2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?

Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu çalışma kapsamında liselerde sınıf geçme sistemi baştan sona değişecek. Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamaya göre 2020 - 2021 eğitim öğretim dönemi kapsamında sınıfta kalmaya ilişkin yeni sistem uygulanmaya başlanacak.

2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?
2020 Liselerde sınıf geçme sistemi önümüzdeki dönem değişiyor?
GİRİŞ 28.09.2019 14:12 GÜNCELLEME 28.09.2019 14:12
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Ortaöğretimde sınıf geçme sistemi tamamen değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren düzenleme önümüzdeki dönem yürürlüğe giriyor.  Ziya Selçuk, sınıf geçme yönetmeliği ile ilgili bir durumun söz konusu olduğunu belirterek, "4+4+4 başladığı yıl ilkokula başlayan çocuklar, 2020-2021 eğitim yılında lise 1'e başlayacak. Bizim çağ nüfusumuz normalde 1 milyon 200 bin civarındayken o sene 1 milyon 800 bin küsur olacak. Önümüzdeki yıl bizim fiziksel altyapıyı kurmamız, öğretmen ihtiyaçlarımızı sağlamamız, dersliklerin, laboratuvarların düzenlemesini yapmamız gerekecek." ifadelerini kullandı. 

 

 

Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2020-2021 yılında yeni sistemle beraber ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız. Bununla ilgili de kararımızı aldık. Bu yönetmelik henüz okullar yeni başladığı için şu an ilan edilmiyor. Bugünkü ihtiyaçlarımıza ilişkin olarak mevcut Orta Öğretim Yönetmeliği bugün çıktı ama 2020-2021 yılının ihtiyaçlarına ilişkin de sadece sınıf geçme kısmıyla ilgili bir yönetmelik değişikliği yapacağız. Neyi yapacağımıza ilişkin de hemen hemen bütün illerimizde çalıştaylar yaptık. Bütün illerimizden davetler oldu öğretmenlerimize, yöneticilerimize, 'Siz sınıfta ne sorun yaşıyorsunuz, ne yapalım' şeklinde, bununla ilgili de çok işlevsel sonuçlar çıktı. 2020-2021'de de inşallah bunu uygulayacağız."

 

 

ETİKETLER
MEB
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Sınıf öğretmeni 2 hafta önce Şikayet Et
  İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir
  Cevapla
 • Hatice 3 hafta önce Şikayet Et
  çocuk sınıfta kaldığı zaman ne olacak özele geçip sınıf geçecek daha sonra kaldığı yerden devam edecek ...
  Cevapla
 • Kamu yönetimi 3 hafta önce Şikayet Et
  Memur alımlarında ikamet şartının kaldırılmasını talep ediyorum
  Cevapla
 • Öğrenci 4 hafta önce Şikayet Et
  Sınıf geçme not ortalamasi 45 olmalı bence ve sınıfta kalma olmamalı çünkü bazı öğrenciler derslere calissalarda çaba gosterselerde sınavda yapamıyorlar. Çok kötü eğitim sistemi çocuklar zaten zeki yapacakları meslekleri okuldaki gördükleri derslerden yapmayacakar almanya da olduğu gibi üniversite sınavı görmeden üniversite okumalilar.
  Cevapla
 • Abdullah 2 hafta önce Şikayet Et
  Sayın yetkililer! Acilen öğretmenlerin etkinliklerinin yeniden sağlanması gerekiyor. İlkokuldan pek çok çocuk okuma ve yazmayı tam öğrenmeden mezun ediliyor. Okuma beceri ve isteği olmayan pek çok çocuk hiç bir yaptırımın olmadığını bildiği ortaokullarda okuma beceri ve isteği olan öğrencilerin eğitim ve öğretimini engelliyor. Lütfen bu konuda derdi ve önerisi olan öğretmenleri de dinleyin. Okumayacağı belli olan çocuklarla okuyacağı belli olan çocuklarla zorla aynı sınıfa doldurmayın. İkisine de yazık ediyorsunuz.
  Cevapla
 • Abdullah 2 hafta önce Şikayet Et
  Almanya'da 4. sınıftan itibaren çocuklar zeka ve kabiliyetlerine göre ortaokula yönlendirilir. Yaptırımlarıda bizden daha etkili. Eğitimleri bizdeki gibi disiplinsiz değil.
  Cevapla
 • Duyarlı 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakan Bey. Liselerde örgün eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı. LGS ile girişte şartlar yeniden belirlenmeli. Ortaokulda ŞÖK( Şube Öğretmenler Kurulu) kararı ve Not ortalamaları ile sınıf geçerek ortaokulu bitirenler sınava girmemeli. Onlar tamamen yaygın eğitime yönlendirilmelidir. Böylece örgün eğitimde kalite artacağı gibi, sınıf ve okul mevcutları da düşecek . Okul ve derslik ihtiyacı ortadan kalkacaktır.
  Cevapla
 • merve 1 hafta önce Şikayet Et
  evet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan'dan 120 saat uyarısı
Son dakika: Çekilmesi beklenen YPG'li teröristlerden peş peşe saldırı