Silah ve palalarla köye saldırdılar: En az 100 ölü

Mali’nin Mopti bölgesindeki bir köye düzenlenen saldırıda içlerinde hamile kadın ve çocuklarında bulunduğu en az 100 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Silah ve palaların kullanıldığı vahşi katliam sonrasında ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Silah ve palalarla köye saldırdılar: En az 100 ölü
Silah ve palalarla köye saldırdılar: En az 100 ölü
GİRİŞ 23.03.2019 22:54 GÜNCELLEME 23.03.2019 22:55
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Mali'nin Mopti bölgesindeki Ogossagou köyüne silahlı adamlar tarafından düzenlenen saldırı sonucu en az 100 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Bölgeden gelen ilk raporlara göre, ülkenin merkezinde bulunan Peulh kabilesine ait bir köye düzenlenen saldırıda en az 100 kişinin geleneksel Dogon avcılarının kıyafetlerini giyen silahlı adamlar tarafından katledildiği bildirildi.

 

 

Yerel bir yetkili silahlı kişilerin Mopti bölgesinde bulunan Ogossagou köyüne saldırmadan önce kuşattığını söyledi. Saldırıda etnik kökenleri Fulani olan Peulh yerlilerin hedef alındığı bildirildi. Bir başka yerel güvenlik görevlisi, basına verdiği demeçte, ölümcül saldırının kurbanlarının silah ve palalarla vahşice katledildiğini açıkladı.

Hamileler ve çocuklar da öldürüldü

Henüz onaylanmamış ve net olmayan raporlara göre ölüm oranının daha da çok artabileceği bildirildi. Komşu köy Ouenkoro’nun yerel yöneticisi Cheick Harouna Sankare, saldırıyı katliam olarak nitelendirdi. Kurbanlar arasında hamile kadınlar ve küçük çocuklarında olduğu belirtildi.

 

 

BM büyükelçileri uyarmıştı

Birleşmiş Milletler (BM), büyükelçileri bir süredir Mali’de etnik şiddetin arttığı konusunda uyarılarda bulunuyordu.

Askeri üsse saldırının intikamı iddiası

Dogon kabilesi üyeleri bir süredir ülkenin kuzeyinde yerleşik Peulhları terör gruplarıyla bağlantılı olmakla suçluyordu. Peulhlar ise Dogon kabilesi üyelerini aşırılıkçılığın ortadan kaldırılması konusunda Mali ordusuna destek vermekle suçluyordu. Yaşanan katliamın yaklaşık bir hafta önce Mali’de askeri bir üsse düzenlenen silahlı saldırıda ölen 16 askerin intikamıyla ilgili olduğu iddiaları da gündeme getirildi.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • arif 11 ay önce Şikayet Et
  Üst akıl ingiliz derin devletinin dünyaya yaydığı ekonomik krizin ve terörün çözümü bir lider etrafında toplanarak islam birliğini kurmaktır
  Cevapla
 • Vatann sever 11 ay önce Şikayet Et
  Birileri birilerini kışkırtıyor .Aynı oyun oynanıyor Ruanda gibi Bosna gibi .....
  Cevapla
 • dervaz 11 ay önce Şikayet Et
  hayvan gibi diyecem hayvan böyle yapmaz
  Cevapla
 • Yavuz 11 ay önce Şikayet Et
  Yüce mevlamiz müslümanlara zulmeden z alimleri kahhar ismi hürmetine kahir perişan eylesin tez zamanda
  Cevapla
 • bzzttt 11 ay önce Şikayet Et
  bu nasıl bi şey çoluk çocuk demeden katletmek, herkes müslümanların düşmanı olmuş yahudisi hristiyanı ateisti budisti hindusu sonra bide müslüman geçinen teröristler var Allah yardımcımız olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pompeo: Esed rejimi zafer elde edemeyecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklama: Karabağ bizim de meselemiz