İsrail'in Türkiye ve F-35 korkusu! İlk kez bu kadar net konuştular

Breaking Defense isimli internet sitesinin haberine göre, İsrailli ulusal güvenlik uzmanları, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının Türkiye'yi Çin'le yakın ilişkiler kurmaya sevk edebileceğini söyledi.

İsrail'in Türkiye ve F-35 korkusu! İlk kez bu kadar net konuştular
İsrail'in Türkiye ve F-35 korkusu! İlk kez bu kadar net konuştular
GİRİŞ 27.07.2019 10:37 GÜNCELLEME 27.07.2019 10:37
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Medya kuruluşu haberi "İsrailliler uyarıyor, Türkiye F-35'ten çıkarılmasının sonucunda Çin'le samimiyet kurabilir" başlığıyla duyurdu. Orta Doğu ve Afrika çalışmaları uzmanı Uzi Rabi, "Erdoğan Çin'in çoklu hedefleri olduğunu biliyor. Ekonomik çıkarlara askeri yardım da eklenir ve Türkiye'nin bunu değerlendirmesi ve kabul etmesi gerekir" dedi.

 

 

Breaking Defense'e konuşan İsrail Genel Güvenlik Servisi eski başkanı Jacob Perry, "Türkiye ile Çin arasındaki ilişkiler ABD ve İsrail tarafından çok ama çok yakından takip edilmeli" yorumunda bulundu.

Site, İsrail Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'ne göre, Türkiye ve Çin'in değişen global güç ilişkilerinde konumlanmak açısından stratejik ortaklığa gitmek isteyeceğini yazdı.

 

 

İSRAİL TÜRKİYE'DEN KALANLARI İSTİYOR

İnternet sitesi, Türkiye'nin F-35 jetleri alması durumunda Çin'in de (Rusya'ya ek olarak) jetler hakkında hassas bilgiye ulaşabileceğini söyleyerek, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını meşru kılmaya çalıştı. Breaking News öte yandan İsrail'in, Türkiye'ye verilmesi iptal edilen F-35 jetlerinden bir kısmını almayı umduğunu belirterek, asıl amacını belirtmiş oldu.

İSRAİL'DEN ŞAŞIRTMAYAN İKİYÜZLÜLÜK

Türkiye'yi karalamaya çalışıp Türkiye'nin Çin ile ilişkiler kurmasını yadırgayan site, İsrail'in Çin ile olan ticari ilişkilerine ise hiç yer vermedi. Geçtiğimiz günlerde Washington yönetimi, İsrail'in Çin ile yürüttüğü ticari ilişkilerden rahatsız olduğunu belirtmiş, Tel Aviv'se gerçek müttefikinin ABD olduğunu söyleyerek, Çin ile ticaret yapmaya devam edeceğini duyurmuştu.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
YORUMLAR 60
 • Ağa 6 ay önce Şikayet Et
  7 Trilyon dolarlık bir şirket kurup ABD yi köle yapayım diyorum. Ne dersiniz?
  Cevapla
 • Ayhan 6 ay önce Şikayet Et
  Elinden geleni ardına koyma derim :)
  Cevapla
 • Uğur 6 ay önce Şikayet Et
  ABD yi batirirsa ancak İsrail ve İngiltere batırır. Osmaluda olduğu gibi bu devletler ABD yi önce içten yiyoryar.
  Cevapla
 • onemli durum 6 ay önce Şikayet Et
  cin ucaklari israilin emrinde cin silahalri kesinlikle israile karsi calismayack cunku cin israilin ikinci amerikasi, cin develtini guclendiren yahudiler orta doguda cin develtini kulllacaklar muslumanalra karsi ilerde
  Cevapla
 • murat 6 ay önce Şikayet Et
  biliyorsunuz. israil reklam yapmada 1 numara
  Cevapla
 • Uğurx1 6 ay önce Şikayet Et
  F35 de sizin olsun .patriotlarda.nekadar zorunuza gitti be rahat brakın bizi .biz istersek f35 in kralını yaparız
  Cevapla
 • Ayhan 6 ay önce Şikayet Et
  Istiyoruz ve yapacazda. TFX
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD öldürdü, fatura Türklere kesildi
'Türkiye'nin en antipatik takımı!'