Aslanlar yengeç, koçlar balık oldu!

Antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadılar. Alman bilim adamlarının hesabına göre 6.7 milyar insanın burcu değişti.

Aslanlar yengeç, koçlar balık oldu!
Aslanlar yengeç, koçlar balık oldu!
GİRİŞ 29.12.2008 13:45 GÜNCELLEME 29.12.2008 13:45
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Gökbilimciler, yüzyıllardır kullanılan burç sisteminin hatalı olabileceğini ve her gün gazetede okuduğunuz burcunuzun aslında size ait olmayabileceğini ortaya koydu. Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2200 yıl önce dünyadan bakıldığında dünyadan görünen güneşin 12 takımyıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu. Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu. Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi. Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği, burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Vatan'daki habere göre Dusseldorf Üniversitesi’ne göre Güneş’in burçlar için “sıfır” noktası sayılan 21 Mart’taki ilkbahar noktası, yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor. Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2200 yıl öncesine göre 10’da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı. Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım’da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım’ında doğan birinin burcu aynı değil. 29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13’üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna giriyor.

İşte yeni burç takvimi:

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat

Kova: 16 Şubat-11 Mart

Balık: 11 Mart-18 Nisan

Koç: 18 Nisan-13 Mayıs

Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran

İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz

Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos

Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül

Başak: 16 Eylül-30 Ekim

Terazi: 30 Ekim-23 Kasım

*Akrep: 23 Kasım-29 Kasım

Yay: 17 Aralık-20 Ocak

*Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • veysi alkim 12 yıl önce Şikayet Et
  kova. yıllardır balığın özelliklerine alışamadım şimdi kova çıktı başımıza
  Cevapla
 • mihrinur can 12 yıl önce Şikayet Et
  peki ben???. 10 ağustos doğumlu bir aslandım gururlu ve mutluydum. şimdi ne olduğum belli değil. başlangıç ve bitişleri adam gibi tespit etsinler asabımı bozmasınlar:D
  Cevapla
 • Hüseyin 12 yıl önce Şikayet Et
  Burçlar ve fal arasında fark var. Burçların karakter özellikleriyle ilşkisi bir olgudur. İnanmıyorum diyen aslında burçlar konusunda bişey bilmiyorum demek istiyor. Çoğu insan ait olduğu burcun karakter özelliklerinin %80'ini gösteriyor. Ama günlük burç falı tamamen uyduruk. İnanmayan burcunun özelliklerine internetten tarafsızca baksın.
  Cevapla
 • xorte kurd 12 yıl önce Şikayet Et
  buda demektir ki burc murc fiyasko. hatta tüm batıl inanclar fiyasko.neyseki kendi yanlislarini kendileri ortaya çikariyor.Bir müslüman kalksa bunun yanlis oldugunu bilimle,ilimle, filimle bile açıklasa bizim batılcılar yobaz der gecer.Keske açiklanmasaydida kendilerini kandirmaya devam etseydiler.
  Cevapla
 • İ.Halil KILIÇ 12 yıl önce Şikayet Et
  Bırakmam ben... :). Ben eskiden oğlak burcuydum ve oğlak olarak yaşamayı çok seviyordum :) Şimdide burcum değişmiş gördüğüm kadarıyla ben oğlak olarak kalmak istiyorum yetkililer lütfen bi el atın bu duruma :)) 13-ocak doğumluyum yay olarak yaşamak istemiyorum...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bildiri yayımladılar! Türkiye'den 9 AB üyesi ülkeye sert tepki:
Casuslar yerli helikopteri böyle hedefe koymuş: T-70'i ortadan kaldırmalıyız