Enkazdan 128 saat sonra çıkarılan “Mucize Bebek” DNA testi sonrası annesine teslim edildi

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay’da enkaz altından 128 saat sonra çıkarılan “Mucize Bebek” olarak bilinen ve hemşirelerin Gizem adını verdiği 3,5 aylık Vetin Begdaş DNA testi sonrası 54 gün sonra ailesine teslim edildi.

GİRİŞ 01.04.2023 10:55 GÜNCELLEME 01.04.2023 11:16
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlere Hatay’da yakalanan “Mucize Bebek” enkazdan 128 saat sonra çıkarıldı. Hemşirelerin Gizem adını verdiği bebeğin annesi Yasemin Begdaş hayatta kalırken, babası ve iki erkek kardeşi ise hayatını kaybetti.

KURUMUN BAKIMINA ALINDI

Gizem bebek, enkazdan çıkarılmasının ardından ilk müdahalenin yapılmasıyla birlikte Adana Şehir Hastanesi’nde gözetim altına alındı. Herhangi bir sağlık probleminin olmaması üzerine kurum bakımı altına alındı.  

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı uçağıyla Ankara’ya getirilen Gizem bebek, Etlik Şehir Hastanesi’nde yapılan kontroller sonrasında Bakanlığa bağlı kuruluşa yerleştirildi. 

AİLEDEN VE BEBEKTEN ALINAN DNA ÖRNEĞİNDE UYUŞMA SAĞLANDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı refakatçisiz çocukların bulunması çalışmaları kapsamında gelen ihbarları değerlendirdi. Yapılan incelemeler sonrasında aileyle iletişime geçen Bakanlık, aileden ve bebekten alınan DNA örneğinde uyuşma sağlandığını tespit etti.

ANNE YASEMİN BEGDAŞ’A TESLİM EDİLDİ

Bu doğrultuda Gizem bebeğin ailesiyle kavuşması için hızlıca harekete geçen Bakanlık, bebeği Ankara’dan özel uçakla Adana’ya götürdü. Adana’da Gizem bebeği Bakan Derya Yanık karşıladı. Bakan Yanık, Gizem bebeği Adana Şehir Hastanesi’nde tedavisi devam eden anne Yasemin Begdaş’a teslim etti. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık son durumla ilgili “Annesinin de bir taraftan tedavisi devam ediyor. Genel sağlık durumunda bir problem yok. İyileştikten sonra Gizem’i artık annesinin emanetine bırakacağız. ” dedi.

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • Melek 8 ay önce Şikayet Et
  Bu çok güzel bir haber cok sevindik ELHAMDÜLİLLAH şükür kavuşturana..
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Gozlerim doldu valla
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  ALLAH ayırmasın
  Cevapla
 • Ayısigi 8 ay önce Şikayet Et
  Rabbim devletimuze milletimize zeval vermesin
  Cevapla
 • vatandas 8 ay önce Şikayet Et
  RABBİM birdaha ayırmasın inş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail-Filistin savaşı: Kassam Tugayları son dakika duyurdu! İsrail kabusu yaşadı
Sendika ve iş dünyasından asgari ücret açıklaması