Dr. Mehmet Tahir Oruç, hastası ve meslektaşı Ruslan Aliyev'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Oruç, “Normalde biz bu kadar kilolarda çok hasta görmüyoruz. Vücut kitle endeksi çok yüksekti. 280 kilonun üzerindeydi. Biz bugüne kadar daha fazlasını tartamadık. Vücut kitle endeksi de 80 civarındaydı. Meslektaşımız olması sebebiyle de özellik arz ediyordu. Ameliyatını gerçekleştirdik. Sağ salim de taburcu ettik. Ülkesine dönecek" dedi.

DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ KRİTERLERE GÖRE AMELİYAT YAPILIYOR

Prof. Dr. Mehmet Tahir Oruç, “Vücut kitle endeksi bu kadar yüksek olan kişilerin çok fazla ameliyatını yapmıyoruz. Dünyanın kabul ettiği kriterlerimiz var. Vücut kitle endeksi 40'ın üzerindeyse, vücut kitle endeksi 35'in üzerinde olup obeziteye bağlı yandaş hastalığı olan hastaları ameliyata alabiliyoruz" diye konuştu.

BUNDAN BÖYLE DAHA SAĞLIKLI YAŞAYACAK

Obezite ameliyatı olanlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Oruç, “Ameliyat her şey değil. Ameliyat sizin zayıflamanız için en büyük araç. Kurallara ameliyat sonrası uymanız gerekiyor. Eğer bu kurallara uyar, hayat tarzlarını, yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi de başarabilirler ise normal kilolara inebilirler. 100-150 kilo ameliyatla verebilir. Böyle hastalarımız da var. Dolayısıyla bu ameliyattan sonra meslektaşımız Ruslan'ın çok daha sağlıklı yaşayabileceği kilolara inmesini bekliyoruz" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Dün devlet hastanesine gittim prf muayene etti ultrason istedi hemen çektiler tekrar muayene etti ve her detayı anlattı özelde olmaz, lütfen genel kınuşmayın
  Cevapla
 • Gasap haydo 2 yıl önce Şikayet Et
  One nan hem şişko hem kello
  Cevapla
 • Sümbül demir 2 yıl önce Şikayet Et
  Parası bol olana sağlık sistemi,devlet hastanesinde doktor yüzüne bile bakmıyor.
  Cevapla
 • aydin 2 yıl önce Şikayet Et
  son 4 yıldır gerek kendim gerekse ailem çeşitli devlet hastanelerinde operasyonlara giriyoruz özelde göremediğimiz ilgiyi fevkalade bir yaklaşımla bizlere gösteriyorlar gece yarısı dahi olsa doktorumuz arayıp bilgi veriyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TBMM’de bir araya geldiler! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel ile görüşme tarihini duyurdu
Türk SİHA'lar başrolde: Türkiye, Afrika ülkelerinin devlet gücünü artırıyor!