Tarih kokan Mardin'e bir de böyle bakın

Zengin tarihi dokusuyla kendine hayran bırakan Mardin'de, sıcak hava balonu uçuşları başladı. Sabahın erken saatlerinde havalanan turistler, Dara'da güneşin doğuşunu izliyor ve tarihi yapıları kuş bakışı seyrediyor.

Tarih kokan Mardin'e bir de böyle bakın
Tarih kokan Mardin'e bir de böyle bakın
GİRİŞ 28.08.2019 09:25 GÜNCELLEME 28.08.2019 09:25
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Göz kamaştıran tarihi Dara Antik Kenti’nde, gün doğumunda düzenli balon uçuşları gerçekleştiriliyor.

Turistler, balonla havalandıkları Dara Antik Kenti üzerinde bir yandan güneşin doğuşunu izleme fırsatı buluyor, diğer yandan tarihi yapıları kuş bakışı seyrediyor.

Balon uçuşu düzenleyen şirketin yetkilisi Kemal Pala, balon uçuşunun en eski hava araçlarından olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de profesyonel anlamda balon uçuşlarının ilk kez 1993’te Kapadokya’da başladığını belirten Pala, bunun sadece Kapadokya ile sınırlı kalmadığını, birkaç yıl önce Pamukkale’de de balon turizminin başladığını söyledi.

TURİZME İVME KAZANDIRACAK

Pala, uçuşlarda gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını ifade ederek, “Uçuşlarımız bundan sonra devam edecek. ‘Yükseliyoruz Mardin’ sloganıyla başladık” dedi. “Bir tarafımız ova, bir tarafımız Antik Dara Kenti, bir tarafımız Mardin ve bir tarafımız Suriye. Sıcak hava balonuna ilgi ve merak çok güzel. Hem yerli hem yabancı turistlerin yoğunluk gösterdiği bir şehir Mardin” diyen Pala, balon uçuşlarıyla başarılı olan turizm sektörünün daha da ivme kazanacağını anlattı.

EN İYİ ÜÇÜNCÜ DESTİNASYON

Balon uçuşu koordinasyon sorumlusu Ömer Kafkas da kentin balon turizminde çok ciddi bir altyapı ve kültürel mirasa sahip olduğunu dile getirdi.

Kafkas, “Balonla yükseldiğinizde altınızda şahane bir görsele ulaşıyorsunuz. Antik Kent Dara’yı, eski Mardin’i görebiliyorsunuz. Kapadokya ve Pamukkale’den sonra Mardin, gerekli altyapıya sahip olduğu için çok ciddi bir üçüncü aday. Burada da bu fizibiliteler çoktan yapıldı. Mardin en iyi üçüncü destinasyon olacak hatta yıllar içinde daha üst sıralara çıkacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

‘Yaşadığım yeri havadan gördüm’

Dara köyünde yaşayan 13 yaşındaki Barış Gün, sabah erken saatlerde balon hazırlıklarını görünce yakından izlemek için geldiğini, kendisinin de uçma fırsatı yakaladığını söyledi. Daha önce hiç bu kadar büyük balon görmediğini kaydeden Gün, “Yaşadığım yeri havadan gördüm. Çok mutlu oldum. Ağabeylerime çok teşekkür ediyorum” dedi. Balon turuna katılan Yasir Güneş ise ilk defa bu deneyimi yaşadığını ve inanılmaz derecede güzel olduğunu ifade etti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • sedat 7 ay önce Şikayet Et
    Terörün olmadığı yerler yükselişe geçerken,terörün olduğu yerler yükselemez...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Profesörden hamile ve bebek bekleyenlere koronavirüs uyarısı
Son dakika haberi: Erdoğan 81 il için talimatı verdi! Tüm illerde olağanüstü hareketlilik