ABD Meclisi'nden Suudi Arabistan hamlesi!

ABD Temsilciler Meclisinde, Kaşıkçı olayı nedeniyle Suudi Arabistan'a tüm silah satışlarının ve yardımların durdurulması için yasa tasarısı sunuldu.

ABD Meclisi'nden Suudi Arabistan hamlesi!
ABD Meclisi'nden Suudi Arabistan hamlesi!
GİRİŞ 17.10.2018 20:31 GÜNCELLEME 17.10.2018 21:22
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

ABD'de Temsilciler Meclisi Massachussets eyaleti vekili Jim McGovern, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı nedeniyle Suudi Arabistan'a tüm silah satışlarının ve yardımların durdurulması için meclise yasa tasarısı sunduğunu açıkladı.

Demokrat vekil, Temsilciler Meclisine resmen sunduğu yasa tasarısıyla ilgili açıklamasını Twitter hesabından yaptı.

 

 

McGovern, açıklamasında, "Bakan Pompeo, Suudi Arabistan Hükümetinin 'Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolması veya öldürülmesine ilişkin emir veya direktif vermediğini' tescil edene kadar Suudi Arabistan'a tüm askeri yardım ve satışların yasaklanması için Temsilciler Meclisine yasa tasarısını resmen sundum." ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi, tasarının içeriğini henüz kamuoyu ile paylaşmazken, tasarıya şu ana kadar 6 Demokrat ve 2 Cumhuriyetçi temsilcinin de destek verdiği belirtildi.

Dış İlişkiler Komitesine sunulan tasarının hem komitede hem de mecliste oylanıp kabul edilebilmesi için çoğunlukta olan Cumhuriyetçilerin desteğini de alması gerekiyor.

Trump yönetimini Kaşıkçı konusunda eleştiren bazı Cumhuriyetçi meclis üyeleri ve senatörler, konunun bir an önce aydınlatılması ve gerekirse Riyad yönetimine karşı sert tedbirlerin alınması gerektiği yönünde birçok açıklama yapmışlardı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu, olayın üzerinden yaklaşık 2 hafta geçmesinin ardından Suudi Arabistan’a yollamıştı.

Pompeo, Riyad’da yaptığı üst düzey görüşmelerin ardından Ankara’ya geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 29
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün mesele ARAMCO yu Suudlardan almak. Ya alacaklar, ya Kralı indirecekler. Şantajlar başladı
  Cevapla
 • hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  bu suudlar adam olmaz
  Cevapla
 • erol/antalya 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah birbirlerinden bulurlar. Suudi arasbistana daha beterini verir inşallah. Akıllanmazlar bunlar.
  Cevapla
 • bulent 1 yıl önce Şikayet Et
  asıl abd ye önlem alınmalı
  Cevapla
 • Lafazan 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd için bahane doğmuş oldu. Çokta tın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de 6 ülkenin vatandaşlarına vize muafiyeti!
Türk profesörden korkutan Koronavirüs çıkışı