Türkiye'yi örnek gösterdiler: Herkesin harcı değil başkası göze alamaz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Suudi Arabistan’ın elindeki Patriot’larla ilgili açıklamasını değerlendiren Rus askeri uzmanlar, Suudi Arabistan’ın hava savunma konusunda Türkiye’yi örnek alması gerektiğini söyledi.

Türkiye'yi örnek gösterdiler: Herkesin harcı değil başkası göze alamaz
Türkiye'yi örnek gösterdiler: Herkesin harcı değil başkası göze alamaz
GİRİŞ 20.09.2019 06:09 GÜNCELLEME 20.09.2019 06:30
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan'ın petrol tesislerini koruyamaması, ABD yapımı Patriot hava savunma sistemleri ve radarlarıyla ilgili soru işaretlerini arttırmıştı. Bunun üzerine Pompeo, ''En iyi hava savunma sistemleri bile bazen başarısız olur'' demişti.

 

 

Rusya Subayları Prezidyumu üyesi Mihail Makaruk yaptığı açıklamada, ''Pompeo'nun sözleri politik nitelik taşıyor, yani kesinlikle uzman görüşü değil. Elbette Pompeo, Suudi Arabistan’da yaşananların gerçek nedenini açık açık söyleyemez. Sadece ABD’nin Patriot’ları tamamen iyileştirme niyetinde olmadığını diplomatik bir şekilde ortaya koyması gerekiyordu'' ifadelerini kullandı.

Patriot’ların, birçok taktik ve teknik özelliğe göre Rus muadilinin gerisinde olduğunu kaydeden uzman, “Amerikan hava savunma sistemleri çok alçak ve çok yüksek irtifalarda, stratosferde çok daha düşük performans gösteriyor. Daha düşük kalitedeki hedefleri vuruyorlar. Patriot, geçen yüzyılda önemli ve güvenilir bir sistemdi ama mevcut aşamada ciddi modernizasyona ihtiyacı var. Amerikalılar modernizasyon yapıyor ama gerektiği teknolojik düzeyde değil” dedi.

 

 

Hava savunma sisteminin çeşitlendirme prensibine göre çalışması gerektiğini söyleyen Makaruk, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Tek araçla sınırlı kalmamak lazım, tüm yumurtaları aynı sepete koymamak lazım. Bir aracı Almanya’dan, ikincisini Rusya’dan, üçüncüsünü ABD veya Japonya’dan alacaksın. Bu durumda petrol depoları gibi karadaki hedefler maksimum düzeyde güvenilir bir şekilde korunacak."

'TÜRKİYE'NİN NEDEN ABD'YE KARŞI GELDİĞİ ŞİMDİ ANLAŞILDI'

Bir diğer askeri uzman, ''Rusya Kahramanı'' unvanının sahibi, Tümgeneral Sergey Lipovoy, ''Türkiye’nin neden açık bir şekilde ABD'ye karşı geldiği ve tercihini S-Rus 400 sistemlerinden yaptığı şimdi anlaşıldı'' dedi.

Sputnik’e konuşan Lipovoy, ABD yapımı Patriot sistemlerinin eş zamanlı olarak çok sayıda hedefle çalışamadığını belirterek, ''Yoğun saldırılarda ve balistik füzelere karşı bu sistemler işe yaramıyor. Bununla birlikte son derece pahalılar'' ifadelerini kullandı. 

'TÜRKİYE'NİN YAPTIĞI HER YİĞİDİN HARCI DEĞİL'

Lipovoy, ''Türkiye gibi ABD'nin sözünü dinlememek ve silah alımında sadece kendi güvenlik çıkarlarını temel almak her yiğidin harcı değil. Bunu her bir ülke göze alamaz. Suudi Arabistan bunu yapamaz. Zira Amerikalılar bu konuda çok basit hareket ediyor, almıyorsanız yaptırım. ABD'nin ekonomik ve askeri gücü dikkate alındığında bu yaklaşım çalışmaya devam ediyor. Ama Türkiye örneği bize bu yaklaşımın eskisi kadar etkili olmadığını da gösterdi'' yorumunda bulundu.

ABD yapımı hava savunma sistemlerinin etkisiz olduğunu ilk kez göstermediğine dikkat çeken Lipovoy, ''Mesela 2017'de onlar, Kuzey Kore topraklarından fırlatılan ve Japonya üzerinden geçerek Japon Denizi’ne düşen füzeyi de önleyememişti'' diye ekledi.

Yazıda ifade edilen görüş ve düşünceler, Sputnik'in görüşlerini yansıtmaz. 

ETİKETLER
Arabistan Mike Pompeo
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • İsmail 4 ay önce Şikayet Et
  İrakda bir cok mig savaş jetleri vardı , bunlardan saddam kac tanesini havalandırdı , körfez savaşında abd ye karşı . Şimdi rusları ögmeyin bize . önce mig jetlerini araştırın sonra şimdiki teknolijiyi iyimi kötümü karar kılın . Ruslar ve abd kac fate tut kedi otunu oynuyor . Bu gercek
  Cevapla
 • Hoşses 4 ay önce Şikayet Et
  Suudi Arabistan ile Türkiye’yi karşılaştırmak bile abes aslında. Suudi hanedanı saltanatının devamı için ABD’ye muhtaç. Türkiye gibi bağımsız bir devlet değil ki.
  Cevapla
 • Ata 4 ay önce Şikayet Et
  Saudi Arabistana iyi oldu dersini almistir.... Simarirsan böyle olur... Türkiyem uzak dur bunlardan,iyilik yaramaz bunlara....
  Cevapla
 • Yozgat66 4 ay önce Şikayet Et
  Neden çok, ama sadece hava savunma sistemi değildir asıl sebeb. Demedi demeyin. Hayırlı Cuma’lar
  Cevapla
 • Yörük GURD 4 ay önce Şikayet Et
  Tamam . Bir sizden bir AB-D'den alır dururuz, tamam mı ???!........
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan zirveye 'Büyük' adım!
Sosyal medya onu konuşuyor! Suriyeli çocuğun sözleri yürek dağladı