Amasya'da ahşap yakma sanatı yaşatılıyor

Amasya'nın Taşova ilçesinde 2016 yılında kurulan Yerel Eylem Grubu(YEG) Derneği, usta öğretici eşliğinde Danişmendli Beyliği döneminde yapılan ve unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında olan ahşap yakma sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Amasya'da ahşap yakma sanatı yaşatılıyor
Amasya'da ahşap yakma sanatı yaşatılıyor
GİRİŞ 16.02.2022 09:32 GÜNCELLEME 16.02.2022 09:33

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen Taşova Yerel Eylem Grubu Derneği, 2022 yılı yıllık uygulama planı kapasite geliştirme faaliyetleri kapsamında “Ahşap Yakma Sanatı” düzenliyor. Düzenlenen kursa da stresten uzaklaşmak isteyen vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor ayrıca vatandaşlar hem öğreniyor hem de terapi oluyor.

Elleri aşırı terleyen 17 yaşındaki Muhammed ameliyat olarak kurtulduElleri aşırı terleyen 17 yaşındaki Muhammed ameliyat olarak kurtuldu

ÖĞRENMENİN YAŞI YOK 

Ahşap yakma sanatına eskilerden beri merakı olduğunu söyleyen ve bu sanatın ayrıca terapi olduğunu vurgulayan Sebahattin Günaydın, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Eskilerden beri buna böyle bir merakım vardı. Buraya geldim, şu anda 5 gündür performansımız var. Hocamızın gayretleri ve becerileri bizim gibi acemileri iyi yönlendirmesi sayesinde biz bu aşamaya kadar geldik. Şunu gördüm bunun tam bir terapi çalışması olduğunu insanların stresinin bir anda gittiğini, kafasının boşaldığını ben kısa zamanda gördüm umut ediyorum ki bunu ömrümün sonuna kadar yapmaya çalışacağım. Sonuç olarak şunu diyorum, öğrenmenin yaşı yok. Yeter ki azim ve irade” dedi. 
 
YAKARAK SANATA DÖNÜŞÜYOR

Taşova YEG Derneği Başkanı Kadir Aydoğan, “Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nce desteklenen LEADER (Kırsal ekonominin kalkındırılması için faaliyetler arasındaki bağlantılar) tedbir kapsamında, projemizin kabulüyle faaliyetlerime başladık. Burada arkadaşlarımız özellikle fırsatı olan, yakma sanatıyla eğitim alıyorlar. Şu ana kadar yaptığımız çalışmaların oldukça verimli olduğunu gördük. Elde ettiğimiz ürünler şu anda elimizde gördüğünüz gibi henüz yeni başlamış olan arkadaşlarımızın çalışmaları. Burada yakarak, yaktığımız tabloları tahtada şekillendiriyoruz. Ve akabinde bu sanata dönüşüyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Musk, Twitter'ın 'ifade özgürlüğünü kısıtlaması' ile ilgili dosyaları yayımlayacak
Mercedes GLC yeni tasarımıyla Türkiye'de satışta! İşte fiyatı