Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan vefat etti

Türk 2020 Vakfı Başkanı Ocakları Başkanı Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan vefat etti. 1920 yılında İstanbul'da doğan akademisyen yazarın cenazesi yarın toprağa verilecek. 4 çocuk babası Türkkan pek çok eser ve araştırmaya imza atmıştı.

Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan vefat etti
Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan vefat etti
GİRİŞ 18.01.2010 12:23 GÜNCELLEME 18.01.2010 12:23
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkkan'ın cenazesi 19 Ocak Salı günü Marmara İlahiyat Fakültesi Camiinden öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığına defnedilecek...

Reha Oğuz Türkkan ( 1920 - 2010)

1920 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Halid Ziya Bey, annesi Saibe Hanım'dır. İyi bir eğitim gördü. St. Joseph, Galatasaray ve Kabataş liselerinde okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde master yaptı. Tarih ve Türkoloji dallarında Sorbonne Üniversitesi'nde, Tecrübî psikoloji dalında ise Columbia Üniversitesi'nde ihtisas yaptı.

Uzmanlık dalları arasında psikoloji, futuroloji, hukuk, tarih, yazarlık ve yayıncılık (şeref ve sürekli basın kartı sahibi) sosyo-etnografya yer almaktadır. 1947-1972 yılları arasında 25 yıl boyunca ABD'de Columbia ve CCNY üniversitelerinde çalıştı. 1975-1976 yıllarında İstanbul Üniversitesi'nde ve daha sonra da 1996 yılında Ahmet Yesevî Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

"Sorularla Programlı Öğrenim" metodunun üç kurucusundan biri olarak ve ABD'deki katkılarından dolayı "WHO'S WHO" ansiklopedisinde yer aldı. ABD hükümeti tarafından 4 eyaletin eğitim planlaması ve Sunrise Açık Üniversitesi'nin kuruluşunda eğitim teknolojisi danışmanı olarak görev aldı. 124 okul (4 tanesi hızlı okuma ve bilgisayar üzerine) açtı.
Türkiye'de Yay-Kur Açık Öğretim Üniversitesi'ni kurdu. 1976 yılında NASA'ya danışman olarak Hindistan'daki uydulu eğitim çalışmalarını inceledi.

Reha Oğuz Türkkan'ın, yerli ve yabancı basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınlandı. İstanbul Ticaret Odası Gazetesinde "Amerika ve Türkiye'de İş Dünyası" konularında 2 yıl köşe yazarlığı yaptı.

ABD'de bulunduğu süre içinde, "Psikolojinin İş Dünyasında Başarıya Etkisi Ve Uygulanışı", "İkna Psikolojisi Ve Satış Teknikleri" konularında iş dünyasına yönelik eğitimler verdi. Çeşitli şirket ve kuruluşlara danışmanlık ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Reha Oğuz Türkkan, Türkçülük alanında çeşitli sosyal faaliyetlerde bulundu. Bu konuda yazarlık ve yayıncılık yaptı. Gurbetçi çocuklar için ABD'de Atatürk Okulu adıyla bir okul açtı. 1997 yılında Orta Asya ve Kafkas Türkleriyle ilgili olarak "Türk Dünyası Parkı" ve "Türkler" adlarıyla ABD'de ve Türkiye'de daimi resim sergileri açtı.

Reha Oğuz Türkkan, Türkiye'de "Çevrecilik Eğitimi Kampları"nın kurucusu oldu.

ABD'de Human Value Vakfı başkanlığı yaptıktan sonra, NEA (Eğitim Sendikası), IPA (Konferansçılar Derneği), Gazeteciler Derneği, Aydınlar Ocağı'nda üyelik ve Türk 2000 Vakfı'nda başkan olarak görev yaptı.

Ece Zübeyde Hanım ile evli, Aslıhan, Ceylan, Tuğrul ve Alptunga adlarında dört çocuğu vardır.

ESERLERİ:

Reha Oğuz Türkkan'ın İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayınlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 tv senaryosu bulunmaktadır.

Türkçülüğe Giriş (İstanbul-1940), Milliyetçiliğe Doğru (İstanbul-1943), One America (New York-1954), Talking Turkey (New York-1955), Turkish Literature (New York-1956), Turkish National Character (New York-1971), Tabutluktan Gurbete (İstanbul-1975), Yenilenmiş Türk Destanları ve Hikayeler (1977), Biz Kimiz (İstanbul-1987), Türk Milliyetçiliğinin Kısa Tarihi (İstanbul-1992), Yükselen Milliyetçilik, 21. Yüzyıl Milliyetçiliği (İstanbul-1995), Kızılderililer ve Türkler (İstanbul-1998) önemli eserleri içinde yer alır.

Biyografi bilgileri biyografi.net sitesinden alıntılanmıştır. Hakkında yazılanları görmek için siteyi ziyaret edebilirsiniz...

(Haber 7)

YORUMLAR 4
 • Alp Tegin 9 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin. Çok değerli bir insanı kaybettik.Nur içinde yatsın
  Cevapla
 • dogan miroglu 9 yıl önce Şikayet Et
  basimiz sagolsun.... memleketimizin yetistirdigi guzude yazar, bilim adamlarimizdan bir tanesiydi.allah rahmet etsin.memleketimiz icin buyuk kayip oldu...turk milletinin basi sagolsun..cennet mekan olsun..
  Cevapla
 • programlayan 9 yıl önce Şikayet Et
  başsağlığı. Güzel insanları birer birer kaybediyoruz, sağlığında sohbe etme şansı bulduğum, tanıştığım için mutlu olduğum insanlardan biri idi. Allah (c.c) gani gani rahmet eylesin, tüm Türkiye vatandaşlarının başı sağolsun, çünkü o kucaklayıcı ve birleştirici bir insandı.
  Cevapla
 • AHMET AYDIN 9 yıl önce Şikayet Et
  ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM. Sayın Türkkan a Allahtan rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Çok değerli bir akademisyenimizi kaybettik.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CNN Türk ve Ahmet Hakan'dan 'İmamoğlu' açıklaması! Fena çuvalladı
Gri kategoride yer alan teröristin yakalanma anları ortaya çıktı