"Musul'u Özgürleştirme Planı"

Musul İl Genel Meclisi Başkanı Kiki: "Kenti özgürleştirmek için ihtiyacımız en az 20 bin asker, şimdiye kadar 10 bin asker aldık. Bu birliklere iyi bir eğitim vermemiz gerekiyor""Musul'un kurtarılması bahara kadar uzayabilir""Terörist örgüt IŞİD, Sünnilerin temsilcisi değil. Fakat güçlü oldukları için zorla dayatmada bulunuyorlar"

"Musul'u Özgürleştirme Planı"
"Musul'u Özgürleştirme Planı"
GİRİŞ 07.12.2014 11:42 GÜNCELLEME 07.12.2014 11:42

Musul İl Genel Meclisi Başkanı Beşar Kiki, terör örgütü IŞİD'in kontrolündeki Musul'un kurtarılması için 10 bin kişilik bir ordu hazırladıklarını, bu rakamı 20 bine çıkaracaklarını belirtti.

Kiki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin "Musul'u Özgürleştirme Planı" hazırladığını ifade etti. Bu plana Irak ordusu, Peşmerge, koalisyon güçlerinin yanı sıra Musul Valiliği'nin de dahil edildiğini aktaran Kiki, "Planın uygulanması tarafların hareket kabiliyetine bağlı. Musul'un kurtarıldıktan nasıl korunacağı da planın bir parçası. İnsanların evlerine dönebilmesi için güvenlik sağlanmalı ve IŞİD'in bir daha şehre saldırmasına izin verilmemelidir" dedi.

Bu nedenle her türlü ayrıntı üzerinde çalışıldığını dile getiren Kiki, "Musul'u özgürleştirmek için ihtiyacımız olan en az 20 bin asker, şimdiye kadar 10 bin asker aldık. Bu birliklere iyi bir eğitim vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

Peşmergenin plana dahil olmaması durumunda operasyonun başarısız olacağını savunan Kiki, "Musul'un kurtarılmasının bahara kadar uzayabilir. Bu durum bizleri üzüyor. Çünkü teröristler, her geçen gün şehri daha fazla yıkıyorlar. İnsanları öldürüyor ve kadınların namusunu kirletiyorlar" ifadesini kullandı.

"Müdahale korkusu" nedeniyle IŞİD'in, Musul'dan kaçış hazırlığı yaptığını iddia eden Kiki, şunları söyledi:

"Kendi tercihleriyle mi çekilirler yoksa ağır kayıplar verdikten sonra mı çıkmak zorunda kalırlar bilemiyoruz. Halkın artık onları istemediğini biliyorlar. O nedenle insanlara kötü muamelede bulunuyorlar. Terörist örgüt IŞİD, Sünnilerin temsilciliğini yapmıyor. Fakat güçlü oldukları için zorla dayatmada bulunuyorlar."

Kendilerine bilgi aktaran ve teröristlerin elindeki Yezidi kızlarını kurtarmaya çalışan 2 kişinin fark edilerek infaz edildiğini belirten Kiki, Musul'daki telefon erişiminin de bu nedenle engellendiğini kaydetti.

Musul'daki IŞİD militanı sayısının 20 binden fazla olduğunu aktaran Kiki, "Şehri ele geçirdiklerinde sadece 2 bin kişiydiler. Daha sonra zorla veya gönüllü olarak insanları saflarına çektiler. Birkaç aşiret de onlarla ilişkiye geçti. Ancak Musul'daki çoğu aşiret lideri şehrin dışında ve IŞİD'le birlikte değildir. Musul'un yüzde 85'i terör örgütüne karşıdır ve bir an önce şehrin kurtarılmasını istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. ABD ve koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
IKBY  Musul
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hangi il hangi boydan geliyor? İşte Türklerin soy ağacı
Sri Lanka katliamının görüntüsü çıktı! Ölü sayısı da 310'a yükseldi