Patates kabuklarını değerlendirme: Artık çöpe atmayacaksınız!

Patates kabuklarını değerlendirin! Yemekten gübrelemeye, temizlikten cilt bakımına kadar pek çok pratik kullanımı keşfedin.

Patates kabuklarını değerlendirme: Artık çöpe atmayacaksınız!
Patates kabuklarını değerlendirme: Artık çöpe atmayacaksınız!
GİRİŞ 10.07.2024 15:40 GÜNCELLEME 10.07.2024 15:40

Evde yemek yaparken genellikle patateslerin kabuklarını çöpe atarız. Oysa bu kabuklar, sadece bir yemek atığı değil, pek çok farklı amaç için harika bir kaynaktır. Patates kabuklarını değerlendirerek cam temizliğinden bitki gübresine kadar geniş bir kullanım alanı bulabilirsiniz.

İşte çöpe atmak yerine patates kabuklarını değerlendirebileceğiniz bazı pratik yöntemler:

PATATES KABUKLARINI DEĞERLENDİRME ZAMANI: ŞAŞIRTICI KULLANIM ALANLARI

Patates kabuklarını değerlendirme: Artık çöpe atmayacaksınız!

  • Patates Kabuğu Cipsi

Patates kabuklarını değerlendirmenin en lezzetli yolu onları cips olarak tüketmektir. Bunun için öncelikle patatesleri soymadan önce iyice yıkayın ve soyduktan sonra kabuklarını bir kenara ayırın. Kabukları iyice kurulayın, ardından kızgın yağda kızartın. Üzerine tuz, kırmızı toz biber veya diğer sevdiğiniz baharatları serpip patates kabuğu cipsi olarak afiyetle tüketin.

  • Bitkiler için Doğal Gübre

Patates kabukları potasyum ve fosfor açısından zengindir. Bu yüzden patates kabuklarını değerlendirmek için kabukları kompost haline getirebilir veya doğrudan bahçe toprağına serpiştirebilirsiniz. Kabuklar zaman içerisinde toprakta çürüyerek bitkilerinizin beslenmesine destek olacaktır.

  • Gümüş Eşyaların Temizlenmesi

Patates kabuklarını değerlendirmenin bir şaşırtıcı kullanım yeri de gümüş eşyaları parlatmaktır. Oksitlenmiş gümüşleri temizlemek için patates kabuklarını kaynatın ve elde ettiğiniz bu suya gümüş eşyalarınızı batırın. Ardından yumuşak bir bezle silerek eşyalarınızı eski parlaklığına kavuşturun.

  • Güneş Yanığı için Rahatlatıcı

Patates kabuklarının iç kısmı güneş yanığını rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Bu yüzden patates kabuklarını değerlendirmek istediğinizde yanmış cildinize kabukları doğrudan uygulayarak ağrıyı ve iltihabı hafifletebilirsiniz.

  • Göz Altı Morluklarına Karşı

Patates kabukları anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu da onu göz altında oluşan morlukları ve şişlikleri azaltmada etkili kılar. Patates kabuklarını değerlendirmek için onları göz altınıza koyun ve 10 dakika bekletip yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. İşlem bittikten sonra en iyi göz altı kreminden daha etkili olduğunu fark edeceksiniz.

  • Sıvı Gübre

Patates kabuklarını değerlendirmenin bir diğer yolu da çiçek açmayan bitkileri coşturmak olduğunu biliyor muydunuz? Patates kabuklarını suda kaynatıp soğuttuktan sonra süzün. Elde ettiğiniz bu suyu saksı bitkilerinizi sulamak için kullanın. Bitkileriniz daha hızlı büyüyüp çiçek açacaktır.

  • Cam Temizliği

Cam yüzeylerin parmak izi olması ve kirli görünmesi sizi çok mu rahatsız ediyor? O halde patates kabuklarını değerlendirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yemek için soyduğunuz patatesin kabuklarının iç kısmını cam yüzeyine sürtün, ardından temiz bir bezle silin. Camınızın eskisinden daha parlak ve temiz olduğunu göreceksiniz.

  • Pas Giderme

Paslanmış mutfak eşyalarını veya diğer metalleri temizlemek için patates kabuklarını kullanabilirsiniz. Kabuğu paslı yüzeye sürüp bir bezle silin. Kabuğun içeriğindeki doğal asit, pasın çözülmesine yardımcı olurken aynı zamanda patates kabuklarını değerlendirmiş olacaksınız.

  • Cilt Tahrişlerini Yatıştırma

Patates kabuklarını değerlendirmenin bir diğer yeri de böcek ısırıkları veya cilt tahrişleri için önlemektir. Herhangi bir böcek ısırdığında kaşınmasını önlemek ve tahriş olmasını engellemek için kabukları etkilenen bölgeye uygulayın.

  • Aynaların Buğulanmasını Önleme

Banyo da ya da arabada ısınında etkisiyle cam yüzeylerin buğulanmasından rahatsız oluyorsanız işte patatesin kabuklarını değerlendirmenin tam zamanı! Banyo veya araba aynalarınızın iç kısmına patates kabuklarını sürüp, temiz bir bez ile silin. Bu işlem ile artık aynalarınızın buğulanmayacak.

Patates kabukları, atık olarak düşünülmemesi gereken ve pek çok alanda pratik çözümler sunabilen değerli bir malzemedir. Bu yöntemlerle hem çevreye duyarlılık göstermiş olur hem de ekonomik çözümler bulmuş olursunuz. Unutmayın, sadece yemek pişirirken değil, ev işlerinde de patates kabuklarını değerlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir;

Turşu neden yumuşar? Neden turşularım çıtır çıtır değil?Turşu neden yumuşar? Neden turşularım çıtır çıtır değil?

Sıkılmış limon kabukları nasıl değerlendirilir? Sıkılmış limon kabuklarının kullanım alanlarını öğrendikten sonra bir daha asla çöpe atmayacaksınızSıkılmış limon kabukları nasıl değerlendirilir? Sıkılmış limon kabuklarının kullanım alanlarını öğrendikten sonra bir daha asla çöpe atmayacaksınız

Patates püresini değerlendirme: Kızarmış patates topları tarifi, nasıl yapılır?Patates püresini değerlendirme: Kızarmış patates topları tarifi, nasıl yapılır?

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya'dan tüm dünyaya savaş duyurusu! 'ABD'yi durdururuz' deyip kurbanları ilan ettiler
Eski İsrail Başbakanı: Netanyahu tutuklanacak, İsrail yargılanacak