2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor!

Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu çalışma kapsamında liselerde sınıf geçme sistemi baştan sona değişecek. Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamaya göre 2020 - 2021 eğitim öğretim dönemi kapsamında sınıfta kalmaya ilişkin yeni sistem uygulanmaya başlanacak.

2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor!
2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor!
GİRİŞ 20.09.2019 09:54 GÜNCELLEME 20.09.2019 09:54
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Ortaöğretimde sınıf geçme sistemi tamamen değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren düzenleme önümüzdeki dönem yürürlüğe giriyor.  Ziya Selçuk, sınıf geçme yönetmeliği ile ilgili bir durumun söz konusu olduğunu belirterek, "4+4+4 başladığı yıl ilkokula başlayan çocuklar, 2020-2021 eğitim yılında lise 1'e başlayacak. Bizim çağ nüfusumuz normalde 1 milyon 200 bin civarındayken o sene 1 milyon 800 bin küsur olacak. Önümüzdeki yıl bizim fiziksel altyapıyı kurmamız, öğretmen ihtiyaçlarımızı sağlamamız, dersliklerin, laboratuvarların düzenlemesini yapmamız gerekecek." ifadelerini kullandı. 

 

 

Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2020-2021 yılında yeni sistemle beraber ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız. Bununla ilgili de kararımızı aldık. Bu yönetmelik henüz okullar yeni başladığı için şu an ilan edilmiyor. Bugünkü ihtiyaçlarımıza ilişkin olarak mevcut Orta Öğretim Yönetmeliği bugün çıktı ama 2020-2021 yılının ihtiyaçlarına ilişkin de sadece sınıf geçme kısmıyla ilgili bir yönetmelik değişikliği yapacağız. Neyi yapacağımıza ilişkin de hemen hemen bütün illerimizde çalıştaylar yaptık. Bütün illerimizden davetler oldu öğretmenlerimize, yöneticilerimize, 'Siz sınıfta ne sorun yaşıyorsunuz, ne yapalım' şeklinde, bununla ilgili de çok işlevsel sonuçlar çıktı. 2020-2021'de de inşallah bunu uygulayacağız."

 

 

ETİKETLER
MEB
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Duyarlı 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Bakan Bey. Liselerde örgün eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı. LGS ile girişte şartlar yeniden belirlenmeli. Ortaokulda ŞÖK( Şube Öğretmenler Kurulu) kararı ve Not ortalamaları ile sınıf geçerek ortaokulu bitirenler sınava girmemeli. Onlar tamamen yaygın eğitime yönlendirilmelidir. Böylece örgün eğitimde kalite artacağı gibi, sınıf ve okul mevcutları da düşecek . Okul ve derslik ihtiyacı ortadan kalkacaktır.
  Cevapla
 • Ouh 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben hiç bişey anlamadım ne olacak artık
  Cevapla
 • Sınıf öğretmeni 1 hafta önce Şikayet Et
  Sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir
  Cevapla
 • Oku yada öl 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben genel kurmay başmakanizin ve boyle bir emir vermedim
  Cevapla
 • Dilan 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya of bu sene 9.Sınıfta kaldım 46 ortalamayla eger gecme notu eskisi gibi 45 olsaydı geciyodum. Bu egitim sistemini hic sevmedim
  Cevapla
 • Smart 1 hafta önce Şikayet Et
  Telefonunu bırak, ders çalış...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'a 'savaş' seçeneklerini sunup kırmızı alarm verecekler
Nurullah Genç: Dedem, Rasim Özdenören'in gül yetiştiren adamıydı!