Katliamın ardından çok konuşulacak Ayasofya önerisi

İslam dünyasını yasa boğan Yeni Zelanda'daki katliamın ardından, Barış Ertem ve Haşmet Babaoğlu'ndan saldırıda şehit olanlar için Ayasofya Camii'nde gıyabi cenaze namazı önerisi geldi. Çağrıya ünlü isimlerden de destek geldi.

GİRİŞ 15.03.2019 21:08 GÜNCELLEME 15.03.2019 23:15
Bu Habere 412 Yorum Yapılmış

Haber7

 

 

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki bir camiye yapılan terör saldırısı sonucu en az 49 kişi hayatını kaybederken 49 kişi de yaralandı.

İslam dünyasını yasa boğan bu katliamın ardından İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Barış Ertem ve Yazar Haşmet Babaoğlu'ndan önemli bir çağrı geldi.  Ertem ve Babaoğlu, Yeni Zelanda'daki şehitlerimiz için Ayasofya Camii'nde gıyabi namaz kılınması önerisinde bulundu.

'İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN'

Ertem Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, '' Ben de Yeni Zelanda'daki şehitlerin gıyabî cenaze namazının selâ'lar ile birlikte Ayasofya'da kılınması taraftarıyım. Hatta TRT World gibi TV kanallarından da canlı yayınlansın. İnceldiği yerden kopsun artık. Allah bizimle beraberdir...'' ifadelerini kulandı.

BİR ÇAĞRI DA BABAOĞLU'NDAN!

Haşmet Babaoğlu ise paylaşmında, '' Ayasofya'da gıyabi cenaze namazı... Y.Zelanda'daki Türk-İslam düşmanı terör katliamı üzerine (gelecek çerçevesinde) düşüncelerim...'' ifadelerine yer verdi.

YILDIZ TİLBE: AÇILSIN, İZİN Mİ ALACAĞIZ

Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Ayasofya'nın öyle kapalı kalması için hiçbir sebep yok, fakat ibadete açılması için başta FatihSultanın vasiyeti ve müslüman aleminin isteği ve birsürü sayamadığım nedenden dolayı ibadete açılmalı, Açılsın,  izinmi alcaz. Valla bak büyük bi törenle açalım bütün ülkelerin büyükleri gelsin yemekler dağıtılsın , KuranıKerim okunsun çok güzel olur , bütün Osmanlının ve gelmiş geçmiş bütün vatan şehitlerinin ruhu şad olur'' dedi.

ÜNLÜ PİYANİSTTEN AYASOFYA MESAJI

Türk besteci ve piyanist Tuluyhan Uğurlu'nun Ayasofya mesajında ''Burada herkesin yazdığı gibi klasikleşmiş cümlelerle kınıyorum, acılarını paylaşıyorum falan gibi uyduruk laflarla bir şey yazmak içimden gelmiyor! 2 şey yazacağım; Bu ırkçı faşist zihniyetin neleri hedef aldığını gördük. Palavrayı keselim! AYASOFYA ne zaman ibadete açılacak? ifadelerine yer verdi.

DÖNGELOĞLU: HEMEN SALÂ OKUNMALIDIR

Ünlü İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu katliamın ardından twitter hesabından yaınladığı mesajında  ''Türkiye’yi ve Ayasofyayla bizi tehdit eden bu teröristlere inat madem şimdi Ayasofya ibadete açılmıyor ama en azından böyle bir terör katliamında Şehidlerimiz için başta Ayasofya da hemen Salâ okunmalıdır...'' dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 412
 • Vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Namaz kılınmslıdır. Ne anlaşması ne yasası gavur yasamı dinliyor.yeter artık ecdadın kemikleri sızlıyor acın şurayı namaza lütfen kansa kanımız ile aldık.yine seve seve dökeriz kanımızı biz ölür cennete gideriz onlar ancak cehenneme odun olurlar
  Cevapla
 • ali çelik 2 ay önce Şikayet Et
  daha ne bekliyoruz gün bugün tüm dünya mazlumlarının sesi olmak adına ayasofya da gıyabi cenaze namazı kılınmalı ve sonrasında ibadete açılmalı
  Cevapla
 • Cemal 2 ay önce Şikayet Et
  Ayasofya müze olarak tutuldukça bu fanatiklerin onu kiliseye çevirme gayretkeşliği bitmez.cumaları namaz edası olmalıdır.
  Cevapla
 • kılıç 2 ay önce Şikayet Et
  hiç vakit geçirmeden uygulanmalı ve artır ibadete açılmalı.........Reis arkandayız, koşma zamanı artık........
  Cevapla
 • Erkan 2 ay önce Şikayet Et
  Ayasofya zaten kılıç hakkıdır derhal ibadete açılmalıdır. Kim müze yaptıysa hata yapmış saçmalamış.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyaya korku salıyorlar! İşte o ülkeler...
Transferi duyurdu! "Anlaştık, açıklayacağız"