2023 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik ödeneğine yüzde kaç zam yapıldı?

Asgari ücretin net 8.506 lira ve brüt 10.008 lira olmasının ardından işsizlik maaşları da arttı. İşsizlik ödeneği aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Peki 2023 yılı işsizlik maaşı ne kadar oldu?

2023 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik ödeneğine yüzde kaç zam yapıldı?
2023 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik ödeneğine yüzde kaç zam yapıldı?
GİRİŞ 23.12.2022 14:27 GÜNCELLEME 23.12.2022 14:27

İşsizlik maaşı, sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemedir. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. Asgari ücrete yapılan yüzde 54,66’lık zammın ardından işsizlik maaşları da buna göre zamlandı. 

İŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANIR?

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

KIDEM TAZMİNATI ARTTI

Asgari ücretli çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak ederken yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı brüt 10 bin 8 liraya yükseldi.

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2023 yılında en düşük işsizlik maaşı 3 bin 48 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 7 bin 885 lira olarak ödenecek.

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATAR?

İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yetkilidir. 

Sigortalı işsizlere ödemeleri, Kuruma bildirdikleri Banka Hesap numaraları (IBAN) aracılığıyla, hesap numaralarının eksik veya hatalı bildirilmesi durumunda ise en yakın PTTBank aracılığı ile yapılmaktadır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURU

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Motorine indirim geliyor
ABD'den son dakika Türkiye açıklaması: Türkiye oldukça aktif