Plankton insana zarar verir mi, ısırırsa ne olur? Denizde plankton nedir? Hayvansal plankton

Marmara Denizi'nde ender rastlanan bir olay, Bursa'nın Mudanya ilçesinde gerçekleşti. Planktonun su yüzeyine çıkması, cep telefonlarıyla mavi ışıkla görüntülenirken, bu olayın arkasındaki nedenler araştırılmaya başlandı. İşte, plankton nedir ve plankton insana zarar verir mi?

Plankton insana zarar verir mi, ısırırsa ne olur? Denizde plankton nedir? Hayvansal plankton
Plankton insana zarar verir mi, ısırırsa ne olur? Denizde plankton nedir? Hayvansal plankton
GİRİŞ 17.03.2024 09:46 GÜNCELLEME 17.03.2024 09:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Plankton, genel olarak suda hareket yeteneğine sahip olmayan ve akıntılara bağımlı olan canlıların genel adıdır. Bu olayın ardındaki ilginç fenomenin adı ise "yakamoz" olarak biliniyor. Prof. Dr. Mustafa Sarı'ya göre, bu olay, alg patlamasını takiben ortaya çıkan plankton türünün ışık yaymasıyla gerçekleşiyor. İşte, plankton insana zarar verir mi ve plankton nedir sorularının yanıtları!

Mahalle ve köy muhtarı görevleri nelerdir? Nasıl muhtar adayı olunur?Mahalle ve köy muhtarı görevleri nelerdir? Nasıl muhtar adayı olunur?

Baharın müjdecisi 3 cemre ne zaman düşüyor? İlk cemre düştü!Baharın müjdecisi 3 cemre ne zaman düşüyor? İlk cemre düştü!

PLANKTON NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Plankton, özellikle denizcilik ve biyoloji biliminde sıkça kullanılan bir terimdir. Hareket yeteneğine sahip olmayan ve genellikle tek hücreli canlılardan oluşan planktonlar, okyanuslarda belirli bölgelerde toplanarak suyun renk değiştirmesine neden olabilirler. Bu canlılar, su döngüsünün sağlanmasında ve deniz yaşamının devamında kritik bir rol oynarlar. Ayrıca, planktonlar, denizlerde yaşayan balıklar için önemli bir besin kaynağıdır ve balık formasyonunun üreme ve yaşam döngüsünü destekler.

Evde güvelerden nasıl kurtuluruz, güve yumurtası nasıl yok edilir? Güve kelebeği kurt olur mu?Evde güvelerden nasıl kurtuluruz, güve yumurtası nasıl yok edilir? Güve kelebeği kurt olur mu?

PLANKTON İNSANA ZARAR VERİR Mİ?

Son yıllarda, planktonların yaşam alanlarının daralmasıyla birlikte küresel ısınmanın etkisiyle karşı karşıya kaldıkları bir gerçek. Özellikle suyun Ph derecesinin düşmesi, planktonların tek hücreli yapısının bozulmasına neden olabilir, bu da deniz yaşamını tehlikeye sokar. Bu durum, denizlerdeki ekosistemlerin dengesini ciddi şekilde etkileyebilir.

BİYOLÜMİNESANS VE YAKAMOZ OLAYI

Deniz tabanındaki tek hücreli deniz canlıları, uyarıldıklarında mavi veya yeşil ışık yayarlar. Bu olaya biyolüminesans denir ve planktonlar bu özellikleriyle öne çıkarlar. Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Yakamoz dediğimiz şey aslında bir plankton türünün ışık yaymasıyla ortaya çıkan olay. Yakamozun ortaya çıkması alg patlamasını takiben olur" diyerek, bu doğa olayının ekolojik bir sonuç olduğunu belirtiyor.

Bursa'nın Mudanya ilçesindeki bu nadir olay, denizcilik ve biyoloji meraklıları tarafından ilgiyle takip ediliyor. Planktonların yaşam alanlarının korunması, deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği için önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Dinsiz imansız adam 1 ay önce Şikayet Et
    Bazı bilgiler eksik olmuş, naçizane bildiklerimi paylaşmak istedim. Plankton patlaması alglerin üremesi sonucu ortaya çıkan ve genelde kırmızı mavi ve yeşil olarak görünen bir doğa olayıdır. Renklerin farklılık göstermesi alglerin rengindendir. En çok rastlanan ise kıpkırmızı olan renk tonudur ve Red tide diye adlandırdığımız Plankton patlamasidir. Ayrıca balinalarin besin kaynağıdir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Olası harekat öncesi Erdoğan’dan kritik adım! Tarihi ziyaretin şifreleri belli oldu
'Türkiye' korkusu harekete geçirdi! 'Demir Kubbe' planı...