Bu çağrı ilk kez yapılıyor: NATO Türkiye'ye derhal yaptırım uygulasın

İngiliz gazetesi Times'da yayımlanan makalede Türkiye'nin S-400 süreci değerlendirildi. ABD'nin Patriot vermeyerek, Avrupa'nın da AB üyeliği bahanesiyle Türkiye'yi yıllarca uğrattıkları mağduriyetlerin görmezden gelindiği yazıda, S-400'ler sebebiyle ağır eleştiriler getirildi. Gazetenin başyazısında, NATO'ya da açıkça Türkiye'ye yaptırım uygulayın çağrısı yapıldı.

Bu çağrı ilk kez yapılıyor: NATO Türkiye'ye derhal yaptırım uygulasın
Bu çağrı ilk kez yapılıyor: NATO Türkiye'ye derhal yaptırım uygulasın
GİRİŞ 19.07.2019 16:38 GÜNCELLEME 20.07.2019 06:04
Bu Habere 153 Yorum Yapılmış

İngiliz Times gazetesi başyazısında, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla NATO daimi üyeliğinin de sorgulanacağı yorumunu yaptı.

 

 

Gazete, NATO'nun harekete geçmesi gerektiğini ancak stratejik öneme sahip Türkiye ile ilişkilerin bozulmaması için "dikkatli adımlar atılması" gerektiğini yazdı.

Times gazetesindeki başyazıda şu ifadeler var:

 

 

"Batı'nın artık göz ardı edemeyeceği bir Türkiye sorunu var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus S-400 füze sistemini satın alma kararı, Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da barışın sağlanması için hayati önemdeki 29 üye devletli NATO'ya daimi üyeliğiyle ilgili soru işaretleri doğuruyor.

Neticede S-400 sistemi özellikle NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşmanın Türkiye'nin talep ettiği 100 Amerikan F-35 jetinin iptaline neden olacağı uyarılarına rağmen yolundan şaşmadı.

Bu karar, Ankara'nın doğalgaz arayışı için Kıbrıs açıklarına üç gemi göndermesi üzerine Türkiye ile AB arasında gerilimin tırmandığı bir döneme denk geliyor. Türkiye bölgenin Kuzey Kıbrıs toprakları olduğunu iddia ediyor. AB'nin yaptırımlarına da Ankara dört gemi göndererek karşılık verdi."

Türkiye ile Batılı müttefikleri arasındaki ilişkilerin özellikle Suriye ve FETÖ elebaşı Gülen nedeniyle son yıllarda giderek gerildiği belirtilen Times'ın başyazısı şöyle devam ediyor:

"Türk toplumu arasında güçlü bir Amerikan karşıtlığı var. Türkiye'nin hiçbir yere ilerlemeyen üyelik görüşmelerinin 2005'te başladığı Avrupa Birliği'ne karşı iste tutum biraz daha iyi. Çoğu Türk, biraz da haklı olarak, Brüksel'in hiçbir zaman üyelik konusunda ciddi olmadığını düşünüyor.

ABD'NİN VE BATININ TÜRKİYE'YE KARŞI ALDIĞI TAVRI ES GEÇİP, RUSYA'YA YÖNELMESİNİ ELEŞTİRDİ

Türkiye'nin açıkça yönünü Rusya'ya çevirmesi, yıllardır NATO ve diğer Batılı kurumları zayıflatma çabası içindeki Devlet Başkanı Putin için mühim bir diplomatik zafer. Nihayetinde Türkiye'nin 1946'da Batı'yla ittifaka girme kararının ardında Rusya'nın yayılmacı hırsları vardı. Bunlar haklı temellere dayanan kaygılardı.

19'uncu yüzyılda Ruslar Türkleri Ukrayna'dan, Balkanlardan ve Kafkaslardan sürdü. Erdoğan'ın stratejik yön değişikliği, kısmen Türkiye'nin artık Rusya'yı tehdit olarak görmediğinin kanıtı. Ama aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü emsaliyle kurduğu ilişkileri, Türkiye'yi bölgesel güç olarak konumlandırma amaçlarına ulaşmak için de bir şans olarak görüyor.

NATO'YA YAPTIRIM ÇAĞRISI

Batı'nın artık S-400 sisteminin satışı üzerine harekete geçmekten başka seçeneği yok. Washington F-35 programının askıya alındığını duyurdu. ABD'nin yasaları uyarınca yaptırım uygulama yükümlülüğü var. Benzer bir şekilde NATO'nun da harekete geçmesi lazım yoksa NATO'dan yarı bağımsız diğer üye devletler de Rusya ile savunma bağlarını derinleştirme girişiminde bulunabilir.

