2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?

Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu çalışma kapsamında liselerde sınıf geçme sistemi baştan sona değişecek. Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamaya göre 2020 - 2021 eğitim öğretim dönemi kapsamında sınıfta kalmaya ilişkin yeni sistem uygulanmaya başlanacak.

2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?
2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?
GİRİŞ 28.09.2019 14:12 GÜNCELLEME 28.09.2019 14:12
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Ortaöğretimde sınıf geçme sistemi tamamen değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren düzenleme önümüzdeki dönem yürürlüğe giriyor.  Ziya Selçuk, sınıf geçme yönetmeliği ile ilgili bir durumun söz konusu olduğunu belirterek, "4+4+4 başladığı yıl ilkokula başlayan çocuklar, 2020-2021 eğitim yılında lise 1'e başlayacak. Bizim çağ nüfusumuz normalde 1 milyon 200 bin civarındayken o sene 1 milyon 800 bin küsur olacak. Önümüzdeki yıl bizim fiziksel altyapıyı kurmamız, öğretmen ihtiyaçlarımızı sağlamamız, dersliklerin, laboratuvarların düzenlemesini yapmamız gerekecek." ifadelerini kullandı. 

 

 

Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2020-2021 yılında yeni sistemle beraber ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız. Bununla ilgili de kararımızı aldık. Bu yönetmelik henüz okullar yeni başladığı için şu an ilan edilmiyor. Bugünkü ihtiyaçlarımıza ilişkin olarak mevcut Orta Öğretim Yönetmeliği bugün çıktı ama 2020-2021 yılının ihtiyaçlarına ilişkin de sadece sınıf geçme kısmıyla ilgili bir yönetmelik değişikliği yapacağız. Neyi yapacağımıza ilişkin de hemen hemen bütün illerimizde çalıştaylar yaptık. Bütün illerimizden davetler oldu öğretmenlerimize, yöneticilerimize, 'Siz sınıfta ne sorun yaşıyorsunuz, ne yapalım' şeklinde, bununla ilgili de çok işlevsel sonuçlar çıktı. 2020-2021'de de inşallah bunu uygulayacağız."

 

 

ETİKETLER
MEB
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • ali 23 saat önce Şikayet Et
  Kesinlikle ortaokuldada kalma olmalı Bedava sınıf geçen öğrenci ile Eğitimde kalite artmaz
  Cevapla
 • arda 1 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım bende bu sene 9. sınıfa geçtim nolursunuz şu sınıfta kalma olayını kaldırın derslerim kötü başarılı değilim annemde böle üstüme geliyo bi yandan sınıfta kalma kaygısı resmen moralim bozuldu lütfen bizide düşünün
  Cevapla
 • Sınıf öğretmeni 2 ay önce Şikayet Et
  İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir
  Cevapla
 • Hatice 2 ay önce Şikayet Et
  çocuk sınıfta kaldığı zaman ne olacak özele geçip sınıf geçecek daha sonra kaldığı yerden devam edecek ...
  Cevapla
 • Kamu yönetimi 2 ay önce Şikayet Et
  Memur alımlarında ikamet şartının kaldırılmasını talep ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul için kar yağışı açıklaması
Polis, firari hükümlüyü sosyal medyada kadın hesabı açarak yakaladı