Ali Erbaş'tan namaz nasihati: İnsanların karakter yapısı 7 yaşından önce oluşuyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş "Çocukların namaza alışmaları lazım. Peygamber Efendimiz, çocukların 7 yaşına kadar temel dini bilgileri öğrenmeleri gerektiğini söylüyor." dedi.

Ali Erbaş'tan namaz nasihati: İnsanların karakter yapısı 7 yaşından önce oluşuyor
Ali Erbaş'tan namaz nasihati: İnsanların karakter yapısı 7 yaşından önce oluşuyor
GİRİŞ 04.09.2022 09:18 GÜNCELLEME 04.09.2022 09:19
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Sivas'ta tarihi Ulu Cami'de sabah namazını kıldı:
- "Peygamber Efendimiz, çocukların 7 yaşına kadar temel dini bilgileri öğrenmeleri gerektiğini söylüyor. Eğitim bilimcileri de insanların karakter yapısının 7 yaşından önce oluştuğunu ifade ediyor. Bakınız Peygamber Efendimiz'in 1400 sene önce söylediği sözle bugün eğitim bilimcilerin yapmış olduğu araştırmalar örtüşüyor"
SİVAS (AA) - Sivas'ta temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, tarihi Ulu Cami'de vatandaşlarla sabah namazını kıldı.

Sabah namazı için Ulu Cami'ye gelen Erbaş'ı, cami avlusunda cemaat karşıladı. Camide vatandaşları selamlayan Erbaş, ardından namazı kıldırdı.

Erbaş, namazın bitiminde cemaate yaptığı konuşmada ibadetlerin öneminden bahsetti.

Namazın kulluğun en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları söyledi:

"Peygamber Efendimiz'in ifadesiyle dinin direği olan namazımızı birlikte eda ettik. Allah kabul etsin. İbadet etmek yaratılış gayemiz. Rabb'imiz, 'Ben cinleri de insanları da bana ibadet etsin diye yarattım' buyuruyor. Dolayısıyla kulluğun da gösterildiği en önemli ibadet namaz. İşte sonradan oruç, zekat, hac geliyor. Peygamber Efendimiz, 'İslam 5 şey üzerine bina edilmiştir. Kelime-i Şehadet, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, haccetmek' diye buyurmuşlardır."

Erbaş, ibadetlerin öne çıkan bir hikmetinin de kötülüklerden alıkoyması olduğuna dikkati çekerek, "Demek ki iyi kul olmak için Cenab-ı Hakk'ın rızasına uygun yaşayabilmek için ibadetlerimize sarılmamız lazım. İnşallah millet olarak, ümmet olarak Kur'an-ı Kerim'in emirlerine ne kadar titizlikle sarılırsak o kadar sağlam ve sağlıklı olacağız. Hem zihin ve ruh olarak hem de beden olarak." dedi.

Gençlerin ve çocukların çok önemli değerler olduğunu anlatan Erbaş, şöyle devam etti:

"Onları küçük yaşlarda namaza alıştırmaya çalışalım. Onları ellerinden tutup camilere namaza götürelim. Namaza alışmaları lazım. Peygamber Efendimiz, çocukların 7 yaşına kadar temel dini bilgileri öğrenmeleri gerektiğini söylüyor. Eğitim bilimcileri de insanların karakter yapısının 7 yaşından önce oluştuğunu ifade ediyor. Bakınız Peygamber Efendimiz'in 1400 sene önce söylediği sözle bugün eğitim bilimcilerin yapmış olduğu araştırmalar örtüşüyor. Biz şimdi 4, 5 ve 6 yaşındaki çocuklarımızı Peygamber Efendimiz'in bu sözlerine uyarak Kur'an kurslarımızda eğitime alıyoruz. Bu kurslarda çocuklarımıza onların zihinlerinin alabileceği kolaylıkta Rabb'imizi, Peygamber Efendimiz'i tanıtıyoruz. Sevgi, saygı, dürüstlük nedir? Vatan, millet sevgisi bunları öğretiyoruz."

Namaz sonrası cemaate sıcak süt ve poğaça ikram edildi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 20
 • antalya osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  WWW kişi arkadaş biz namaza karşı değiliz. bazı şeyler yanlış gidiyor
  Cevapla
 • antalya osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Diyanet işleri başkanı .. dediği doğrudur. benim dediğim ortam kurulduktan sonra namazı kılsın çocuklar daha bilinçli olur.. 2 almanyada 3 yıl ingilterede kaldım. oradaki çocuklar 15 yaşına kadar bizim çocuklardan daha başarılı.. iyi yetiştiği için daha bilinçli
  Cevapla
 • slmn 1 ay önce Şikayet Et
  Bu işler sadece namaz kılmayla olmuyor Kişisel çıkarların başladığı noktada ne Allah korkusu ne din ne iman ne de ahlak kalıyor şöyle bi çevrenizi gözlemleyin.
  Cevapla
 • sağ.mem 1 ay önce Şikayet Et
  Dinin siyasete alet edildiği haksız kazancın kol gezdiği alın terinin alınamadığı bırak bunları diyanet işleri başkanının zırhlı araçla gezdiği sözde müslüman ülkede bu mümkünmü güldürme insanı.
  Cevapla
 • aaa 1 ay önce Şikayet Et
  Dinden soğuttunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prag'da gergin yemek! Başkan Erdoğan'ın sözleri Miçotakis'e ağır geldi!
Torba yasada son dakika değişikliği! Yurt dışı çıkış harcına yüzde 100 zam iptal edildi