HEM "YAPTIRIM UYGULAYIN" DEDİ, HEM DE "TÜRKİYE'Yİ RUSYA'NIN KUCAĞINA İTMEYELİM" DEDİ

Ama Batı aynı zamanda Türkiye'yi Rusya'nın kucağına itmeme konusunda dikkatli davranmalı, özellikle ABD hala Suriye'deki Kürt müttefiklerine (PKK/YPG) havadan destek sağlayabilmek için İncirlik'teki üssüne erişime bel bağlıyorken.

EKONOMİDEKİ DALGALANMALARI BAHANE ETTİ

Ağır yaptırımların, Erdoğan'ın kötü yönetimi nedeniyle zayıflayan ekonomi üzerinde baskı oluşturarak Batı karşıtlığını körükleme riski var. Enflasyon yüzde 16, işsizlik yüzde 14 oranında.

ABD'DE TRUMP'A "TÜRKİYE'YE YAPTIM" BASKISI

NATO'nun bu çıkmaza nasıl bir çözüm bulacağı belirsiz. Tabii ABD'den gelen karışık sinyaller de durumun bu hale gelmesinde etkili oldu. Japonya'daki G20 zirvesinde Trump, alternatif Amerikan sisteminin satışın başarısız olmasından selefi Barack Obama'yı sorumlu tutup S-400 sistemine tahammül edebileceğinin işaretini verdi.

Kongre'nin Ankara'ya ağır ceza verilmesi çağrılarına rağmen Trump henüz herhangi bir yaptırım açıklamadı. Bu doğru bir yaklaşım olabilir. Batı, AB'nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaklaşımı gibi dikkatli ilerlemeli.

Neticede, Erdoğan'ın partisinin ağır kayıp yaşadığı İstanbul seçimleri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istikrarsız liderliğine karşı muhalefetin büyüdüğünü gösteriyor. Türkiye, Erdoğan gittikten sonra da jeopolitik olarak önemli bir ülke olarak kalacak."

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
ETİKETLER
doğu akdeniz
YAZDIR
YORUMLAR 153
 • tunctunc 8 ay önce Şikayet Et
  s-400 ler NATO ucaklarini dü$ürmek icin tasarlanmi$ diyor ingiltere evet öyle.Bir avrupa ülkesi oldugu halde tüm avrupa rusya dü$mani..bu dü$manlik yüz yildan fazladir var..Putinde ülkesini kalkindirmak isteyen insanlarinin iyi bir hayat ya$amasini isteyen bir lider tabiki her türlü gerekli tedbirlere alcak.son olarak hitler saldirdi rusyaya.Rusyada avrupadan cekiniyor.avrupanin rus dü$manliginin en büyük nedeni amerikalilarin avrupalilarin arkasinda olmasi.rusya ie asla iyi ili$kiler icinde olmamasi.Avrupa amerikalilarin u$agidir.
  Cevapla
 • mahmut 8 ay önce Şikayet Et
  TRUMP türkiye aeyhtarı kararları seve seve uygular . çünkü amacı nato yu dağıtmak . seçilmeden önce amerikayı nato dan çıkarmak fikri olduğunu açık açık beyan ediyordu . nato nun yükü amerikanın üzerinde diyordu . muhtemelrn . natoyu dağıttıktan sonra ülkelerle ikili pakt lar kuracak . . tıpkı suud ve bae ye yaptığı gibi.
  Cevapla
 • sakaryali 8 ay önce Şikayet Et
  insan yalniz sirtini dönebilecek oldugu dost ve kardes devletlerle ittifak yapar yani bunlarla yalniz ticaret yapilir o kadar
  Cevapla
 • Serhan 8 ay önce Şikayet Et
  Allahimiz var.imanimz var.
  Cevapla
 • Hoyratca 8 ay önce Şikayet Et
  S400 bataryaları Trakya kıbrıs mersin ve Hakkari ye yerleştirilmelidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Durumu kötüleşti' iddiası sonrası Boris Johnson'ın sağlığı ile ilgili son dakika açıklaması
Bilim insanları ilaç adı verip açıkladı: Koronavirüsü 48 saat içinde tamamen yok etti